Hlavní obsah

Pellegrini: Slovenští politici neřeší skutečné problémy, mají zástupná témata

Foto: Michal Šula, Seznam Zprávy

Slovenský prezident Peter Pellegrini.

aktualizováno •

Slovenský prezident Pellegrini ve zprávě o stavu země kritizoval politiky za odvádění pozornosti od reálných problémů a varoval před rozdělenou společností. Vládu vyzval k udržení vazeb na EU a NATO.

Článek

Politici na Slovensku neřeší skutečné problémy, nabízejí zástupná témata, která vzbuzují emoce a nenávist, řekl slovenský prezident Peter Pellegrini, jenž poprvé od loňského zvolení hlavou státu přednesl ve sněmovně zprávu o stavu země. Podle něj je slovenská společnost politicky rozdělená jako nikdy ve své dosavadní historii.

Zároveň slovenský prezident vybídl vládu Roberta Fica, aby se nevzdalovala od partnerů v EU a NATO. V této souvislosti varoval rovněž před vážnými následky případné konfrontace. Pellegrini to uvedl ve sněmovně, kde přednesl zprávu o stavu země. Kritici Fica dlouhodobě tvrdí, že ministerský předseda svými některými vyjádřeními a kroky vystupuje proti spojencům Slovenska.

Pellegrini, který prezidentské volby vyhrál jako předseda parlamentu a šéf jedné z trojice nynějších vládních stran, kritizoval současnou i bývalé vlády, zároveň některé kroky Ficova kabinetu ocenil.

„Musím připomenout, že jednou ze čtyř světových stran je stále i západ. A ten se nesmí z naší zahraniční politiky vytratit. Západ totiž není jen jednou ze čtyř světových stran, ale pro slovenské zájmy i stranou nejdůležitější,“ uvedl Pellegrini.

Slovenští vládní politici opakovaně tvrdí, že prosazují zahraniční politiku orientovanou na „všechny čtyři světové strany“. Podle opozice či části médií v praxi ale například zejména kritizují spojence v souvislosti s válkou na Ukrajině a sám Fico se zase opakovaně setkal s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, jehož země v únoru 2022 zahájila vojenskou invazi na Ukrajinu.

„Evropská unie je naším hospodářským, zahraničněpolitickým, hodnotovým a stále více i bezpečnostním prostorem, který za žádných okolností nesmíme opouštět. Pozorně naslouchejme našim partnerům, i když vyjadřují názory, se kterými se neumíme hned ztotožnit. Východisko je v dialogu a spolupráci, nikoliv v prohlubování nedůvěry a vzájemné konfrontaci, neboť ta může mít pro Slovensko mimořádně vážné následky,“ řekl Pellegrini.

Slovensko by mělo začít řešit skutečné problémy

Pellegrini slovenské politiky vyzval, aby se zaměřili na řešení skutečných problémů ve společnosti, která je podle něj politicky rozdělená nejvíce v historii a situace se zhoršila od loňského pokusu o atentát na Fica.

„Dokažte nemyslet jen na krátkodobý politický zisk, neboť ten se dosahuje burcováním emocí, odkláněním pozornosti a řešením témat nepodstatných pro dlouhodobý úspěch naší vlasti. Nevyhazujte po nástupu k moci do koše všechno jen proto, že to připravovali jen vaši předchůdci. A to hovořím k celému politickému spektru,“ uvedl Pellegrini. Dodal, že mezi obyvateli Slovenska převládá pocit nejistoty, zklamání, frustrace, hněvu, strachu a zoufalství.

Podle slovenského prezidenta orientace politiků na řešení skutečných problémů lidí přispěje ke změně nálad ve společnosti. „Tato atmosféra už dosáhla nebezpečné hranice, za kterou je reálně ohroženo naše další soužití. Politika se stala největším zdrojem rozbrojů ve slovenských rodinách,“ dodal.

Slovenská opozice v uplynulých měsících opakovaně obvinila Fica, že například obviněními z údajných příprav státního převratu v souvislosti s protivládními demonstracemi odklání pozornost od neřešených problémů země.

Slovenský prezident před poslanci kritizoval bývalé vlády v souvislosti s kroky během silných vln epidemie nemoci covid-19. Podobně jako dříve Fico nyní i Pellegrini tvrdil, že s vládnutím v letech 2020 až 2023 byla spjata podezření ze zneužívání trestního práva vůči politickým soupeřům. Zopakoval, že nesouhlasí se snahou nynějšího kabinetu odškodnit lidi za pokuty kvůli nedodržování epidemických restrikcí; příslušný zákon Pellegrini už dříve vetoval. Také ocenil některé kroky Ficova kabinetu, jako například budování infrastruktury.

Fico odmítá odklon od EU a NATO

„Byl bych nerad, pokud by pan prezident propadl lžím, které se objevují o našem členství v EU a NATO. Odmítám představu, že Slovensko má být členským státem Evropské unie a NATO, které bude podléhat jednomu jedinému správnému politickému názoru,“ uvedl v reakci premiér Fico. Dodal, že odklon od členství EU a NATO neexistuje a je zbožným přáním protivládních médií a opozice. Dal také najevo, že chce nadále prosazovat suverénní zahraniční politiku a suverénní postoje.

Představitele dalších dvou vládních stran, a to Hlasu-sociální demokracie (Hlas-SD) a Slovenské národní strany (SNS) označili projev hlavy státu za vyvážený.

Opozice se zase zaměřila na kritická vyjádření Pellegriniho na adresu vlády. „Toto všechno je velmi kritický odkaz vládě Roberta Fica. Právě ta je zodpovědná za to, že neřeší problémy lidí, ale jen sebe. Byl bych rád, aby si Ficova koalice tuto kritiku vzala k srdci,“ reagoval na vystoupení prezidenta předseda nejsilnějšího opozičního hnutí Progresivní Slovensko Michal Šimečka. Podle něj za současný stav Slovenska nese zodpovědnost také Pellegrini, který po předloňských parlamentních volbách ještě jako šéf Hlasu-SD přistoupil na vytvoření vládní koalice s Ficovou stranou Směr-sociální demokracie a se SNS.

Doporučované