Hlavní obsah

Moskva viní USA z přímého zapojení do války. Důkazy prý poskytli Ukrajinci

Foto: Profimedia.cz

Snímek raketometu HIMARS. Právě na informace o tom, že Ukrajina koordinuje útoky tímto systémem s Američany, Moskva reagovala.

Reklama

3. 8. 2022 12:26

Moskva obvinila USA z přímého zapojení do války na Ukrajině a zodpovědnosti za „masové zabíjení civilistů“ na Donbase. Odvolává se na slova ukrajinského rozvědčíka v rozhovoru s britským deníkem.

Článek

Obvinění z přímého zapojení USA do války na Ukrajině přišlo z ruského ministerstva obrany i zahraničí. Bílý dům na to zatím nereagoval.

„Washington, v rozporu s tím, co říká Bílý dům a Pentagon, je přímo zapojen do konfliktu na Ukrajině,“ stojí v úterním prohlášení ruského ministerstva obrany. „Už není třeba dalšího potvrzování přímého zapojení Spojených států do nepřátelských akcí na Ukrajině,“ uvedla poté mluvčí ministerstva zahraničí Marija Zacharovová.

Podle agentury Reuters šlo o reakci na to, co řekl v rozhovoru s britským deníkem Telegraph ukrajinský zástupce hlavního zpravodajského ředitelství Vadym Skybyckyj.

Ten si pochvaloval skvělou efektivitu amerických raketometů HIMARS v ničení ruských muničních skladů. Uvedl také, že k tomu pomohly i výborné satelitní snímky a informace využité v reálném čase.

USA nicméně podle Skybyckého neposkytovaly Kyjevu informace pro zaměření cílů. Ukrajinští a američtí zpravodajci spolu podle něj jen konzultovali, co chce Kyjev zasáhnout, přičemž Washington má vždy právo daný cíl neschválit a úder zastavit.

„Dodávky zbraní jsou doplňovány nejen pokyny k jejich použití, ale v tomto případě (USA) sehrávají i funkci samotných střelců v té nejčistší podobě,“ okomentovala to Zacharovová.

USA už Ukrajině v rámci bezpečnostní podpory poslaly zbraně a materiál v hodnotě osmi miliard dolarů (asi 192 miliard korun). Zapojení do války ale prezident Joe Biden dlouhodobě striktně odmítá jako něco, co si Spojené státy nepřejí a neudělají.

Že USA s Ukrajinou sdílejí zpravodajské informace, nicméně není žádným tajemstvím a američtí představitelé to přiznali už před invazí.

O tom, jak to vypadá v praxi, přinesl v květnu bližší obrázek deník The New York Times, podle kterého informační servis z Washingtonu Ukrajině pomohl v zabití neupřesněného počtu ruských generálů

„Pomoc se cílením je součástí utajované snahy Bidenovy administrativy poskytovat Ukrajině v reálném čase informace z bojiště získané rozvědkami. Tyto informace zahrnují také očekávané přesuny ruských jednotek,“ napsal deník.

Reklama

Doporučované