Článek
Při protivládních demonstracích v Keni zemřelo jedenáct lidí, dalších 29 utrpělo zranění, uvedla v pondělí podle agentury Reuters vládou financovaná Keňská národní komise pro lidská práva. Kvůli protestům policie už v pondělí ráno zablokovala všechny klíčové silnice vedoucí do hlavního města Nairobi a rozmístila na nich policejní hlídky. Agentura Reuters informovala, že při pondělních protestech policie střílela do davu.
Podle keňské policie utrpěly při protestech zranění desítky policistů. Keňská národní komise pro lidská práva dříve v souvislosti s protesty informovala o deseti mrtvých a 29 zraněných, uvedla Reuters. Zaznamenala také přítomnost silně ozbrojených zločineckých gangů. Jejich členové podle agentury AFP proti protestujícím zasahovali po boku policie.
Server BBC dříve informoval o smrti dvou protestujících. Odvolával se přitom na Arona Sikuku, ředitele zdravotního centra Eagle v Kangemi na předměstí Nairobi. Oba lidé podle něj zemřeli v péči centra na střelná zranění. Před zdravotním střediskem se podle něj shromáždily stovky lidí požadující vydání těl. Podle zpravodaje Reuters keňská policie při protestech v Nairobi pálila do davu. Následně zůstal jeden člověk ležet na silnici s krvavým zraněním.
Pondělní protesty organizované převážně mladými lidmi měly vyjádřit odpor proti policejní brutalitě a špatnému řízení země nebo požadovat odstoupení prezidenta Williama Ruta kvůli údajné korupci a vysokým životním nákladům. Policie kvůli protestům významně omezila vjezd vozidel do centra Nairobi, stejně tak zablokovala i vstupy pro pěší. Protesty doprovázely násilnosti, například zakládání ohňů ve snaze prolomit policejní bariéry. Policie na ně reagovala slzným plynem a střelbou z vodních děl. Podle agentury AP protestovali Keňané v 17 ze 47 regionů.
Protesty se v Keni konají u příležitosti 35. výročí demonstrací Saba Saba (svahilsky sedm sedm, odkaz na pondělní datum), které v roce 1990 volaly v tehdy autoritářské Keni po zavedení systému více politických stran. V roce 1992 se konaly první volby, ve kterých vystupovalo více politických subjektů.
Země v posledních týdnech zažila vlnu násilných demonstrací, které vyvolala neobjasněná smrt opozičního blogera v policejní vazbě. Při protestech 17. června policie zastřelila jednoho člověka, což vedlo k další mobilizaci společnosti. Při následujících demonstracích 25. června zemřelo nejméně 19 lidí, přes 400 jich utrpělo zranění.