Hlavní obsah

Němečtí odpůrci očkování prchají do Jižní Ameriky. Žijí zde v „Zeleném ráji“

Foto: Profimedia.cz

„Zelený ráj“ pro odpůrce očkování na paraguayském venkově, to je Paraiso Verde.

Reklama

17. 5. 2022 20:20

Němečtí odpůrci očkování a protipandemických opatření nalezli svůj nový domov, mimo dosah všech nařízení spojených s epidemií. Odjeli do Paraguaye, kam Němci mířili už v 19. století. Jejich potomci ale nové krajany kritizují.

Článek

Zhruba 200 kilometrů od hlavního města Paraguaye Asunciónu se nachází oplocený areál hlídaný ozbrojenými muži. Ve středisku nazvaném Paraiso Verde, tedy „Zelený ráj“, hluboko na paraguayském venkově žije okolo tří stovek obyvatel, což by v této jihoamerické zemi nebylo nic zvláštního.

Jenže ve vesnici, kterou obklopují jen polní cesty a jednotlivé farmy, nezní španělština, jak by se dalo očekávat, ale němčina. V jakémsi rekreačním středisku zde totiž pobývá skrytá a izolovaná komunita převážně německých odpůrců očkování a protipandemických restrikcí.

Paraiso Verde se tak stal symbolem přílivu nejen německých odpůrců očkování do daleké destinace, která po většinu trvání pandemie nevyžadovala žádná zvláštní opatření, přestože počet obětí pandemie v zemi nadále rostl.

Představitelé komunity nicméně odmítli rozhovor se serverem VICE News, novináři se ale s několika obyvateli vesnice podařilo spojit přes telefon. „Mnoho lidí sem do Paraguaye přichází se záměrem mít více svobody, pociťovat menší tlak úředníků, a to zejména v oblasti zdravotnictví,“ řekla serveru Gerhild Wichmannová, která zde žije od srpna 2020.

„Spousta rodin nyní přichází, protože chce chránit své děti před protikoronavirovými omezeními v Evropě,“ uvedla Wichmannová.

Paraguay ale byla cílem německých obyvatel ještě dlouho před začátkem pandemie covidu-19. Už v roce 1887 se skupina německých antisemitů přestěhovala do Paraguaye s cílem vytvořit uprostřed drsného terénu árijský ráj. V zemi dokonce vznikla první zahraniční pobočka nacistické strany.

Vysněná oáza sice v zemi nevznikla, došlo ale k položení základů pro to, aby země po skončení druhé světové války přijala prchající nacisty, a to i včetně nechvalně proslulého lékaře Josefa Mengeleho. Dodnes pak v zemi existují například vesnice s názvem „Nueva Germania“, tedy v překladu „Nové Německo“.

Dnes v Paraguayi oficiálně žije asi 7 730 německých expatů, ale tamní německý konzul řekl místním médiím, že jejich počet se odhaduje někde mezi 22 a 30 tisíci, pokud započítáte ty, kteří nemají řádné dokumenty.

V roce 2021 se do Paraguaye podle tamních úřadů přestěhovalo více než 1 600 Němců, což je trojnásobek počtu z předcházejícího roku. A tempo migrace nezpomaluje, naopak. Podle dosavadních odhadů mohou do země za letošní rok přijít až dva tisíce německých občanů, čímž se stanou třetí největší přistěhovaleckou skupinou po Brazilcích a Argentincích.

Záplava nejen německých odpůrců očkování ale mezitím vytváří napětí v paraguayské společnosti. Terčem hněvu je často právě Paraiso Verde, a to i ze strany potomků německých občanů, kteří se do země přistěhovali ještě v 19. století.

Komunitu na paraguayském venkově založil v roce 2016 německy mluvící pár Erwin a Sylvia Annauovi. Od založení komunity se pár stal veřejně známým, Erwin Annau se opakovaně v médiích objevil na záběrech, kde kritizuje migraci do Evropy a slovně napadá muslimy. Annau Paraiso Verde označuje za „ráj volnomyšlenkářů“, kde lidé mohou žít bez toho, aby museli čelit „západním omezením“.

Pár pojí úzký vztah také s paraguayskou politickou elitou. Manželé se opakovaně setkávali s významnými politiky z vládnoucí strany Colorado, aby diskutovali o vládní reakci na pandemii.

Když došlo v polovině dubna po třech měsících ke zrušení povinného očkování, Erwin Annau prohlásil tento krok za své vítězství a na webu Paraiso Verde napsal: „Paraguay je svobodná!“ Zásluhy za změnu legislativy označil za své a přirovnal skupinu odpůrců k boji „rytířů Jedi“ proti „globální a všemocné chobotnici s neomezeným rozpočtem“.

„Byl to dlouhý boj. Dva roky přesvědčování politiků na státní, federální a komunální úrovni, nespočet hodin výzkumu, překladů, předávání aktuálních PRAVDIVÝCH informací o covidu, testech, rouškách a očkování,“ napsal Annau na webu.

V souvislosti s vyvracením „fám“ o své komunitě pak Annau mimo jiné na svém webu uveřejnil příspěvek s otázkami a odpověďmi. „Jste rájem nacistů?“ zní jedna z otázek. „Ne, je to slovo dnes zneužíváno odporným a zavrženíhodným způsobem k zatlačení do kouta těch, kdo jinak politicky smýšlejí,“ odpovídá Annau.

Pověst Paraguaye jako ráje pro nacisty je z velké části připisována Alfredu Stroessnerovi, mladému generálovi, který se dostal k moci v roce 1954 a vedl jihoamerickou zemi jako brutální diktátor 45 let. Stroessner, jehož otec emigroval do Paraguaye ještě několik dekád před druhou světovou válkou, byl obecně považovaný za nacistického sympatizanta.

„Stroessnerův styl oblékání, chování, způsob, jakým se odehrávala jeho vojenská kariéra. Byl to jednoznačně nacista,“ řekl VICE News Andrés Colmán, významný paraguayský novinář a autor knihy o útěku Josefa Mengeleho do Paraguaye. „Teprve když válka skončila a on se musel stát spojencem USA, trochu zamaskoval svůj nacismus,“ dodal Colmán.

I přes jeho diktátorské metody se ale u části společnosti stále těší popularitě. „Paraguay je společnost, kde je většina lidí konzervativních a pravicových. Lidé, kteří obdivují Hitlera, závidí těm, kteří zažili Stroessnera, obdivují diktátory jako Pinochet nebo Trump. Pro tyto německé skupiny je to úrodná půda,“ vysvětlil Colmán.

V Paraguayi je aktuálně plně naočkováno necelých 48 procent populace. Podle VICE News je na vině velká nedůvěra místní společnosti vůči nařízením federální vlády, a to především ve venkovských oblastech.

Takovou zkušenost má i jeden z potomků prvních německých přistěhovalců Sara Fischerová. Její otec po nákaze covidem-19 skončil ve vážném stavu v nemocnici, ze které se ale nakonec vrátil domů. Po této zkušenosti se většina její rodiny nechala proti koronaviru očkovat. Proto se teď ženě nelíbí přístup lidí, kteří do Paraguaye přijíždějí ze země jejích předků.

Fischerová serveru VICE News řekla, že si nemyslí, že by imigrace Evropanů byla pro Paraguay špatnou věcí, protože „je zde dostatek místa pro všechny“. „Je ale také potřeba pořádek. Musíte vědět, jestli jsou Evropané, kteří sem přicházejí, zdraví“, dodává Fischerová. Jejich přístup se jí nelíbí mimo jiné proto, že v zemi vinou pandemie „zemřelo mnoho lidí“.

„Všichni se snažíme přesvědčit lidi, aby se nechali očkovat, a přichází skupina lidí, kteří jsou zásadně proti a vláda jim poskytuje azyl,“ řekla serveru Clara Kücková, další z žen, jejichž předkové sem dorazili se snem založit „árijský ráj“. „I když pocházejí z Německa, nesouhlasím s nimi,“ dodává.

Reklama

Doporučované