Článek
Německý ministr zahraničí Johann Wadephul varoval americkou vládu před eskalací celního konfliktu s EU. „Vedlo by to k tomu, že by se všechno pro americké spotřebitele zdražilo,“ řekl deníku Bild am Sonntag.
„Evropská unie není bezbranná,“ uvedl a doplnil, že Evropská komise pod vedením předsedkyně Ursuly von der Leyenové hájí evropské zájmy. Členské státy podle něj drží pohromadě. Obavy z odporu vůči Spojeným státům nemá. „Existují spíše státy, které od nás vyžadují ještě tvrdší a razantnější přístup, než jaký považuje Německo za přiměřený,“ okomentoval. Spolková vláda však podle něj zastává názor, že se jí jednáním podaří dosáhnout pozitivní dohody s USA.
Řešení? Zrušení všech cel
Německo by podle ministra zahraničí „samozřejmě považovalo za správné řešení zrušení všech cel“. Touto myšlenkou se intenzivně zabývá německý kancléř Friedrich Merz (CDU). „My Němci se můžeme spolehnout na to, že máme spolkového kancléře, který ve Washingtonu hájí naše a evropské zájmy,“ dodal.
Americký prezident Donald Trump letos po nástupu do úřadu oznámil řadu celních tarifů – ať už proti konkrétním zemím, a to včetně Velké Británie, Evropské unie, Ukrajiny, ale i Číny, Japonska či Austrálie. Cla dopadla také na konkrétní produkty, jako například ocel, hliník či automobily.
Evropské unii pohrozily minulou sobotu Spojené státy zavedením třicetiprocentního cla. Platit by mělo od 1. srpna. Výše tarifů by se však mohla změnit. Podle zdrojů deníku Financial Times (FT) prosazuje šéf Bílého domu na veškeré zboží z Evropské unie minimální clo 15 až 20 procent.
Sedmadvacítka považuje výši cel za nepřijatelnou a snaží se s Washingtonem dosáhnout obchodní dohody před tím, než by měla avizovaná cla začít platit. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová ale nevyloučila ani zavedení odvetných cel.
Komise se obává, že by uvalení 30procentního cla na evropské zboží mohlo narušit klíčové dodavatelské řetězce a poškodit jak evropské, tak americké spotřebitele.