Hlavní obsah

Nic se podepisovat nebude. Soud zablokoval smlouvu o Dukovanech

Foto: Radek Vebr, Seznam Zprávy

Jaderná elektrárna Dukovany.

Soud zablokoval podpis smlouvy s KHNP Dukovany až do rozhodnutí justice o námitce, kterou podala francouzská EDF, jež v tendru neuspěla. ČEZ trvá na tom, že postup tendru i nabídka na stavbu jádra od korejské KHNP je v pořádku.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Krajský soud v Brně v úterý rozhodl, že se ve středu zakázka století na dostavbu jaderné elektrárny Dukovany mezi státem a korejskou společností KHNP nepodepíše. Brněnský soud předběžným opatřením zablokoval finální podpis smlouvy o stavbě jaderných bloků v Dukovanech. Vyhověl tak žalobě francouzské společnosti EDF.

„Zákaz má platit až do doby skončení řízení před krajským soudem ve věci sp. zn. 30 Af 15/2025. Proti usnesení o předběžném opatření je možné se ještě bránit, a to podáním kasační stížnosti k Nejvyššímu správnímu soudu,“ uvedl soud v tiskové zprávě.

Společnost Elektrárna Dukovany II podle ČTK rozhodne o případném podání kasační stížnosti proti zákazu podpisu smlouvy po prostudování písemného rozhodnutí soudu, její podání je ale pravděpodobné.

Francouzské společnosti podle soudu vadilo, že se Úřad pro ochranu hospodářské soutěže odmítl jakkoliv zabývat jeho výhradami proti postupu ČEZ. Předseda úřadu Petr Mlsna sice v napadeném rozhodnutí uznal, že zadavatel (tedy ČEZ ovládaný státem) měl povinnost dodržet alespoň základní zásady zadávání veřejných zakázek a že jeho postup by měl podléhat nějaké formě kontroly, ale dovodil, že jeho úřad není k takovému přezkumu příslušný.

Soud tyto námitky vyhodnotil jako „relevantní a poměrně silné“, proto předběžné opatření vydal. „Tím ještě není řečeno, že žalobce v následném soudním řízení uspěje. Soud může předběžný názor na důvodnost žaloby změnit, až se seznámí s jejím doplněním, reakcemi účastníků řízení a správním spisem,“ uvedl soud.

„Rozhodnutí nezávislého soudu bereme na vědomí. Jsme přesvědčeni, že proces vyhodnocení nabídek proběhl korektně a podle platných zákonů. Při výběru dodavatele byl klíčový dostatek cenově přijatelné elektřiny pro občany i firmy a také nejlepší garance. Věřím, že si je soud vědom všech souvislostí a rizik a rozhodne rychle,“ uvedl na síti X premiér Petr Fiala (ODS).

„Jsem přesvědčen, že proces vyhodnocení nabídek proběhl transparentně a v souladu se zákonem. Věřím, že si je soud vědom významu projektu pro energetickou bezpečnost Česka a rozhodne rychle. Opakovaně jsem měl možnost přesvědčit se o tom, že nabídka KHNP byla nejlepší ve všech ohledech,“ napsal ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN).

Společnost KHNP také věří, že výběrové řízení bylo spravedlivé. „Snaha o zpochybnění výsledku prostřednictvím právních manévrů je politováníhodná a představuje přímý útok na zásady spravedlivé soutěže,“ uvedla společnost v prohlášení.

Korejci chtějí svá práva v tendru bránit. „Společnost KHNP si vyhrazuje právo podniknout všechny nezbytné právní kroky k ochraně integrity procesu a svých legitimních zájmů. Nadále jsme plně odhodláni spolupracovat se společností ČEZ a českými úřady na zajištění úspěšné realizace tohoto strategického projektu, který je zásadní pro energetickou bezpečnost a cíle České republiky v oblasti uhlíkové neutrality,“ prohlásila KHNP.

Vlček podle ČTK také uvedl, že je ve hře podání kasační stížnosti proti předběžnému opatření, kterým soud podpis finální smlouvy zablokoval. Kasační stížnost může podat zadavatel zakázky, kterým je společnost EDU II.

Krajský soud odůvodnil své předběžné opatření „vážnou újmou, která hrozí žalobci (Électricité de France). Podstatné je, že pokud by došlo k uzavření smlouvy, ztratil by francouzský uchazeč nenávratně možnost získat veřejnou zakázku, a to i kdyby mu soud dal v soudním sporu za pravdu,“ uvedl soud.

„Společnost EDF vítá toto rozhodnutí, které poskytuje nezbytný čas na důkladné posouzení případného porušení jejích práv. EDF je i nadále plně odhodlána podniknout všechny právní kroky v tomto smyslu, včetně probíhajícího řízení u Evropské komise podle nařízení o zahraničních subvencích, které bylo v posledních dnech zintenzivněno,“ sdělila ve svém prohlášení společnost EDF.

EDF se neúspěšně ucházela o stavbu nových bloků a v pátek u Krajského soudu v Brně podala žalobu proti rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Ten koncem dubna zamítl její odvolání a rozhodl, že průběh soutěže i výběr preferovaného dodavatele dostavby dvou bloků jaderné elektrárny Dukovany byly v pořádku.

Soud konstatoval, že ÚOHS by i v případě soudního vítězství EDF, řízení zastavil a nezabýval by se tím, zda zadavatel, kterým je dceřiná společnost ČEZ Elektrárna Dukovany II, postupoval při zadání veřejné zakázky v souladu se zákonem.

„V daném případě jde přitom o významnou veřejnou zakázku, jaká se zadává jednou za mnoho let a představuje v daném oboru významnou referenci,“ uvedl soud.

Podpis smlouvy se nyní opět odkládá. „Soud si je vědom, že rozhodnutí přinese negativní důsledky, které hrozí v případě zdržení výstavby nových jaderných bloků v Dukovanech. Ty ale podle něj nepřevažují nad zájmem na dodržení zákona a na zajištění efektivního soudního přezkumu,“ dodal soud.

Smlouva měla být podepsána už tuto středu. Skupina ČEZ se brání, že její postup při tendru byl správný a podle zákona. ČEZ v úterý ráno uvedl, že hodlá respektovat platné rozhodnutí soudu.

„Jako investor můžeme zodpovědně prohlásit, že výběrové řízení na dodavatele nových jaderných bloků probíhalo ve všech fázích plně transparentně a za zcela férových podmínek. Stát již před zahájením výběru předem jasně definoval veřejný zájem na provedení výběru v rámci tzv. bezpečnostní výjimky,“ uvedl v úterý ráno mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

Podle ČEZ každý krok prověřoval mezinárodní expertní tým a forenzní tým poradenské společnosti KPMG. „Bohužel i tak jsme nyní nuceni strpět kroky neúspěšného uchazeče, který nedokázal zvítězit kvalitou své nabídky a snaží se proto celý tendr zablokovat soudní cestou,“ říká Kříž.

Loni v červenci ČEZ vybral jako preferovaného dodavatele jihokorejskou společnost KHNP. Od té doby neúspěšní uchazeči – EDF a americký Westinghouse – výběr Korejců zpochybňovali. Američané však své námitky k ÚOHS letos stáhli.

„Trváme na tom, že nabídka KHNP je pro Českou republiku ve všech parametrech výhodnější než nabídka předložená EDF. Aby o tom nebylo možné pochybovat, vyzýváme EDF, aby svou nabídku neprodleně zveřejnila,“ vyzývá Francouze ČEZ. EDF totiž tvrdí, že její nabídka je stejně dobrá jako nabídka KHNP, ne-li lepší.

ČEZ bude vymáhat škody

„Pokud se definitivně prokáže, že žaloba je nedůvodná, v což pevně věříme, jsme následně připraveni důsledně vymáhat škodu, a tak chránit hodnotu pro naše akcionáře v čele s Českou republikou tak, aby nebyla žádnými šikanózními žalobami bezdůvodně snižována,“ uvedl ještě v úterý ráno Kříž.

Francouzi jsou naopak připraveni ke spolupráci s českou stranou. „EDF opakuje, že je připravena podle potřeby spolupracovat s ČEZ a českými orgány a je přesvědčena, že tyto postupy nakonec upevní cestu České republiky v jejím projektu výstavby nových jaderných elektráren a zároveň posílí její dodavatelský řetězec prostřednictvím významné lokalizace a možnosti účasti českého průmyslu na dalších jaderných projektech na evropském trhu,“ uvedla společnost.

Francouzská společnost také zpochybnila oprávnění korejské firmy používat nabízenou technologii. KHNP v té době vedla spor s americkou firmou Westinghouse o duševní vlastnictví technologie reaktoru, jehož menší verzi nabídla pro Dukovany. Obě firmy se však v lednu dohodly na urovnání těchto neshod.

EDF žádala o prověření tendru i Evropskou komisi. Podle nových pravidel mají všichni účastnící tendrů povinnost oznamovat jakékoli subvence ze zahraničí. Podle vyjádření předsedy ÚOHS Petra Mlsny z předminulého týdne se však opatření vztahuje jen na veřejné zakázky, které byly zahájeny po nabytí jeho účinnosti. Tendru na Dukovany by se tak týkat nemělo.

Doporučované