Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Evropská komise ve čtvrtek podle očekávání ustála hlasování o nedůvěře v Evropském parlamentu. Návrh na vyslovení nedůvěry podpořilo 175 europoslanců, 360 bylo proti a 18 se hlasování zdrželo. Schválení návrhu, který by vedl k odvolání celé 27členné komise, vyžadovalo hlasy dvou třetin přítomných europoslanců a zároveň většiny všech europoslanců, kterých je 720.
Odvolání Ursuly von der Leyenové a jejího týmu eurokomisařů navrhl rumunský pravicový europoslanec Gheorghe Piperea z frakce Evropských konzervativců a reformistů (ECR), který šéfku Komise viní ze závažných pochybení a nedostatku transparentnosti, mimo jiné kvůli kauze Pfizergate. Ta se týká komunikace von der Leyenové se šéfem farmaceutické firmy Albertem Bourlou v době pandemie covidu-19.
Unijní soud v květnu rozhodl, že EK pochybila, když zamítla žádost novinářky o přístup k textovým zprávám právě mezi von der Leyenovou a Bourlou, které se vakcín týkaly. Předsedkyně komise v pondělní debatě na plénu EP, při níž ji osobní účastí podpořil sbor eurokomisařů, pochybení v komunikaci s výrobci vakcín odmítla a označila předkladatele návrhu za extremisty.
„Není žádným tajemstvím, že jsem byla v kontaktu s nejvyššími představiteli společností, které vyráběly vakcíny, jež nás měly z této krize vyvést. Samozřejmě, že jsem byla, stejně jako jsem vyhledávala rady nejlepších epidemiologů a virologů na světě. Naznačovat, že tyto kontakty byly nějak nevhodné nebo v rozporu s evropskými zájmy, je – podle jakýchkoli měřítek – jednoduše nesprávné,“ prohlásila v pondělí šéfka Evropské komise.
"Vidíme znepokojivou hrozbu ze strany extremistických stran, které chtějí polarizovat naše společnosti pomocí dezinformací. Neexistuje žádný důkaz, že by měly nějaká řešení, ale je dostatek důkazů o tom, že mnohé z nich jsou podporovány našimi nepřáteli a jejich loutkovodiči v Rusku nebo jinde, dodala von der Leyenová během své řeči, která následovala po prohlášení rumunského poslance.
Již před hlasováním představitelé nejpočetnější Evropské lidové strany (EPP), v níž jsou čeští europoslanci z TOP 09, Starostů a KDU-ČSL, a frakce socialistů a demokratů (S&D) oznámili, že předsedkyni Evropské komise podpoří. Podporu von der Leyenové naznačila i liberální Obnova Evropa (Renew Europe) a frakce Zelených, v níž je pirátská europoslankyně Markéta Gregorová. Zástupci obou frakcí ale zároveň současnou unijní exekutivu kritizovali za některé kroky. Vadí jim zejména to, že některé předpisy se daří nejsilnější lidovecké frakci prosazovat s krajní pravici, či to, že unijní exekutiva ustupuje od některých dříve přijatých ekologických norem.
Podporu získal návrh na vyslovení nedůvěry naopak u třetí nejsilnější frakce, Patriotů pro Evropu, v níž je sedm europoslanců z ANO a dva europoslanci z Přísahy a Motoristů Filip Turek a Nikola Bartůšek, a také u krajně pravicové frakce Evropa suverénních národů (ESN).
Samotná ECR, od jejíhož europoslance návrh vzešel, přitom nebyla v podpoře jednotná. Zatímco podporu návrhu vyslovili rumunští a polští europoslanci, Italové, kteří jsou ve skupině nejsilněji zastoupeni, nikoliv.
Rozdělení bylo patrné také u poslanců Levice v Evropském parlamentu (GUE/NGL), kteří komisi von der Leyenové kritizují mimo jiné za nedostatečnou podporu pracujících, ale zároveň odsuzovali návrh na vyslovení nedůvěry jako vzešlý z krajní pravice.
Jak hlasovali čeští europoslanci
Více než polovina českých europoslanců podpořila vyslovení nedůvěry předsedkyni Evropské komise Ursule von der Leyenové. Pro návrh jich hlasovalo 11 z celkových 21, šest bylo proti. Tři europoslanci z ODS a europoslanec Ondřej Kovařík z hnutí ANO se podle záznamů hlasování nezúčastnili. Dali již předem najevo, že návrh nepodpoří, unijní exekutivu ale zkritizovali, a proto při hlasování chyběli.
Pro nedůvěru hlasovalo šest europoslanců z hnutí ANO, kteří jsou členy populistické frakce Patrioti pro Evropu, a rovněž europoslanec za Motoristy Filip Turek a europoslankyně Nikola Bartůšek, která kandidovala za Přísahu (oba také Patrioti pro Evropu). Podporu návrhu na vyslovení nedůvěry vyjádřili rovněž dva nezařazení europoslanci Ondřej Dostál a Kateřina Konečná (Stačilo!) a Ivan David zvolený za SPD z krajně pravicové frakce Evropa suverénních národů (ESN).
Proti vyslovení nedůvěry se postavilo všech pět europoslanců z nejsilnější frakce Evropské lidové strany (EPP), ke které patří i Ursula von der Leyenová - Luděk Niedermayer a Ondřej Kolář (TOP 09), Danuše Nerudová a Jan Farský (STAN) a Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL). Rovněž proti byla i pirátská europoslankyně Markéta Gregorová z frakce Zelených.