Hlavní obsah

Zelenskyj chtěl pronést mírový projev před katarským finále. FIFA řekla ne

Foto: Profimedia.cz

FIFA svěřila pořádání fotbalového MS v roce 2018 Rusku a letos Kataru. Na snímku Gianni Infantino s Vladimirem Putinem.

Reklama

16. 12. 2022 20:54

Fotbaloví činovníci FIFA čelili kritice kvůli udělení pořadatelství posledních dvou turnajů zemím s nedemokratickými režimy. V Kataru zakázali kapitánům týmů nosit pásky s motivem „One Love“, nyní zklamali ukrajinského prezidenta.

Článek

Americká televizní stanice CNN přišla s informací, že hlavní fotbalový rozhodovací orgán Mezinárodní federace fotbalových asociací (FIFA) odmítl žádost ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského vystoupit na finálovém zápase fotbalového mistrovství světa.

Zelenského projev se měl nést v duchu světového míru. Není jasné, zda měl prezident vystoupit v živém přenosu, či měla být jeho zpráva předtočena.

Fotbaloví činovníci se k jeho návrhu postavili negativně, což prezidenta překvapilo. „Mysleli jsme, že FIFA bude chtít využít svůj vliv pro větší dobro,“ sdělil CNN zdroj blízký ukrajinskému prezidentovi.

Řečnil i na předávání cen Grammy nebo v Cannes

Velké sportovní akce se zřídka používají jako platforma pro politické projevy. Nicméně prezident Zelenskyj se snaží šířit téma války na Ukrajině všemi možnými kanály.

S projevem vystoupil na předávání cen Grammy, filmovém festivalu v Cannes i na summitu G20. Rozhovory s ním vedly známé osobnosti jako Sean Penn nebo David Letterman.

V listopadu 2022 na summitu G20 s projevem vystoupil také prezident FIFA Gianni Infantino, který po obou stranách konfliktu žádal, aby po dobu šampionátu uzavřely příměří.

FIFA je na sociálních sítích za neumožnění Zelenskému vystoupit terčem kritiky. Už před šampionátem se šířila vlna negativních reakcí na jednání FIFA při udělení pořadatelství fotbalového mistrovství v letech 2018 a 2022.

Více o kontroverzích, které provázejí katarský šampionát

Pořadatelství Kataru je zpochybňované kvůli klimatické stopě i četným úmrtím dělníků nebo příchuti korupce. Na co všechno kritici upozorňují? A jak je šampionát vnímaný přímo na Blízkém východě?

Podle kritiků jsou členové organizace pozitivně naklonění nedemokratickým režimům, jako je Rusko a Katar. Prezident Infantino dokonce řekl, že je schopen si představit pořádání turnaje pod hlavičkou FIFA v Severní Koreji.

Během tohoto mistrovství byla FIFA kritizována za svůj postoj ke kauze s kapitánskými páskami s motivem „One Love“, které vznikly na podporu LGBTQ+ menšiny. FIFA zakázala kapitánům pásku při zápasech nosit.

Jistým způsobem chtěla na problémy mistrovství upozornit i britská televizní stanice BBC. Ta na svém kanále odmítla vysílat zahajovací ceremoniál celého mistrovství a k dění se připojila až při začátku zápasu.

Samotná FIFA se prozatím k odmítnutí prezidenta Zelenského nevyjádřila.

Reklama

Doporučované