Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Představitelé Evropské unie na summitu v Pekingu vyzvali Čínu, aby pomohla prosadit příměří na Ukrajině a přiměla Rusko usednout k jednacímu stolu. Po konci čtvrtečního jednání to prohlásila šéfka unijní diplomacie Ursula von der Leyenová. Vztahy mezi Čínou a Ruskem podle ní ovlivní právě i vztahy mezi Čínou a Evropskou unií.
Jako dvě největší světové ekonomiky mají EU a Čína podle von der Leyenové odpovědnost nejen za dodržování a reformu globálního obchodního systému, ale také na dodržování mezinárodních norem a pravidel. „Proto jsme zvedli kritickou otázku čínské podpory ruské agrese proti Ukrajině. To má přímý a nebezpečný dopad na bezpečnost Evropy,“ zdůraznila šéfka unijní exekutivy.
„Společně jsme vyjádřili naše očekávání, že Čína bude reagovat na naše obavy a že využije svého vlivu k tomu, aby přiměla Rusko k přijetí příměří, k tomu, aby usedlo k jednacímu stolu, k zahájení mírových rozhovorů a k ukončení krveprolití. To, jak se bude Čína i nadále chovat k válce (ruského prezidenta Vladimira) Putina, bude určujícím faktorem pro naše vztahy do budoucna,“ uzavřela von der Leyenová.
Předsedkyně Komise kritizovala čínskou podporu Moskvy již dříve, naposledy na začátku července na jednání Evropského parlamentu ve Štrasburku. „Čína stále podporuje Rusko, což vede k výrazné nestabilitě pro Evropu. Čína umožňuje Rusku, aby válčilo, a to je pro nás nepřijatelné,“ řekla tehdy europoslancům. Pokud Čína říká, že chce podporovat světový řád založený na právu a spravedlnosti, tak by měla jednoznačně odsoudit ruské napadení Ukrajiny a také podle toho jednat, dodala.
Ačkoli Čína oficiálně deklaruje neutralitu a podporu mírovému řešení, její konkrétní kroky a vyjádření naznačují podporu Rusku. Tato podpora se projevuje jak ekonomicky, tak technologicky, zejména vývozem zboží dvojího užití.