Článek
Indický premiér Naréndra Módí ve čtvrtek prohlásil, že Pákistán nebude získávat vodu z řek, na které má Indie právo, čímž vyostřil rétoriku v konfliktu o přístup k vodním zdrojům. Ten vyvolal nedávný smrtící útok v indickém Kašmíru.
Hlavní pákistánský právní zástupce v rozhovoru pro agenturu Reuters reagoval slovy, že Islámábád je i nadále ochoten jednat o sdílení vody mezi sousedními státy, avšak zdůraznil, že Indie by měla dodržovat desítky let starou smlouvu.
Indie minulý měsíc oznámila, že po útoku v indickém Kašmíru z 22. dubna, z něhož Dillí viní Islámábád, pozastavuje platnost smlouvy o vodě na řece Indus. To ale Pákistán odmítá.
Jakýkoli krok, který by Pákistánu znemožnil přístup k vodě, by měl ničivý dopad. Smlouva o Indu, kterou v roce 1960 vyjednala Světová banka, zaručuje přísun vody pro 80 procent pákistánských zemědělských oblastí ze tří řek, které přitékají z Indie.
Oba jaderní sousedé se nedávno střetli v nejintenzivnějších vojenských bojích za téměř tři desetiletí, než se 10. května dohodli na příměří.
„Pákistán bude muset zaplatit vysokou cenu za každý teroristický útok… Zaplatí ji pákistánská armáda a zaplatí ji pákistánská ekonomika,“ prohlásil Módí na veřejné akci v severozápadním státě Rádžasthán, který hraničí s Pákistánem.
„Pákistán je ochoten o čemkoli jednat nebo řešit jakékoli obavy,“ řekl agentuře Reuters pákistánský generální prokurátor Mansoor Usman Awan. Také uvedl, že Indie v posledních týdnech zaslala Pákistánu dopis, v němž jako důvody pro revizi smlouvy zmiňuje růst populace a potřebu čisté energie. Dodal však, že jakákoli jednání by se musela konat v souladu s podmínkami stávající smlouvy.
Islámábád trvá na tom, že smlouva je právně závazná a žádná ze stran ji nemůže jednostranně pozastavit. „Z pohledu Pákistánu je smlouva plně funkční a cokoli Indie učiní, podniká na vlastní riziko – zejména pokud jde o výstavbu jakýchkoli vodních elektráren,“ dodal Awan.
Příměří mezi oběma zeměmi z velké části trvá. Indický ministr zahraničí Subrahmanyam Jaishankar uvedl, že v současnosti nedochází k žádným přestřelkám.
„Vojenská operace pokračuje s jasným vzkazem… a to tím, že pokud dojde k činům podobným tomu z 22. dubna, přijde odpověď. Zasáhneme teroristy,“ uvedl Jaishankar pro nizozemskou zpravodajskou agenturu NOS.
„Pokud se teroristé nacházejí v Pákistánu, zasáhneme je tam, kde jsou,“ dodal.
Indie a Pákistán mají od svého rozdělení z bývalé Britské Indie v roce 1947 komplikované vztahy a vedly tři války. Dvě z nich byly o himálajskou oblast Kašmíru, kterou si obě země nárokují v plném rozsahu, ale pouze částečně ji ovládají.
Indie obviňuje Pákistán z podpory islamistických separatistů v Kašmíru, což Islámábád odmítá.
Pět lidí, včetně tří dětí, zahynulo ve středu při sebevražedném bombovém útoku na armádní školní autobus v neklidné pákistánské provincii Balúčistán. Pákistánský premiér a armáda z tohoto útoku obvinili „indické teroristické agenty“, což Indie popřela.
Obě země po dubnovém útoku zareagovaly odvetnými kroky - zastavily obchod, uzavřely hranice a pozastavily vydávání většiny víz.