Hlavní obsah

Zeman: Staňka nyní odvolávat nechci a kompetenční žaloba by byla od ČSSD drzost

Miloš Zeman nechce vyhovět návrhu na odvolání ministra Staňka. Budoucnost ČSSD ve vládě je na hraně.Video: Redakce Seznam

 

Reklama

27. 6. 2019 18:30
aktualizováno • 27. 6. 2019 18:32

Sociální demokraté se rozhodují, zda zůstanou v koaliční vládě s Andrejem Babišem. Důvodem je postoj prezidenta a premiéra k výměně na ministerstvu kultury.

Článek

Koaliční vláda Andreje Babiše sice podle očekávání přestála hlasování o vyslovení nedůvěry, avšak jen o několik hodin poté se začala přibližovat rozpadu.

V Poslanecké sněmovně se právě sešlo nejužší vedení sociální demokracie a rozhoduje, jestli ČSSD má zůstat v koaliční vládě s Andrejem Babišem a jeho hnutím ANO.

Mimořádné vysílání Televize Seznam

Výsledek jednání lídrů sociální demokracie o setrvání v koaliční vládě přineseme také v mimořádném vysílání Televize Seznam. Začne bezprostředně poté, co rokování špiček ČSSD v Poslanecké sněmovně skončí.

Za novou vládní krizí stojí postoj prezidenta Miloše Zemana, který odpoledne na závěr pracovní cesty po Vysočině veřejně oznámil, že nyní nehodlá akceptovat premiérův návrh na odvolání ministra kultury Antonína Staňka. Právě to je věc, která může dovést sociální demokracii k opouštění kabinetu. Za Staňka má připravenou náhradu – místopředsedu strany Michala Šmardu.

Za prezidentem se kvůli Staňkovi vydal na Vysočinu vyjednávat předseda ČSSD Jan Hamáček. Mluvili spolu 70 minut v penzionu na okraji Nového Veselí, kde Zeman vlastní nemovitost, a pak se rozešli, aniž o obsahu schůzky novinářům cokoli sdělili.

Ještě než však schůzka začala, prezident uvedl, že nejraději by s řešením situace počkal. A to až do chvíle, než policie prověří dvě trestní oznámení, jež podal ministr Staněk kvůli počínání ředitelů Národní galerie a Muzea umění v Olomouci, které v prvním květnovém týdnu odvolal.

Jedním z kroků, které může grémium ČSSD na večerním jednání navrhnout, je to, že předseda Hamáček požádá premiéra Andreje Babiše, aby si změnu na Ministerstvu kultury vynutil. To znamená, že by podal kvůli nekonání prezidenta kompetenční žalobu k Ústavnímu soudu.

Babiš však už předem sociálním demokratům vzkázal, že nic takového učinit nehodlá. České televizi řekl, že nevidí důvod, proč by měl kompetenční žalobu podávat.

O věci však prý chce jednat, v pátek se s předsedou ČSSD sejde.

Prezident Miloš Zeman pak s možností kompetenční žaloby spojil výhrůžku na adresu ČSSD.

„Kdyby se názor o kompetenční žalobě prosadil, tak přeruším veškeré vyjednávání se sociální demokracií, protože to není nic jiného než drzost,“ uvedl v televizi Barrandov.

Ve středu sociální demokraté ve Sněmovně mimo jiné uvedli, že situaci kolem Antonína Staňka chtějí mít vyřešenu do této neděle, jinak by mohli vládu opustit.

Zeman na to ve čtvrtek řekl, že za 30 let v politice nepřijal jediné ultimátum ani vydírání a vždy je pokládal za drzost.

Mezi tím okomentoval současnou situaci Michal Šmarda. Ve videu, které na svůj Facebook umístila ČSSD, uvedl, že jediný, kdo může předkládat personální návrhy jménem sociální demokracie, je předseda Jan Hamáček. „Je ten jediný, kdo může rozhodnout, kdo za sociální demokracii bude a kdo nebude členem vlády. Úkolem premiéra pak je, aby zajistil dodržování koaliční smlouvy, a to včetně personálních změn na ministerstvech,“ řekl Šmarda.

Na Ministerstvu kultury podle něj neprodleně musí skončit období nestability a nejistoty.

„Teď je čas odvolat stávajícího ministra. Pak přijde čas rozhodnout o tom, kdo bude ministrem po něm. Čím dříve se tato zbytečná diskue ukončí, tím lépe pro nás pro všechny,“ doplnil.

Podívejte se na video Michala Šmardy

Michal Šmarda komentuje situaci kolem odvolání ministra kultury.Video: Seznam Zprávy

Zeman dnes odmítl na tiskové konferenci na závěr návštěvy Vysočiny odpovědět na dotazy novinářů, zda se Šmarda ministrem stane. Na otázku, co řekne Hamáčkovi, opáčil, že schůzka se koná na žádost šéfa ČSSD.

„Pan Hamáček o toto setkání požádal. Já jsem mu navrhl setkání asi tak v polovině července, až si trochu odpočinu, s panem Staňkem, kde bych se pokusil o roli mírotvůrce, to znamená, že bych oba dva usmířil,“ řekl Zeman.

Se kandidátem na nového ministra kultury Šmardou se Zeman sešel v úterý, tehdy ani jeden z nich schůzku nekomentoval.

Dnes Zeman oznámil, že Šmardovi řekl, že má dvě volby: „Buď se stát ministrem kultury a tedy pomoci sám sobě. Nebo, jak bylo původně určeno vedením sociální demokracie, stát se hlavním volebním manažerem sociální demokracie pro krajské volby a v tomto případě pomoci sociální demokracii. Každý sociální demokrat musí volit mezi pomocí sobě a pomocí své straně,“ poznamenal prezident.

Hamáček ve středu uvedl, že Zeman kategoricky nevyloučil jmenování Šmardy.

Už předtím dal ale prezident najevo, že nebude spěchat s tím, aby návrhu vyhověl.

Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský k tomu nedávno Seznamu v pořadu Výzva řekl, že po premiérově návrhu na odvolání Antonína Staňka z postu ministra kultury neexistuje podle Ústavy jiná varianta než ta, že prezident návrhu vyhoví.

„Ústava v zásadě lhůty nestanoví, ale to neznamená, že tam je prostor pro úvahu, zda vyhoví, nebo ne. Všechny existující komentáře k Ústavě se bez jediného rozporu po celou dobu existence České republiky shodují, že prezident je povinen odvolat člena vlády, u kterého mu to je premiérem navrženo,“ uvedl předseda Ústavního soudu.

Ústavní soud se podle Rychetského několikrát vyjadřoval k analogickým situacím a řekl, že prezident je povinen jednat bez zbytečného odkladu.

Řekl také, že premiér má možnost podat takzvanou kompetenční žalobu k Ústavnímu soudu, pokud by jeho návrhu na odvolání ministra nebylo vyhověno.

„Jakmile by nebylo vyhověno, jediná cesta, jak to prolomit, je cesta kompetenční žaloby k Ústavnímu soudu,” řekl Pavel Rychetský.

Podívejte se, co řekl o situaci s výměnou ministrů Pavel Rychetský:

Reklama

Doporučované