Hlavní obsah

Spojené státy se dohodly na clech s EU, oznámil prezident Trump

Foto: Shutterstock.com

Ilustrační snímek

aktualizováno •

Spojené státy uzavřely dohodu s Evropskou unií, oznámil prezident Trump. Její součástí jsou cla ve výši 15 procent na dovoz zboží z EU do USA.

Článek

Spojené státy uzavřely dohodu s Evropskou unií, oznámil americký prezident Donald Trump po dnešním jednání s předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou. „Je to největší dohoda ze všech obchodních dohod. Všichni s ní budou spokojeni,“ prohlásil po jednáních Trump.

Podle von der Leyen je důležité, že se podařilo dohodu uzavřít. Výchozím bodem v jednáních byla podle ní nevyváženost v obchodních vztazích mezi EU a USA, kde unie má obchodní přebytek se Spojenými státy.

„Chtěli jsme najít rovnováha v našich vztazích,“ prohlásila von der Leyen. USA měli s unií v minulém roce obchodní schodek ve výši 235 miliard dolarů (v přepočtu cca 4,9 bilionu korun). To znamená, že hodnota vyvezeného zboží z EU do USA převýšila o tuto sumu dovoz amerického zboží do unie. Podle šéfky Evropské komise dohodnuté clo platí na většinu zboží včetně automobilů, polovodičů a léčiv.

Součástí dohody je uvalení cla ve výši 15 procent na dovoz zboží z EU do USA. Hrozilo přitom, že clo bude třicetiprocentní, jak již dříve napsal Trump v dopise unijním představitelům.

V rámci dohody se Evropská unie rovněž zavázala, že od USA odebere energie a zbraně. Podle amerického prezidenta Donalda Trumpa unie souhlasí s nákupem energií za 750 miliard dolarů (v přepočtu cca 15,7 bilionu korun). „Energie (zemní plyn a ropa, pozn. red.) jsou důležitou součástí dohody, protože jich máme více, než kdokoliv jiný ,“ uvedl americký prezident s tím, že jde o skvělé rozhodnutí. Do amerických zbraní pak unie bude investovat 600 miliard dolarů (v přepočtu cca 12,5 bilionu korun).

Cla na ocel a hliník ale zůstávají ve výši padesáti procent. Přímý dopad na české oceláře americká cla přímo nemají. „Z České republiky se vyváží do USA okolo jednoho procenta české výroby,“ prohlásil již dříve Jiří Dufek, manažer pro obchodní politiku a analýzy Ocelářské unie.

Ale hrozí jiný problém – opatření zavedl Donald Trump v době, kdy čínské hutě řeší vlastní problémy s vývozem. Problémy realitní krize, zpomalující ekonomiky a nízké poptávky totiž tamní oceláři řeší exportem, což vzbuzuje velké obavy u jejich evropských konkurentů. „Ocel, která mířila do USA, tak může být přesměrována do Evropské unie a zvýšit tlak na výrobce,“ upozornil Dufek. Podle něj navíc klesne vývoz evropské oceli na americký trh.

Z nalezení shody budou nicméně podle Trumpa obě strany těžit a zbohatnou. „Dohody jsme dosáhli s předsedkyní EK a celou EU,“ dodal Trump. Evropanům se podle něj zvýší nabídka aut jako SUV či kamionů americké provenience. Kromě automobilek to pomůže podle Trumpa také farmářům.

Jednání se uskutečnilo na Trumpově golfovém hřišti v Turnberry v západním Skotsku a EU zastupoval i eurokomisař pro obchod Maroš Šefčovič.

Přestože se nakonec podařilo dojít k dohodě na patnáctiprocentních clech, tak dopady na tuzemskou ekonomiku budou citelné. „Zasáhne nás to víc než ostatní evropské země,“ uvedl v této souvislosti už dříve hlavní ekonom investiční společnosti Investika Vít Hradil s tím, že pro nás bude hlavní dopad na vývoz firem z automobilového průmyslu a výroby strojírenských zařízeních.

„Může nás to stát do jednoho procenta hrubého domácího produktu, což je zhruba osmdesát miliard korun,“ odhaduje Hradil.

Patnáctiprocentní cla tak mohou být vnímána jako neuspokojivý výsledek, protože původní ambicí Evropské unie bylo vytvoření dohody s nulovými cly na obou stranách. Je to nicméně lepší dohoda, než hrozící cla ve dvojnásobné výši.

O úspěch se tak podle ekonoma společnosti Datarun Petra Bartoně nejedná. Cla se podle něj totiž dostala na nejvyšší úroveň za sto let. Von der Leyenové se má za to, že touto dohodou se zajistí přístup na velký americký trh a zároveň firmy získají jistotu ohledně svých plánů.

Trump v minulosti opakovaně útočil na Evropskou unii s tím, že „byla vytvořena, aby ždímala USA“ v oblasti obchodu.

Stabilita a předvídatelnost

Obchodní dohoda Evropské unie se Spojenými státy, jejíž součástí jsou patnáctiprocentní plošná cla, znamená pro obchod zásadní stabilitu a předvídatelnost. Na síti X to dnes večer napsal ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN).

„I když jsem stále přesvědčen, že cla nejsou řešením - jedná se o nejdůležitější obchodní a investiční vztah na světě a osobně bych uvítal vytvoření bezcelní unie. Dohoda přinese byznysu zásadní stabilitu a předvídatelnost. Na ministerstvu budeme i nadále dělat maximum pro to, abychom pomáhali českým exportérům uspět v zahraničí,“ napsal ministr.

Německý kancléř Friedrich Merz uvítal obchodní dohodu mezi Evropskou unií a Spojenými státy, domnívá se, že se díky ní podařilo odvrátit obchodní konflikt, který by tvrdě dopadl na exportně orientovanou německou ekonomiku, zejména na automobilový průmysl, uvedl Merz.

„Je dobře, že se Evropa a Spojené státy dohodly, a zabránily tak nepotřebné eskalaci v transatlantických obchodních vztazích,“ uvedl Merz v prohlášení, které zveřejnil jeho úřad. „Vyplatila se jednota Evropské unie a tvrdá práce vyjednávačů,“ dodal a vedle von der Leyenová poděkoval eurokomisaři pro obchod Marošovi Šefčovičovi.

Zdůraznil význam dohody pro automobilový průmysl, kde vzájemná cla klesnou z 27,5 procenta na 15 procent. „Právě tady má rychlé snížení cel největší význam,“ uvedl. Evropská unie dokázala uhájit své klíčové zájmy. „I když bych si přál ještě další usnadnění v transatlantickém obchodě,“ řekl také Merz.

Doporučované