Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Vstup nových investorů, nebo reorganizace. To jsou dvě základní cesty pro vyřešení finančních problémů, které držitelům svých tokenů a dalším věřitelům nastínila skupina Verdant APF. Varianty řešení holding představil ve stejný den, kdy Vrchní soud v Olomouci vrátil do hry insolvenční řízení s klíčovou firmou skupiny s názvem APF Venture Capital CR.
Skupina Verdant APF se profiluje jako investor do zemědělské půdy, vydělává však hlavně na prodeji tokenů. Celkové dluhy holdingu převyšují jednu miliardu korun. Skupina čelí v poslední době finančním problémům.
Jeden z věřitelů podal v březnu na firmu APF Venture Capital CR insolvenční návrh. Prvoinstanční soud návrh zamítl. Odvolací soud ale tento verdikt zrušil. O insolvenčním návrhu se tak bude rozhodovat znovu.
Redakce SZ Byznys požádala skupinu o vyjádření k aktuálnímu dění. Představitel holdingu Karel Mičulka na otázky nereagoval. Společnost však zveřejnila vyjádření k novému vývoji na svém webu.
„V současné době systematicky vedeme jednání s několika strategickými partnery, jejichž cílem je nalézt nejvhodnější podobu jejich vstupu do naší skupiny. Výsledkem těchto jednání by mělo být zajištění dlouhodobé stability a úspěšného pokračování našeho projektu,“ uvedla skupina na internetových stránkách.
Společnost současně uvedla, že do úvahy připadá také reorganizace. Neupřesnila však, jestli tím myslí reorganizaci jako jeden ze způsobů řešení úpadku.
„Chtěli bychom Vás proto požádat o sdělení, zda podporujete snahu o postupné řešení a stabilizaci skupiny prostřednictvím vstupu nových investorů v dlouhodobé perspektivě, nebo zda byste preferovali rychlejší variantu reorganizace společnosti APF Venture Capital CR, která by mohla přinést výsledky v kratším čase, ale s možnými kompromisy,“ napsala firma v publikovaném vyjádření adresovaném svým věřitelům.
Co je to token?
- Tokeny představují digitální obdobu dluhopisů. Vydavatelé tokenů slibují, že se s lidmi v budoucnu rozdělí například o výnosy a zisky z podnikání, které z tokenů financují. Držitelé tokenů nemají právo hlasovat na rozdíl od držitelů akcií na valné hromadě.
- Tokeny však na rozdíl od klasických dluhopisů nepodléhají žádnému dohledu či regulaci. Jsou to proto vysoce rizikové investice. Již dříve před riziky takovýchto investic varovaly Česká národní banka, Ministerstvo financí i Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ).
- V Česku tokeny propagovala hlavně společnost Xixoio. Chtěla vytvořit digitální platformu, kam by si firmy chodily pro kapitál získávaný právě prodejem tokenů. Případ však skončil vyšetřováním ze strany NCOZ a obviněním představitelů Xixoia z podvodu. Ti však jakoukoliv vinu odmítají a tvrdí, že policie jen nepochopila obchodní model firmy.
- Financování prostřednictvím tokenů zvolila rovněž společnost Platon Life. Také představitele této firmy obvinila NCOZ kvůli podezření z podvodu. Zástupci Platon Life jakékoliv provinění odmítají.
- Tokeny pro financování svého byznysu se zemědělskou půdou využívá rovněž skupina Verdant APF. Redakce SZ Byznys popsala finanční problémy tohoto holdingu, jeho neprůhlednou firemní strukturu stejně jako nejasné pozadí peněženek Mitilena, které klienti Verdant APF využívají pro uložení tokenů.
Není to poprvé, kdy se nějaká skupina závislá na vnějším financování snažila uprostřed finančních problémů uklidnit věřitele slovy o jednání s možnými investory. Podobně postupovala například brněnská skupina GFF a s ní provázaná společnost Future Farming těsně předtím, než se zhroutily.
O vstupu investora hovořila po propuknutí svých problémů také společnost Arca Investments. Také tato firma zastřešující skupinu Arca Capital nakonec zbankrotovala.