Hlavní obsah

Turecká ofenziva umožní návrat Islámského státu, varuje Francie

9. 10. 2019
Foto: Reuters

Záběry z ofenzivy na severu Sýrie.

Na severu Sýrie pokračuje ofenziva turecké armády. Americký prezident Donald Trump po telefonu přímo hovořil se svým tureckým protějškem Recepem Tayyipem Erdoganem a vyzval ho k zastavení útoku. Oznámil to viceprezident USA Mike Pence a dodal, že do Turecka sám odletí co nejdříve. Spojené státy rovněž zavedly proti Turecku sankce, zatímco státy EU se domluvily na koordinaci zákazu vývozu zbraní do Turecka.

Článek

Kromě sankcí na současné i dřívější turecké vládní představitele Trump už včera slíbil, že Spojené státy rovněž opět uvalí až 50% clo na dovoz turecké oceli a okamžitě zastaví jednání s Ankarou o obchodní dohodě.

Turecko nicméně pokračuje v ofenzivě. Postup tureckých vojáků se po dohodě s Kurdy vydaly zastavit jednotky vlády Bašára Asada. Ke střetu tureckých a syrských vládních sil zatím nedošlo.

Dohodu pomohla vyjednat Moskva a podle dnešních zpráv ruských médií by se Rusko mohlo vložit do situace ještě víc a a začít vyjednávat i s Tureckem.

Cílem turecké ofenzivy nazvané Pramen míru je vymýcení „hrozby teroru“, která vychází z kurdských „teroristických organizací“ na severovýchodě Sýrie, a nastolení míru v regionu, napsal turecký prezident Recep Tayyip Erdogan na Twitteru, jehož prostřednictvím spuštění akce ohlašované několik dní oficiálně oznámil.

Ofenziva má být zaměřena na kurdské milice YPG, které pomohly v Sýrii porazit samozvaný Islámský stát. Turecké armádě pomáhá hlavní proturecká povstalecká skupina v Sýrii, která si říká Národní armáda a která prohlásila, že s kurdskými bojovníky nebude mít slitování.

Vývoj situace sledujeme online.

 • Syrská armáda je v Manbidži, Rusové též

  Syrská armáda dnes vstoupila do severosyrského města Manbidž, odkud se stáhla mezinárodní koalice, která tam působila doposud.

  Rusko je odhodláno zabránit střetu syrské a turecké armády a ruské síly začaly hlídkovat na linii mezi armádami obou zemí. Damašek se o víkendu dohodl se syrskými Kurdy na společném postupu proti turecké armádě, která 9. října zahájila ofenzívu na severu Sýrie.

  Manbidž, jež leží západně od Eufratu, pomáhala zajišťovat mezinárodní koalice, v níž byly kromě amerických také francouzští a britští vojáci. Tento kontingent se nyní stáhl a jeho místo zaujala syrská armáda. Podle ruské tiskové agentury Interfax syrské jednotky už kontrolují 1000 kilometrů čtverečních v okolí Manbidže, ovládají vojenské letiště Tabka, dvě vodní elektrárny a několik mostů přes Eufrat.

 • Stanovisko Sněmovny k situaci na turecko-syrské hranici

  Stanovisko Poslanecké sněmovny k současné situaci na turecko-syrské hranici, které dnes schválili poslanci.

  Poslanecká sněmovna:

  1. vyjadřuje solidaritu se syrským obyvatelstvem, jehož velká část žije ve velmi obtížných podmínkách, miliony lidí byly interně vysídleny či byly nuceny uprchnout do zahraničí, turecká invaze tuto humanitární krizi pouze dále prohloubí a zvýší utrpení civilního obyvatelstva včetně žen a dětí;

  2. odsuzuje invazi Turecka na území Sýrie jako porušení mezinárodního práva;

  3. vítá rozhodnutí vlády České republiky o pozastavení vývozních licencí na vojenský materiál do Turecka v rámci koordinovaného postupu členských států Evropské unie;

  4. vyzývá předsedu vlády Andreje Babiše, aby na nadcházejícím zasedání Evropské rady požadoval, aby Evropská rada uložila Evropské komisi vypracovat návrh ekonomicko-politických opatření, jejichž cílem by bylo donutit Turecko k zastavení vojenských operací;

  5. odsuzuje brutální vraždu Hevrin Chalafové, generální tajemnice strany Budoucnost Sýrie, údajně spáchanou protitureckými ozbrojenci, tento zločin stejně jako mnoho dalších musí být vyšetřen a pachatelé potrestáni;

  6. kategoricky odmítá výhrůžky Turecka vůči státům Evropské unie, že uvolní cestu migrantům do Evropy.

 • Česká sněmovna odsoudila tureckou invazi do Sýrie

  Sněmovna odsoudila tureckou invazi do Sýrie jako porušení mezinárodního práva. Premiér Andrej Babiš (ANO) má podle usnesení, pro které hlasovalo všech 147 přítomných poslanců, prosazovat v Evropské unii ekonomicko-politická opatření proti Turecku. Opatření by měla být taková, aby donutila Turecko vojenské operace zastavit.

 • Ministři obrany USA a Ruska telefonicky jednali o situaci v Sýrii

  Ministři obrany Spojených států a Ruska dnes telefonicky jednali o situaci v Sýrii. Oznámilo to ruské ministerstvo obrany. Ministři Mark Esper a Sergej Šojgu spolu hovořili jen den po telefonátu náčelníků generálních štábů obou zemí Gennadije Gerasimova a Marka Milleyho, kteří se rovněž zabývali situací v Sýrii po tureckém vpádu.

  Ve stručné zprávě ruského ministerstva se uvádí, že Šojgu a Esper „posoudili otázky, které jsou v kontextu situace v Sýrii předmětem oboustranného zájmu“. Zda se rozhovor uskutečnil z iniciativy Moskvy nebo Washingtonu, není známo.

  Rusko se po turecké intervenci ocitlo v obtížné situaci, protože Kreml v syrském konfliktu podporuje režim Bašára Asada, ovšem turecké armádě navzdory protestům NATO dodává moderní výzbroj. Moskva dává stále víc najevo, že s tureckou operací v Sýrii nesouhlasí a nebyla o ní předem informována. Stejné výtky zaznívají na adresu Ankary i z Washingtonu.

 • Erdogan: Turecko přesune v první fázi do Sýrie milion uprchlíků

  Turecko v první fázi přesune do Sýrie milion syrských uprchlíků ze svého území. Řekl to v úterý turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Ten tvrdí, že cílem ofenzivy na severu Sýrie je právě vznik zóny pro bezpečný návrat uprchlíků. Turecko jich přijalo od roku 2011 na 3,6 milionu.

  „Zajistíme oblast od Manbidže po iráckou hranici a v první fázi umožníme milionu syrských uprchlíků vrátit se domů. Později zajistíme návrat dvou milionů lidí,“ prohlásil prezident.

  Podle něj oblast nejvíc ohrožují teroristické organizace, což je podle něj Islámský stát stejně jako turecká Strana kurdských pracujících (PKK), milice syrských Kurdů YPG i hnutí FETÖ tureckého duchovního Fethullaha Gülena.

  „Zkušenost minulých osmi let v Sýrii ukazuje, že není možné jednu teroristickou organizaci zničit s pomocí jiné,“ řekl Erdogan. Narážel tak na boj YPG, které v rámci arabsko-kurdské koalice Syrských demokratických sil (SDF) čelily Islámskému státu, za což jsou ve světě oceňovány. Turecko ale kurdské milice řadí k PKK a státní sdělovací prostředky o nich píší jako o jedné organizaci pod zkratkou PKK/YPG.

  Erdogan dnes zopakoval, že operace Pramen míru zahájená 9. října má dva cíle: „Prvním je zcela skoncovat s teroristickou hrozbou, kterou představuje PKK/YPG na severu Sýrie. Druhým je umožnit návrat 3,65 milionu Syřanů, o něž se Turecko stará osm let.“

 • Američtí vojáci se ze Sýrie stáhnou v řádu dnů až týdnů

  Hlavní prioritou nazvali stažení amerických jednotek ze Sýrie ministr obrany Mark Esper a náčelník generálního štábu Mark Milley. Nařízení prezidenta Donalda Trumpa znamená stažení téměř všech z 1000 vojáků na území Sýrie.

 • Podle Francie povedou boje v Sýrii k obnově IS

  Ofenziva Turecka a odchod Spojených států ze Sýrie bude mít vážné důsledky pro celý region a umožní obnovení teroristické organizace Islámský stát. To dnes sdělil francouzský premiér Edouard Phillipe. Francouzský ministr zahraničí Jean-Yves Le Drian následně oznámil, že Francie bude jednat s Kurdy a Iráčany o tom, jak zabezpečit věznice s bojovníky IS.

 • Ankara nepovažuje omezení dovozu zbraní z ČR za vstřícný krok, dopadů se ale neobává

  Tuto informaci dnes podle ČTK oznámil turecký velvyslanec Ahmet Necati Bigali na setkání s předsedou Senátu Jaroslavem Kuberou (ODS). Turecko podle něj také ohledně svého působení v Sýrii žádá od zemí NATO solidaritu, nikoliv kritiku.

 • Američtí vojáci se stahují z Manbidže

  Vojenská koalice pod vedením Spojených států dnes oznámila, že se stáhla z Manbidže. O město v severovýchodní Sýrii začaly včera boje mezi tureckou armádou a syrskými vládními silami. „(Američtí vojáci) se záměrně stahují ze severovýchodní Sýrie. Opustili jsme Manbidž,“ uvedl mluvčí amerických sil plukovník Myles B. Caggins.

 • Turecká ofenziva je nepřípustná, zaznělo z Ruska

  Ruský zvláštní zmocněnec pro Sýrii Alexandr Lavrenťjev dnes označil tureckou ofenzivu v severovýchodní Sýrii za nepřípustnou a poznamenal, že Moskva operaci neschválila. Informovala o tom agentura Interfax. Lavrenťjev také potvrdil, že Rusko zprostředkovalo dohodu mezi syrskou vládou a syrskými Kurdy, na jejímž základě kurdské milice předaly vládním vojskům kontrolu nad územím v regionu.

 • K zákazu vývozu zbraní se přidala Itálie

  Vedle Velké Británie pozastaví ode dneška dodávky zbraní do Turecka i Itálie. Oznámil to ministr zahraničí Luigi Di Maio. „Řešení syrské krize musí být diplomatické, nikoli vojenské,“ uvedl Di Maio v parlamentu.

 • Británie pozastavila vývoz zbraní do Turecka

  Britská vláda suspendovala exportní licence na zbraně do Turecka týkající se „předmětů, které by mohly být použity pro vojenské operace v Sýrii“.

 • O Sýrii dnes budou jednat čeští poslanci

  Sněmovní strany se chtějí dnes v dolní komoře zabývat tureckou vojenskou operací v Sýrii. Novinářům to před začátkem jednání Sněmovny řekli jejich představitelé. Poslanci by měli situaci v Sýrii projednat v rámci mimořádného bodu už dnes, poté co projednají zákony vrácené ze Senátu. Shodlo se na tom vedení dolní komory. TOP 09 současně žádá vládu, aby na jednání Evropské rady prosazovala jednoznačné stanovisko k ukončení bojů s využitím „veškerého politického a ekonomického potenciálu Evropské unie“.

 • Z domovů podle kurdských úřadů odešlo už 275 000 lidí

  Podle kurdské administrativy ze svých domovů na severu Sýrie kvůli turecké ofenzivě uteklo už přes 275 000 lidí, z nichž asi 70 000 byly děti.

 • Ruský tisk předpovídá, že Moskva se zhostí role vyjednavače

  Moskevský zpravodaj BBC Steve Rosenberg sdílel na Twitteru video s titulními stranami ruských novin. Objevuje se v nich predikce, že Rusko „zachrání NATO z noční můry“. Rusko už pomohlo vyjednat dohodu mezi Kurdy a Bašárem Asadem. Syrská vláda podle ní na sever země vyslala své vojáky, aby čelili „turecké agresi“. Ruský tisk ale předpovídá, že se Moskva vloží i do vyjednávání s Tureckem.

 • CNN: „Zradili jsme Kurdy“. Američtí vojáci promluvili o hněvu na Trumpa

  Americká CNN s odkazem na své zdroje z armády Spojených států napsala, že vojáci vnímají stažení ze severu Sýrie na rozkaz prezidenta Donalda Trumpa negativně. CNN oslovila přes půl tuctu lidí z armády i ministerstva obrany, mezi nimi i ty, kteří působí přímo v Sýrii. Stažení ze severu Sýrie a vyklizení prostoru pro tureckou armádu vnímají podle CNN jako zradu vůči Kurdům.

 • Turecko zveřejnilo video z dronu ukazující vzdušný útok na kurdské cíle

  Video zveřejněné tureckým ministerstvem obrany ukazuje likvidaci nákladního automobilu s municí a tunelu kurdských milic YPG.

  Turecký dron natočil likvidaci kurdských cílů. (Video: Reuters)

 • Protest za podporu Kurdů v Německu přerostl v násilí

  Nejméně pět lidí včetně policisty se zranilo při násilnostech, ke kterým došlo při pondělní demonstraci za podporu Kurdů v německém městě Herne, informovala o tom na svém webu německá televize Deutsche Welle. K násilí došlo poté, co dav zhruba 350 lidí míjel kiosek tureckých majitelů. Podle policie člověk z kiosku provokoval demonstranty a ukazoval na ně urážlivá gesta, načež dav zaútočil. Později demonstranti ještě poničili tureckou kavárnu.

Doporučujeme

Další zprávy