Hlavní obsah
Online

Česko jedná o novém léku na COVID-19, ještě ale neprošel testy

Vláda v pondělí prodloužila omezení pohybu osob do 11. dubna. (Video: ČTK, ČTK)

30. 3. 6:12
aktualizováno • 30. 3. 22:40

V Česku je 2976 lidí s potvrzeným koronavirem. 23 lidí s nemocí zemřelo, 25 se naopak uzdravilo.

Článek

Omezení volného pohybu po celé České republice, které je jedním z opatření proti šíření nového typu koronaviru v zemi, dnes kabinet opětovně prodloužil do 11. dubna do 06:00. Opatření platí od 16. března, vláda ho naposledy prodloužila do středy 1. dubna. Rozšířila ho tehdy rovněž o ustanovení, podle kterého nemají lidé na veřejně dostupných místech tvořit skupinky a být nejvíce ve dvou.

Do stejného data zůstávají zavřené restaurace a až na výjimky také platí zákaz maloobchodního prodeje a služeb. Zákaz se netýká například prodejen potravin, lékáren, drogerií, prodejen výpočetní techniky, malých domácích zvířat a potřeb pro ně, novin a časopisů, zahrádkářství, květinářství nebo prodeje zdravotnických prostředků.

Ministerstvo obrany předloží vláde ke schválení návrh, podle kterého by v případě neakceschopnosti parlamentu přešlo krizové rozhodování na vládu, případně premiéra. Návrh již v půli března vzala na vědomí Bezpečnostní rada státu a uložila ministru obrany Lubomíru Metnarovi předložit jej vládě. Resort dnes návrh nahrál do vládního systému.

Náměstka ministra zdravotnictví Romana Prymulu v čele krizového štábu vystřídal Jan Hamáček. Prymula se má soustředit na chytrou karanténu, vláda o změně rozhodla v pondělí.

Na jižní Moravě v pondělí začalo testování takzvané chytré karantény. Pokud se osvědčí, mohla by se postupně uvolňovat plošná opatření.

Dění sledujeme v online reportáži:

 • 50 pacientů je ve vážném stavu

  Do nemocnice muselo kvůli koronaviru 277 lidí, z toho je ve vážném stavu přibližně 50 pacientů.

 • Češi strávili denně u médií přes 9 hodin

  Češi v minulém týdnu sledovali média v průměru více než 9 hodin denně, o víkendu dokonce 10 hodin. Vyplývá to z šetření agentury Median. „V republice v podstatě nebyl člověk, který by denně alespoň na chvíli nepřišel do kontaktu s TV, rozhlasem, webovými stránkami či mobilními aplikacemi. Oproti předminulému týdnu opět posilují nejvíce televize a internet,“ píše se ve zprávě.

 • Darujte školám vybavení na on-line výuku, vyzývá kraj firmy

  Ne všechny děti, které se kvůli uzavřeným školám musí učit doma, mají potřebné vybavení pro výuku přes internet. „Stále jsou ještě žáci, kteří doma nemají k dispozici potřebnou elektrotechniku,“ upozorňuje náměstkyně hejtmana Martina Berdychová. Královéhradecký kraj proto prosí regionální firmy, aby školám darovaly přebytečnou techniku. Tu následně mohou ředitelé zapůjčit dětem. Techniku mohou školám nabízet přes web Darujmedoskol.cz, který Královéhradecký kraj spustil letos v lednu.

 • Výrazně klesl počet testovaných

  V neděli bylo v Česku otestováno jen 2798 lidí. Je to nejméně za posledních 5 dní.

 • 17. oběť koronaviru

  V pondělí zemřel v Česku na koronavirus další člověk. Celkem už je obětí 17, během neděle přibylo 5 mrtvých.

 • Hamáček možná vystřídá Prymulu

  Ministr vnitra Jan Hamáček nejspíš vystřídá náměstka ministra zdravotnictví Romana Prymulu v čele Ústředního krizového štábu, napsaly Lidové noviny. Prymula se má soustředit na systém chytré karantény, který vláda od pondělí zkouší na jižní Moravě. „Profesor Prymula se musí soustředit na systém chytré karantény a hlavně na zdravotnictví a na epidemiologické záležitosti,“ řekl listu premiér Andrej Babiš. Ministr vnitra by měl být podle pravidel šéfem krizového štábu od začátku, Babiš si ale místo něj prosadil právě Prymulu.

 • V Česku je 2837 potvrzených případů

 • Repatriační let z Montrealu vyrazil

 • V Července a Uničově znovu zastavují vlaky

  V železničních stanicích Červenka a Uničov na Olomoucku od pondělí opět zastavují vlaky. Vlakové spoje tam přestaly zastavovat před dvěma týdny poté, co hygienici oblast kvůli vyššímu počtu případů nákaz novým typem koronaviru uzavřeli. Preventivní opatření bylo v neděli zrušeno. V úterý začnou vlaky jezdit z Červenky přes Litovel do Senice na Hané.

 • 2 829 případů

  V Česku je 2 829 případů koronaviru. Vyplývá to z dat, která ministerstvo zdravotnictví zveřejnilo v pondělí ráno.

 • Koronavirem se nakazil miliardář Křetínský

  Koronavirem se nakazil miliardář Daniel Křetínský. Uvedl to v rozhovoru pro deník E15. „Neměl jsem žádný z příznaků, který by mi umožnil poznat, že jsem nakažený, žádná teplota ani kašel, jen lehká rýma, normálně jsem pracoval,“ řekl deníku. Podnikatel, který mimo jiné vlastní většinový podíl ve fotbalovém klubu AC Sparta Praha, je v izolaci.

 • Zkouší se chytrá karanténa

  Na jižní Moravě začíná testování takzvané chytré karantény, jejímž základem je podle údajů z mobilního telefonu a platební karty zmapovat pohyb nakaženého člověka. Lidem, se kterými se setkal, pak bude nařízena karanténa a armádní mobilní tým jim odebere vzorek. Pokud se projekt osvědčí v praxi, mohla by chytrá karanténa v Česku nahradit plošná restriktivní omezení.

 • Budou se testovat noví klienti domovů důchodců

  Všem novým klientům domovů důchodců se bude provádět test na koronavirus. Bude jim také nařízena preventivní karanténa. Poskytovatelé sociálních služeb volají po plošném testování všech klientů, to ale ministr zdravotnictví odmítá.

 • 2 817 případů

  Počet nakažených vystoupal na 2 817. Vyplývá to z údajů, které o půlnoci zveřejnilo ministerstvo zdravotnictví. Za neděli přibylo 160 případů. O víkendu se ale provádí méně testů.

 • 5 nových obětí včetně zdravotní sestry

  V Česku je 16 obětí koronaviru, během neděle zemřelo pět lidí. Je mezi nimi také zdravotní sestra z pražské Thomayerovy nemocnice. Pro Seznam Zprávy to uvedl její mluvčí Petr Sulek. „Můžeme potvrdit, že doma zemřela zdravotní sestra z Thomayerovy nemocnice. S ohledem na přání rodiny nebudeme sdělovat žádné další informace,“ uvedl Sulek.