Hlavní obsah

Teorie o sabotáži se potvrzuje. Nord Stream poničily výbuchy, oznámilo Švédsko

Foto: dragancfm, Shutterstock.com

Ilustrační snímek.

Reklama

6. 10. 14:57

Vyšetřování úniků plynu z plynovodů Nord Stream 1 a 2 podpořilo teorii o sabotáži. Rusko mezitím žádá, aby bylo k vyšetřování přizváno.

Článek

Vyšetřování škod v místech úniku plynu na plynovodech Nord Stream 1 a 2 posílilo podezření ze sabotáže. Podle agentury Reuters o tom ve čtvrtek informovala švédská tajná policie. Švédsko na místo vyslalo tento týden ponorku.

„Po dokončení průzkumu místa činu švédská bezpečnostní služba dospěla k názoru, že minulý týden na Nord Streamu 1 a 2 ve švédské ekonomické zóně došlo k výbuchům, které způsobily rozsáhlé škody na plynovodech,“ uvedla švédská tajná policie v prohlášení.

Na místě Švédsko zabavilo blíže neupřesněný materiál, který podrobí analýze. Oblast úniků již není uzavřená, sdělila v jiném prohlášení švédská prokuratura.

Švédské a dánské úřady vyšetřují čtyři úniky z plynovodů Nord Stream 1 a 2 ve švédské a dánské výlučné ekonomické zóně v Baltském moři.

Evropské státy už dříve uvedly, že mají podezření, že plynovody byly poškozeny záměrně. Rusko ze sabotáže obvinilo Západ, konkrétně Spojené státy. Washington jakékoliv zapojení do incidentu odmítl.

Foto: Seznam Zprávy

Mapa plynovodů Nord Stream s vyznačenými místy úniku.

Představitelka ruského ministerstva zahraničí Zacharovová ve čtvrtek zdůraznila, že Rusko se bude domáhat podílu na vyšetření diverzních akcích na plynovodních potrubích. Ve středu si místopředseda ruské vlády Alexandr Novak stěžoval, že Dánsko nereaguje v tomto ohledu na ruské žádosti.

„Pokud není majiteli (plynovodního potrubí) dovoleno podílet se na vyšetřování, znamená to, že je co skrývat,“ sdělila Zacharovová v narážce na to, že většinovým vlastníkem plynovodů je ruská státní firma Gazprom. Za absurdní také mluvčí ruské diplomacie označila obvinění, že za poškozením potrubí stojí přímo Rusko.

Úniky na plynovodech vyvolaly nejen bezpečnostní obavy (podrobněji zde), ale také obavy o životní prostředí. Do Baltského moře totiž unikal rovněž metan, což je skleníkový plyn, který je po oxidu uhličitém nejdůležitější příčinou oteplování klimatu.

Rozsah úniků je zatím nejasný, ale hrubé odhady vědců založené na objemu plynu, který se údajně nacházel v jednom z potrubí, se pohybují mezi 100 000 a 350 000 tunami metanu.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované