Hlavní obsah

Putin a jeho parta. Poprvé od invaze jedná s předními světovými lídry

Foto: Profimedia.cz

Vladimir Putin zdraví své společníky na virtuálním summitu hospodářského uskupení BRICS.

Reklama

24. 6. 2022 6:30

Ruský prezident Vladimir Putin se poprvé od zahájení invaze na Ukrajinu ukázal na scéně světových politiků. Představitelé Číny, Brazílie, Indie a Jihoafrické republiky s ním jednají na virtuálním summitu společného uskupení BRICS.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Vystoupení na letošním summitu hospodářského uskupení BRICS je pro ruského prezidenta Vladimira Putina šťastnou chvílí – poprvé od napadení Ukrajiny Ruskem jedná s několika hlavami států silných světových ekonomik. Zatímco západní státy ho zcela izolovaly, Čína, Brazílie, Indie a Jihoafrická republika daly účastí na virtuálním summitu BRICS najevo, že ho tolerují.

Putin na summitu ve čtvrtek prohlásil, že je Rusko připraveno dále prohlubovat mnohostrannou spolupráci členských zemí uskupení a posilovat globální roli BRICS. Hlasitou podporu mu vyjádřil čínský prezident Si Ťin-pching, který mimo jiné kritizoval západní sankce proti Rusku s tím, že je za nimi „mentalita studené války“.

Jak ale píše v analýze americká CNN, pro Putina je velkým přínosem už jen samotná účast na summitu. „Jeho obličej se ukáže na obrazovce vedle ostatních lídrů – je to signál, že sankcemi tvrdě zasažené Rusko není samo.“

Tím, že země BRICS 14. ročník summitu nezrušily ani z něj Putina nevyšachovaly, potvrdily svůj pohled na současné světové uspořádání i ruské napadení Ukrajiny. „Bavíme se tady o velmi významných ekonomikách, jejichž vedení je ochotno se vídat s Putinem. Skutečnost, že je Putin vítán a není vyvrhelem, je pro něj velké plus. A to i přesto, že jde jen o virtuální setkání,“ okomentoval to Sushant Singh, odborník z indického think-tanku Centrum pro výzkum politiky (CPR).

O Ukrajině se na summitu podle očekávání zatím příliš nehovořilo, čínský prezident válku označil za „výstražný signál“ pro lidstvo a zopakoval, že Peking si bude dál udržovat neutralitu.

Tu ostatně více či méně drží všichni členové BRICS.

Například Brazílie sice v OSN podpořila rezoluci vyzývající Rusko k ukončení konfliktu a stažení vojsk z Ukrajiny, hlasování o pozastavení členství Ruska v Radě pro lidská práva se ale zdržela a prezident Bolsonaro uvedl, že jeho země se v konfliktu nepřikloní „ani k jedné straně“.

Pro Indii Moskva podle deníku Washington Post zůstává „protiváhou“ k Číně, se kterou má Nové Dillí vyostřené vztahy (o jejich novém sporu jsme psali zde). Z Ruska mimochodem Indie nakoupila přes 60 % výzbroje své armády a v roce 2018 s ním podepsala velký kontrakt na systémy protivzdušné obrany S-400. Stejně jako Čína také Indie od Ruska i po invazi nadále ve velkém nakupuje ropu.

Sice ne rozhodující, ale výrazné obchodní vztahy mají s Ruskem právě i Brazílie s Jihoafrickou republikou, jejíž prezident Cyril Ramaphosa řekl, že Putina k válce vyprovokovalo rozšiřování NATO.

Summit BRICS pokračuje i v pátek, kdy na něm má znovu vystoupit i ruský prezident Putin. Už teď ale ukázal, že je Rusko ve světě míň izolované, než se ze západního pohledu může zdát.

Reklama

Doporučované