Hlavní obsah
Online

Dva američtí policisté, kteří srazili k zemi seniora, byli obviněni

Fotografie ze zásahu v Buffalu ve Spojených státech.

6. 6. 13:56
aktualizováno • 6. 6. 22:25

Nejen ve Spojených státech, ale i po celém světě se v sobotu konají demonstrace proti rasismu. Vlnu manifestací vyvolala smrt černocha George Floyda. Dění sledujeme.

Článek

Co byste měli vědět:

- Dva policisté, kteří v Buffalu srazili na demonstraci seniora a způsobili mu vážné zranění hlavy, jsou obviněni z ublížení na zdraví. Oba policisté vinu odmítají. Soud je z vazby propustil na svobodu, aniž museli složit kauci. Před soud se znovu postaví 20. července.

- Sobota je dalším dnem, kdy se v řadě světových velkoměst konají demonstrace proti rasismu. Agentury přinesly informace o protestech z Austrálie či z japonského Tokia. Odpoledne proběhl protest i na Staroměstském náměstí v Praze.

- V americkém Buffalu vzepřeli policisté ze zásahové jednotky, jejíž dva příslušníci byli postaveni mimo službu kvůli pátečnímu incidentu s pětasedmdesátiletým mírovým aktivistou, který byl zraněn. Policisté za podporu kolegů opustili útvar.

- Rozsáhlé protesty v USA vypukly poté, co 25. května zemřel George Floyd po policejním zákroku. Policista Derek Chauvin mu při zatýkání klečel bezmála devět minut na krku. Nyní Chauvin, který byl propuštěn z policejních řad, čelí obvinění z vraždy druhého stupně.

 • Smrt George Floyda využila k propagandě, kritizuje Čínu Pompeo

  Americký ministr zahraničí Mike Pompeo označil ve svém prohlášení čínskou reakci na smrt George Floyda za „obscénní propagandu“, informuje server Politico. V prohlášení zveřejněném v sobotu Pompeo Čínu kritizoval za „bezohledné využívání tragické smrti George Floyda čínskou komunistickou stranou“. Pompeo uvedl, že mezi tím, jak Čína a USA jednají se svými vlastními občany, je výrazný kontrast. „V Číně, když lékaři a novináři varují před nebezpečím nové nemoci, je čínská komunistická strana umlčí a oni zmizí… Ve Spojených státech si vážíme života a transparentnosti,“ píše se v prohlášení.

 • Policisté z incidentu v Buffalu byli zadrženi a čelí obvinění

  Přesné znění obžaloby zatím není známé, zveřejněno bude v průběhu soboty, informuje stanice ABC. Dva policisté jsou od pátku mimo službu kvůli tomu, že během protestů v souvislosti se smrtí černocha George Floyda srazili na zem 75letého muže. O incidentu informovala americká média ve čtvrtek, když upozornila na video z Buffala, které zachycuje nevybíravý zákrok policistů proti staršímu muži. Všichni členové zásahové policejní jednotky v americkém Buffalu opustili na protest svůj útvar, aby tak vyjádřili solidaritu se svými kolegy.

 • Fotbalový Bayern Mnichov podpoří Black Lives Matter

  Hráči bavorského velkoklubu si v rámci podpory organizace Black Lives Matter před zápasem proti Bayeru Leverkusen obléknou trička s nápisem Červená proti rasismu. Červená je jednou z klubových barev Bayernu Mnichov.

 • Generální prokurátor odmítá, že by vydal rozkaz k zákroku proti demonstrantům

  Podle informací amerických médií z minulého týdne měl americký generální prokurátor William Barr nařídit bezpečnostním složkám použít slzný plyn a jezdectvo, aby zakročily proti skupině pokojných demonstrantů nedaleko Bílého domu. Barr nyní spolu s dalšími lidmi v okolí prezidenta tvrdí, že rozkaz nevzešel od něj, ačkoli s ním souhlasil. „Nebyl jsem tím, kdo vydal takovýto rozkaz,“ řekl Barr agentuře AP. „Byl jsem frustrovaný a také jsem se obával, že jak dav sílil, bylo by stále obtížnější jakkoli zakročit,“ dodal. Barr ale podle svých slov nebyl tím, kdo by řekl policii „běžte na to“, píše AP.

 • V Londýně protestují před parlamentem tisíce lidí

  I přes doporučení vlády, aby se lidé nesetkávali z obav z dalšího šíření koronaviru, se náměstí před parlamentem v Londýně zaplnilo lidmi, píše The Guardian. Další demonstrace se konaly také v Manchesteru, Leicesteru, Sheffieldu nebo Newcastlu.

 • V Minneapolisu chtějí kvůli Floydovi zákaz škrtících chvatů

  V americkém Minneapolisu se radnice chystá policii zakázat užívání škrtících chvatů poté, co místní policisté minulý měsíc při zatýkání zabili černocha George Floyda, když mu jeden z nich klečel na krku. Rada města odhlasovala nařízení, podle nějž policie bude muset škrtící techniky vyškrtnout ze svého arzenálu, uvedla agentura Reuters. Škrcení jako donucovací prostředek chce při výcviku policistů zakázat i kalifornský guvernér Gavin Newsom.

  Předběžná dohoda, kterou schválila městská rada v Minneapolisu, nově stanovuje, že policie nesmí používat chvaty, kdy se daného člověka snaží zpacifikovat škrcením nebo stiskem tepny v oblasti krku. Zároveň musí každý policista okamžitě hlásit nadřízeným, pokud by některý z kolegů takový nedovolený donucovací chvat použil. Dohodu ještě musí schválit soud.

  Změna přístupu se zřejmě chystá i v Kalifornii, kde tamní guvernér Newsom oznámil, že podpoří změnu zákonů tak, aby škrtící techniky byly ve státě zakázané. „Stisk krční tepny má doslova zabránit průtoku krve do mozku. Něco takového už by se nemělo dít,“ řekl guvernér.

 • Policisté v Buffalu museli odstoupit, jejich jednotka jim vyjádřila podporu

  Policisté, kteří ve čtvrtek v Buffalu ostře zakročili vůči demonstrantovi pokročilého věku, museli odstoupit. Jednotka, ve které působili, jim vyjádřila podporu rezignací.

  Přečtěte si více zde:

 • Demonstrace proti rasismu se bude konat i v Česku

  Demonstrace jsou naplánované i v České republice. Manifestace na podporu hnutí Black Lives Matter (česky Na černošských životech záleží) se bude konat na Staroměstském náměstí v 17 hodin. Účastníci budou oblečeni v černé barvě. Součástí akce je zapalování svíček, předčítání jmen zavražděných, pokleknutí a symbolické ulehnutí na dlažbu jako vyjádření památky George Floyda.

 • Demonstranti proti rasismu se v Paříži svolávají navzdory zákazům

  Zákaz protestu proti policejnímu násilí a rasismu zdůvodněný ochranou zdraví demonstranty v Paříži neodrazuje. Ti se v sobotu původně chtěli sejít na dvou demonstracích před velvyslanectvím Spojených států, ale kvůli zákazu se svolali podle sociálních sítí na Martova pole k Eiffelově věži na druhém břehu Seiny. Informuje o tom agentura AFP.

  „Tato shromáždění, na kterých se může sejít mnoho lidí, nepovoluje vyhláška ze 31. května 2020 o nouzovém zdravotním stavu, jež na veřejnosti zakazuje shromažďování více než deseti lidí,“ připomněl pařížský policejní prefekt Didier Lallement. Zdůraznil také, že shromáždění u Eiffelovy věže organizátoři předem nenahlásili. Nouzový stav, který ve Francii vyhlásili kvůli epidemii covid-19, neumožňuje shromáždění ve veřejném prostoru s více než deseti účastníky.

  Před americkou ambasádou se měly podle prefektury v sobotu ve tři hodiny odpoledne konat dvě protestní akce. Ty policie zakázala.

 • Desetitisíce Australanů vyšly na pochody proti rasismu

  Desítky tisíc lidí přišly v sobotu v australských městech vyjádřit podporu protestům, které se ve Spojených státech konají už více než týden. Agentura Reuters píše, že manifestace v Sydney se mohla uskutečnit poté, co soud zrušil zákaz shromažďování, jenž platí kvůli pandemii nemoci covid-19.

  Odvolací soud Nového Jižního Walesu, v němž Sydney leží, zákaz manifestace zrušil pouhých 12 minut před jejím plánovaným začátkem. Znamená to, že jejím účastníkům nehrozí zatčení. Policie ale vyzývá lidi, aby mezi sebou dodržovali rozestupy.

  V Brisbane přišlo proti rasismu protestovat více než 10 000 lidí a nejen tam, ale i v Sydney upozorňovali na diskriminaci Austrálců. Domorodí obyvatelé mají v australské populaci podíl 2,4 procenta, nicméně tvoří více než čtvrtinu odsouzených v australských věznicích, uvedla na svých internetových stránkách americká televize CNN. Mezi lety 1980 a 2011 v policejní vazbě zemřelo 449 Austrálců, což odpovídá 24 procentům všech těchto případů úmrtí.

Další články