Hlavní obsah

Ministr Ženíšek: Koalice s ANO? V hlavách některých to žije, Topka říká ne

Foto: ÚV ČR, Seznam Zprávy

Ministr pro vědu, výzkum a inovace Marek Ženíšek.

Volby podle ministra pro vědu a výzkum Marka Ženíška z TOP 09 nemají jasného favorita. V rozhovoru mluví například o tom, že si jeho strana nedokáže představit spolupráci s hnutím ANO, a to ani kdyby nebyl premiérem Andrej Babiš.

Článek

Rozhovor si také můžete poslechnout v audioverzi.

Byť vláda nebyla šampionem v komunikaci, tuto chybu podle ministra pro vědu, výzkum a inovace Marka Ženíška z TOP 09 napravila a voličům se už umí „prodat“. „Vedle nás mají voliči alternativu, ta je ale přeci děsivá,“ říká v rozhovoru pro Seznam Zprávy a zdůrazňuje, že ve finále volební výsledek rozhodnou emoce. „Je utopická představa politických stran, že rozhodují politické programy a kampaně,“ dodává.

Přesto se sám podílel na vymýšlení hned dvou programů koalice Spolu. V oblasti vědy, do jejíhož čela si jako ministr sedl tak trochu náhodou, prosazuje vytvoření plnohodnotného rezortu, který by spojil vědu, výzkum a vysoké školy. „Někteří se tohoto řešení obávají právě kvůli tomu, že by to konečně někdo mohl třeba řídit. Někomu totiž vyhovuje, že to je roztříštěné,“ uvádí.

V zahraničněpolitickém programu se toho podle něho moc měnit nebude, chybět nebude ani zmínka o euru, které tradičně rozděluje část současné vládní koalice. „Euro tady stejně jednou bude a eurozóna se nerozpadne, jak se strašilo,“ podotýká.

V jaké kondici je po bitcoinové aféře koalice Spolu?

Popravdě odpovím, že kondici vidím jako neměnnou. A asi to trochu dokreslují i průzkumy, které ukazují, že naladění voličů se tolik nemění.

Překvapilo vás to? Čekali jste horší čísla?

Někteří čekali větší propad. Na druhou stranu vnímám atmosféru i našich voličů v průběhu celých čtyř let, nejenom v souvislosti s bitcoinovou kauzou. Samozřejmě ne všichni jsou spokojeni, jednomu vadí, že se něco nepodařilo, druhému třeba vadí nějaká konkrétní osoba ve vládě, styl někoho z ministrů. Mně také na naší vládě, kterou hájím, vadí spousta věcí, to je naprosto přirozené. Stále ale věřím tomu, že náš volič, ať už volič TOP 09, ODS a KDU-ČSL, bude na misce vah vážit rozumem.

Co vám osobně na vlastní vládě vadí?

Dlouhou dobu mi vadila komunikace, se kterou jsem se setkával dennodenně. Považoval jsem za automatické, že přeci nejsme spálená země, že máme výsledky, že jsme řadu věcí dobře zvládli. Strašně mě štvalo, že jsme to v průběhu let nebyli schopni lidem na ulici vysvětlovat, že jsme to neuměli dřív podchytit. Nyní se to konečně daří. Vedle nás mají voliči alternativu, ta je ale přeci děsivá.

Pojďme ještě zpět k bitcoinové aféře, během níž se Topce vyčítalo, že byla tichá a pokorně čekala někde v ústraní. Proč jste zvolili metodu „mlčeti zlato“?

To nebylo mlčeti zlato. Dva ministři, které má TOP 09 ve vládě, se na to během uzavřených jednání ptali velmi usilovně.

Tedy Vy a pan ministr Vlastimil Válek.

Ano. Každodenně jsme informovali širší vedení TOP 09, jak se to vyvíjí, co se zjistilo a jaký je náš pohled. A v žádném závěru jsme nedošli do bodu, kdy bychom si oba dva mysleli, že by bylo nutné a pro TOP 09 dobré z toho získat nějaké body, ať už krátkodobě nebo dlouhodobě. Oba jsme to vyhodnotili tak, že je to něco, co musí ODS vysvětlit, a že zástupci vedení ODS musí přijít s řešením. V nějakou chvíli jsme věděli, že řešení se blíží, to znamená, že dojde třeba k rychlé výměně ministra, což jsem považoval za naprosto zásadní.

Nebáli jste se, že tou až neviditelností ztratíte část svých voličů?

A vedle toho Starostové, kteří chtěli, aby padli ve vládě všichni, kteří vůbec kdy vyslovili slovo bitcoin. Ale teď vážně, myslím si, že i oni nakonec správně vyhodnotili, že jim to nepomůže, že stejně společně musíme vládnout, pokud chceme pokračovat.

Pře se Starosty

Nedávno jste Starosty tak trochu nadzvedl ze židle, když jste prohlásil, že sbírali politické body. Už jste si to vyříkali?

Oni jsou někdy velmi citliví, ale zároveň si neuvědomují, že předtím řekli řadu věcí, které jsme citlivě vnímali třeba my. A mlčeli jsme. Nicméně už jsme si to vyříkali, je to za námi. I oni pochopili, že bitcoinová kauza je pro politiku řešena dostačujícím způsobem.

Tedy dveře pro případnou povolební koalici jsou nadále otevřeny?

O tom jsem přesvědčen a myslím si, že i někteří jim to na uzavřených jednáních naznačovali. Tedy že je sice hezké, že nyní získají nějaké body, ale pozor na to, aby se příkopy nerozevřely silně. I voliči napříč vnímají, že jediná možnost, jak pokračovat, je zase společně po volbách. Byla by škoda si to nějakým způsobem zkazit, rozbít.

Tedy já to jako politolog chápu, že vycítili nějakou možnost, kde by mohli třeba voliče získat. To, že toho využili, jim nevyčítám. Prostě nějak se to ale uzavřelo a jedeme dál.

Hledání „obětního beránka“

Jak se jako politolog díváte na možnost povolebního vyjednávání s ANO. I řada voličů Spolu říká, že by akceptovali případné vládnutí s ANO, že by to byla pro demokracii lepší varianta než nechat ANO případně vládnout s SPD či Stačilo!.

Že by se některá ze současných vládních stran obětovala a šla zachraňovat demokracii? Ptáte se na to správně, tyto dotazy jsou na místě. Troufnu si říct, že řada lidí na tom pracuje nebo minimálně v hlavách vymýšlí nějaké scénáře, co by se mělo stát, aby se tohle mohlo podařit. I hnutí ANO se možná těší, že by to takto mohlo dopadnout.

Ze zkušenosti z minulosti jsem přesvědčen, že fronta a zájem zachraňovat demokracii nemusí být úplně malá. Ale za TOP 09 mohu v tuto chvíli říct, že tento scénář u nás nikdo nepreferuje a že představa některých - myslím, že o tom hovořil třeba i někdo z okruhů pana prezidenta, že mohou třeba zachránit demokracii tím, že klíčové posty jako zahraničí či obranu bude mít někdo jiný než třeba SPD - tak to je představa iluzorní. Vláda rozhoduje ve sboru, nikoliv, že jeden zachrání jeden rezort. Takto bychom pak iluzorně mohli historicky předpokládat, že Jan Masaryk mohl zachránit demokracii tím, že měl ten klíčový post ministra zahraničí. Takto to ale nefunguje.

A co scénář, že by Andrej Babiš nebyl premiérem a přenechal post někomu jinému z ANO?

Pro řadu lidí by to asi byl moment zlomu, kdy by mohli s ANO vládnout jako s každou normální politickou stranou. My ale říkáme, že ne. Neumíme si představit, že by stejně to svoje hnutí, které stvořil a vymyslel, neřídil dál, přestože by tam měl nastrčeného nějakého kašpara.

Nicméně to, že někteří se takto budou snažit a budou tomu i věřit, že zachraňují demokracii, tak jim to neberu, ale já o tom přesvědčený nejsem.

Když říkáte, že někteří o tom uvažují, tím máte na mysli i část ODS?

Tak možná někdo tomu věří, že by to takto bylo lepší, což mu nevyčítám. A někdo si to přeje, protože to chtěl vždycky. Když se tyto dva směry snoubí…

Tedy toto téma je stále živé?

V hlavách některých to stále žije, ale za současné předsedy Spolu bych dal ruku do ohně, že se toto nestane. Spíš by ta otázka měla směřovat jinam než ke Spolu.

V každém případě jsem stále přesvědčený, že ještě není nic rozhodnuto, volby nemají jasného favorita. Máme dva měsíce léta, pak teprve rozhodne září, kdy se lidé budou věnovat volbám. Je stále velký počet nerozhodnutých, a to podle mě bude klíčové, takže takováto situace nemusí nastat.

Rozhodnou opět emoce?

Určitě, vždycky rozhodly emoce. Je utopická představa politických stran, že rozhodují politické programy a kampaně. Ve finále rozhodují emoce.

I část ODS už přichází euru na chuť

V TOP 09 jste dlouhodobě expertem na zahraniční politiku. Podílíte se na přípravě volebního programu v této oblasti?

Byl jsem přítomen u obou dvou částí, tedy u vědy i u zahraniční politiky. V obou oblastech budou věci, které říkáme doteď.

Bude tam podpora euru?

Euro je pro velkou část Spolu důležité téma, které cílí na část voličů Spolu, takže si neumím představit, že by se mu program vyhnul. Ať už v jakékoliv formulaci, ale prostě nemůže tam nebýt.

Představuje nadále přístup k euru určitý rozkol mezi ODS a Topkou?

Myslím, že už ne. Znám spousty kolegů z vlády a i kolegů straníků v ODS, kteří euro také chtějí. Na druhou stranu chápu, že u nich jsou i voliči a představitelé strany, kteří si to představují jinak a nevidí v euru nějakou spásu. Je to každopádně politické rozhodnutí.

Euro tady ale stejně jednou bude a eurozóna se nerozpadne, jak se strašilo. Nicméně pro zavedení eura je důležité, aby to mělo širokou podporu veřejnosti.

V listopadu máte stranický sjezd, budete kandidovat na nějakou partajní funkci?

To je ještě strašně jako daleko. Máme předsedkyni, která to dotáhne do sněmu.

A povede ještě povolební vyjednávání?

Stávající předsednictvo určí vyjednávací tým.

Kam s vysokými školami?

Jako expert na zahraniční politiku jste si „odskočil“ řídit Ministerstvo pro vědu, výzkum a inovace. Kde do budoucna vidíte svoji pozici?

Dlouhodobě se připravuji na rezorty týkající se zahraniční a obranné politiky, to není nic tajného. Dodnes jsem garant u své politické strany pro oblast zahraničí a obrany. Stále tak svoji pozici vidím někde v této oblasti. I kvůli tomu, co jsem studoval, jak se tomu dlouhodobě věnuji. Na druhou stranu teď zpětně po roce, když to nějak rekapituluji, tak pokud si vzpomínáte, v mé straně nebyla žádná fronta na post ministra pro vědu. Když to shrnu, tak jsem rád, že jsem to vzal, že jsem do té výzvy šel, přestože mě někteří od toho odrazovali.

V čem spatřujete výhodu?

Jednak že jsem si mohl dovolit někdy říkat věci jinak a s větší razancí, než kdyby tady byl nějaký člověk, který se chce vrátit do tohoto prostředí. Mohl jsem být třeba i odvážnější. A za druhé musím říct, že se za ten rok opravdu podařila spousta věcí, za které se nemusím stydět. A že dokonce i otevírám nějakou cestu, otevřeně se bavím s institucemi, s vysokými školami a dalšími. A v neposlední řadě volám po tom, aby byl do budoucna vytvořen společný rezort pro vysoké školy a vědu. Mělo by to být dohromady.

Chcete vyčlenit vysoké školy z Ministerstva školství?

Ano a i ministr školství tuto myšlenku podporuje. Víte, na rezortu školství je už hodně priorit, přijímací řízení, maturity a tak dále. Vysoké školy jsou tak trochu ve stínu.

Někteří se tohoto řešení obávají právě kvůli tomu, že by to konečně někdo mohl třeba řídit. Někomu totiž vyhovuje, že to je takto roztříštěné. Velký problém české vědy a výzkumu je ale právě roztříštěnost.

Volby do Poslanecké sněmovny 2025

Česko si zvolí novou vládu. Parlamentní volby proběhnou v pátek 3. a v sobotu 4. října 2025. Současná vláda Petra Fialy je v úřadu od roku 2021, výsledky voleb těsně ovládla koalice Spolu. Volební účast tehdy překročila 60% hranici.

Výběr stran a hnutí: SpoluANOPirátiSOCDEMStačilo!Motoristé soběSPDGENGeneracePřísahaSen 21 • STANSvobodníZelení

Doporučované