Hlavní obsah

Vlček: Francouzský velvyslanec věděl o dopise eurokomisaře dřív než já

Foto: Starostové a nezávislí

Ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček.

Tendr na Dukovany řeší na podnět neúspěšné EDF český soud i Evropská komise. Podle ministra Lukáše Vlčka využívají Francouzi všechny cesty, jak dohodu s KHNP zastavit, právní i diplomatické. Projekt nesmí skončit, řekl Vlček.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Překážky pro podpis smlouvy na stavbu dvou jaderných bloků v Dukovanech přibývají. Krajský soud v Brně nedávno dočasně zakázal společnosti Elektrárna Dukovany II (EDU II), jejímž menšinovým akcionářem je ČEZ, definitivně uzavřít smlouvu s jihokorejskou KHNP.

Do věci se však vložil i francouzský eurokomisař Stéphane Séjourné, který pět dní před plánovaným podpisem zaslal ministrovi průmyslu a obchodu Lukáši Vlčkovi (STAN) dopis, v němž žádá o odklad podpisu. Za oběma překážkami stojí neúspěšný uchazeč o zakázku, francouzská EDF, která využívá všechny možné cesty, jak tendr zpochybnit. Řada politiků poukazuje na národní linku, kdy za francouzskou firmu „kope“ francouzský eurokomisař.

Ministr v rozhovoru pro SZ Byznys navíc uvedl, že dokonce francouzský velvyslanec v Česku věděl o dopise dřív, než mu byl doručen.

„Vyjádřil jsem nad postupem a aktivitami francouzské státní společnosti EDF a vzniklou situací, která se dotýká bezpečnosti ČR, znepokojení, stejně tak i nad skutečností, že o dopise eurokomisaře věděl dřív, než byl na Ministerstvo průmyslu a obchodu vůbec doručen,“ uvedl Vlček. Za tímto neobvyklým postupem vidí jasnou iniciativu EDF.

Podle ministra se francouzská společnost nedokáže smířit s tím, že zakázku nezískala, a hledá cestu k tomu, jak tento výsledek zvrátit. „Musíme udělat vše pro to, že postavíme nové jaderné bloky v České republice s tím, kdo nám dal tu nejlepší nabídku, a to je KHNP. Nikdo jiný na stole fyzicky není,“ říká Vlček s tím, že hledá i jiné cesty pro případ, kdyby nebylo možné uzavřít smlouvu s Korejci v rámci tendru.

Tendr na Dukovany aktuálně řeší soud a Evropská komise má na stole žádost o prošetření možných zahraničních subvencí pro KHNP, které EU zakazuje. O co se tím EDF snaží?

Můj dojem je takový, že neúspěšná EDF, která od začátku souhlasila s veškerými podmínkami, se prostě nedokáže smířit s tím, že její nabídka je prostě horší. Souhlasili s kompetitivním modelem, i když EDF standardně dělá jiný model obchodního zajištění, například G2G (government to government), a děje se to i jinde v Evropě. Česká republika šla cestou kompetitivního modelu. Tedy s cílem soutěžit základní parametry, jako jsou cena, termín dodávky, další obchodní podmínky a záruky. A ve finále si myslím, že to byla dobrá cesta, protože nám z toho vyšla cena elektřiny 90 eur za MWh.

Dnes jsme v situaci, kdy se EDF snaží hledat jakékoli kličky a nedokáže se smířit s tím, že projekt nemá v kapse, i když si myslela, že ano. Osobně mi to hodně vadí, protože je to značně nefér.

V návaznosti na to se začínají dít věci, které mi přijdou velmi nestandardní, jako že francouzský eurokomisař posílá zdvořilostní dopis a francouzský velvyslanec v Česku se kolegů z mého ministerstva ptá, jak s dopisem naložíme, ještě předtím, než je mi vůbec od eurokomisaře doručen.

V dopise vás francouzský eurokomisař mimo jiné vyzývá k tomu, abyste odložili podpis na Dukovany, a také ke spolupráci s Komisí v prošetřování možných subvencí pro KHNP. Jak na vás takový dopis působí?

Ten obsah není nikterak právně závazný a potvrdil to i mluvčí Evropské komise. V situaci, kdy jsme spojenci v jaderné alianci, kdy jsme se všichni zavázali k modernizaci evropské energetické infrastruktury s cílem vyšší konkurenceschopnosti Evropy, jdou tyto narážky úplně proti tomu, co je z evropské úrovně hlásáno jako cíl. Investice do energetiky jsou základní věc, která má vliv na konkurenceschopnost Evropy jako takovou.

Vadí mi, že někdo není schopen přijmout, že prostě dal tu nabídku horší, a není ani ochotný ji zveřejnit, když teda tvrdí, že byla skvělá. Připojuji se k výzvě, ať ji zveřejní. Oni to asi neudělají, protože jejich nabídka prostě lepší není. Sami určitě budeme bojovat veškerými cestami, které Česká republika má k dispozici, protože ten projekt je klíčový a zásadní pro průmysl, hospodářství, ale i pro naši energetickou bezpečnost a zajištění dostatku elektřiny.

Vy jste o dopise mluvil už minulý týden v pořadu Interview ČT24, což bylo po pěti dnech, kdy jste ten dopis dostal nebo kdy byl datovaný, tak proč se o něm veřejnost dozvěděla až po těch pěti dnech?

Není možná komunikace v online přenosu, navíc to byl právně nezávazný dopis, který mně osobně poslal jeden ze členů Evropské komise. O dopisu jsem v Interview ČT24 minulou středu hovořil, ale nechci jít do nějakých detailů. Sami na ten dopis patřičně reagujeme a nechci, aby se vytvářely nějaké další překážky pro samotný podpis kontraktu a pro samotnou realizaci.

Jak EDF tendr napadá?

Francouzská společnost se k tendru ohradila krátce poté, co vláda oznámila, že jako preferovaného dodavatele investor vybral společnost z Jižní Koreje. V průběhu tendru nic nenamítala ani k využití bezpečnostní výjimky, k níž se mohla vyjádřit. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) však konstatoval, že EDF už neměla možnost proti tomuto postupu podávat námitky.

Stížnosti na postup tendru EDF podala k ÚOHS, který rozhodl, že veřejná zakázka proběhla správně. Poté, co úřad koncem dubna 2025 zamítl i odvolání EDF, společnost využila poslední možnou cestu a podala žalobu ke Krajskému soudu v Brně.

Francouzům podle soudu vadilo, že se ÚOHS odmítl zabývat jejími výhradami proti postupu ČEZ. Předseda úřadu Petr Mlsna sice v napadeném rozhodnutí uznal, že zadavatel zakázky, tedy ČEZ, měl povinnost dodržet alespoň základní zásady zadávání veřejných zakázek a že jeho postup by měl podléhat nějaké formě kontroly, ale dovodil, že jeho úřad není k takovému přezkumu příslušný.

Krajský soud v Brně námitky Francouzů vyhodnotil jako „relevantní a poměrně silné“, proto vydal předběžné opatření, kterým zakazuje podepsat smlouvu mezi EDU II a KHNP, dokud nepadne pravomocný verdikt.

Francouzská firma zároveň vyzvala Evropskou komisi, aby přezkoumala tendry v EU, včetně toho na Dukovany, a také otázku zahraniční podpory pro KHNP. EDF má totiž podezření, že došlo k porušení evropské směrnice, která omezuje vstup na evropský trh společnostem, které jsou v zemích mimo EU podporovány lokálními vládami.

Evropská komise nyní prověřuje, zda byly KHNP poskytnuty zahraniční subvence, jež mohou narušit vnitřní trh Evropské unie.

Komunikoval jste s panem Séjourném od chvíle, kdy vám dopis přišel?

Ano, spojili jsme se a v brzké době spolu plánujeme jednat. V průběhu dalších měsíců je pak před námi otázka notifikace veřejné podpory. Ta je dnes jen na pátý blok, je potřeba i na šestý blok. Tam komunikace s příslušným ředitelstvím Evropské komise probíhá průběžně, respektive i pro ten tým, který je za ni odpovědný. Pomyslným startovním výstřelem vlastně bylo schválení investorského modelu a modelu financování. I skrze naše zastoupení na úrovni Evropské komise probíhá komunikace standardně.

Jak se chystáte na osobní setkání s panem Séjourném?

Nabídl jsem mu schůzku dnes v Bruselu, kdy jednáme s ostatními evropskými ministry o clech, ta z časových důvodů na straně pana eurokomisaře nebyla vyslyšena a hledáme náhradní termín. Vedle toho nezapomínejme, že je to projekt národního významu.

Je také velmi důležitá komunikace pana premiéra s předsedkyní Evropské komise. O jakémkoli případném hloubkovém šetření nerozhoduje eurokomisař Séjourné sám, ale Komise jako celek. Moje komunikace bude hlavně v té věcné rovině, kdy znovu popisujeme, jakým způsobem byl tendr nastaven ve smyslu toho, že není narušován vnitřní trh. Navíc ve chvíli, kdy byl vyhlašován, ještě neplatila ani určitá pravidla o zahraničních subvencích.

Jak jste naznačil, tak to, aby eurokomisaři posílali dopisy ministrům jiných zemí, je neobvyklé. Tušíte, o co se tím Séjourné snažil?

Já osobně v tom vidím tlak EDF vůči francouzskému eurokomisaři, který posílá zdvořilostní dopis, ve kterém upozorňuje na to, aby nebyly narušeny zásady vnitřního trhu. Věřím, že máme mnoho velmi silných argumentů, které budeme neustále opakovat, abychom jasně připomněli, že Česká republika, v tomto případě soutěžitel Elektrárna Dukovany II ze skupiny ČEZ, nikterak nepochybil. Manévrovací prostor Ministerstva průmyslu a obchodu však také není bezbřehý. Je důležitá i velmi těsná spolupráce s Ministerstvem financí, které drží akcionářská práva vůči ČEZ i vůči EDU II.

Může za tím být ještě nějaká další iniciativa než jen ta ze strany francouzského eurokomisaře?

Nechci spekulovat, já v tom vidím prostě snahy neúspěšného uchazeče, což je EDF. Včera dopoledne jsem měl schůzku s francouzským velvyslancem, o kterou sám požádal. Vyjádřil jsem znepokojení nad postupem a aktivitami francouzské státní společnosti EDF a vzniklou situací, která se dotýká bezpečnosti ČR. A stejně tak i nad skutečností, že o dopise eurokomisaře věděl dřív, než byl na ministerstvo vůbec doručen. Budu bojovat za to, aby byl naplněn základní účel, tedy aby se rozjela stavba nových jaderných bloků v České republice.

V odpovědi na dopis pana eurokomisaře jste uvedl, že Česko Evropské komisi poskytne veškerou potřebnou součinnost. Co to znamená? Zahrnuje to i ochotu posunout podpis kontraktu ve chvíli, kdy by to třeba už bylo možné?

Už dnes vidíme, že k posunu dochází, hlavně z pohledu rozhodnutí soudu. My součinnost už dnes poskytujeme. Uvědomme si, že jít cestou hloubkového šetření, nebo dokonce dalších opatření by mohlo způsobit značné zpoždění i v řádu let. Také samotné nabídky mají nějakou platnost, takže jakákoliv takováto aktivita by byla výrazně v rozporu s národními zájmy České republiky.

Společnost EDF tvrdí, že po oznámení preferovaného dodavatele, tedy KHNP, s ní nikdo z vlády nejednal, aby jí třeba pořádně vysvětlil, proč v tom tendru neuspěla. Proč se s EDF nikdo nesešel?

To není pravda. Moji kolegové ze sekce jaderné energetiky jsou s EDF v kontaktu. Co se týče tendru, je to otázka hlavně na ČEZ, protože ten tendr administroval a vyhodnocoval. Ale nemám informaci o tom, jak probíhala komunikace mezi EDF a ČEZ.

Naopak opozice se s EDF scházela i poté, co byl oznámen preferovaný dodavatel, jak nám potvrdil Karel Havlíček z ANO.

S kým se opozice schází, je jejich věc. Co je k tomu motivuje, je spíš otázka na opozici. Já opětovně říkám, že mí kolegové jsou s relevantními aktéry na jaderném trhu včetně týmu EDF pro nové jaderné zdroje standardně v kontaktu, protože jsou zde i další témata, která řešíme. Ať už je to otázka malých modulárních reaktorů, nebo například dodávek jaderného paliva. Jestli si Francouzi na něco stěžují i u opozice, to je prostě běžná záležitost. Hledají asi různé cesty, protože se s výsledkem tendru nedokážou ztotožnit. Možná doufají, že současná opozice bude sestavovat vládu a třeba tendr zruší nebo upraví dodavatele. Mohu jen spekulovat, ale asi bych za tím viděl i tyto motivace.

Cílíte na to, aby se kontrakt podepsal do voleb?

K podpisu smlouvy mezi ČEZ a KHNP je vše připraveno. Smlouva má několik tisíc stran. Za mě není důvod, abychom dále oddalovali podpis smlouvy. Harmonogram se už několikrát upravoval, mimo jiné byl termín podání nabídek na žádost EDF dvakrát posunut. Česká republika tento projekt nutně potřebuje. Musíme dělat vše pro to, aby se ta smlouva podepsala a elektrárna se začala dále projektovat, designovat a reálně stavět. Jakýkoli odklad podpisu je v rozporu s národními zájmy.

Jak velké zpoždění, respektive jaký odklad podpisu je pro projekt ještě snesitelný?

Já si myslím, že to není možné odkládat donekonečna. To všechno stojí peníze. Tým špičkových odborníků, který se o projekt stará, stojí nemalé prostředky a vedle toho je zde určitá platnost samotných nabídek, ale to je otázka na ČEZ. Čím později projekt postavíme, tím později bude mít Česká republika k dispozici nové jaderné bloky. Také se připravují další projekty v Evropě, které by mohly odklonit naše personální kapacity.

Vy víte, co obsahují nabídky EDF i KHNP. Z toho, co říká ČEZ i vláda vyplývá, že nabídka EDF byla jasně horší. Souhlasíte i s tím, co říká šéf ČEZ Daniel Beneš, tedy že byste nabídku EDF v životě nepodepsal?

Nemohu jít do detailů, ale když vidím obsah nabídek, tak je mezi nimi ohromný rozdíl v mnoha aspektech včetně ceny, záruk, garancí termínu dodání, ale třeba i v otázkách platebních podmínek ve smyslu jejich provázání s reálným plněním a tak dále. To jsou všechno věci, které mají svoji hodnotu. Souhlasím s tím, co říká Daniel Beneš, s ohledem na informace, které mám k dispozici.

EDF napadá u soudu rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), který své rozhodnutí formuloval tak, že úřad „není oprávněn přezkoumávat dodržování zásad zadavatelem při postupu mimo zadávací řízení“. Neměl předseda úřadu říct na rovinu, že když EDF nepodala ve stanoveném termínu proti tendru námitky, tak proběhl v pořádku, jak to říká ČEZ i vláda? Byl tento postup ÚOHS správný?

Nechci se pouštět do spekulace, nejsem předseda ÚOHS. Věřím v jejich nezávislost, takže respektuji jejich rozhodnutí a jejich nález tak, jak ho zveřejnili.

Nenahrál ÚOHS trochu EDF do karet tím, že dal důvod své rozhodnutí zpochybnit?

Možná ano, možná ne. Nevím, toto opravdu nechci komentovat a spekulovat.

ČEZ i zástupci vlády naléhali na český soud, aby rozhodoval rychle, právě kvůli významu celé věci. Nemůže to mít spíš opačný efekt, protože by kvůli nátlaku z politické a byznysové strany měl motivaci celou věc důkladněji prošetřit?

Já si to nemyslím. Že je to projekt národního významu, je konstatování faktu. Vyjádření vůči soudu je prosba, nenazval bych to naléháním. Má to být spíš prosba a uvědomění si toho, že jde o významný projekt, kterému musí být věnována patřičná pozornost.

EDF napadá i uplatnění bezpečnostní výjimky, která umožňuje státu například přístup k informacím v dokumentaci, možnost vznášet připomínky či odmítnout určitého dodavatele. Jak moc stát v průběhu výběru dodavatele do tendru zasahoval?

EDF sama hned na začátku souhlasila s procesem, který obsahuje bezpečnostní aspekty. Mně přijde až absurdní, že dnes jsou tyto věci ze strany EDF napadány i přesto, že byly několikrát konzultovány i s ÚOHS. EDF stále nezveřejnila svou nabídku. Hledá jiné cesty, protože si je dobře vědoma toho, že nabídka po všech aspektech prostě není dobrá. EDF napadá to, co sama odsouhlasila.

Připouštíte si všechny možné varianty v soudním řízení? Buď soud rozhodne o tom, že postup ÚOHS byl správný, ale je zde i možnost, že to celé nedopadne a tendr by se mohl i opakovat. Jste připraveni i na tuto možnost?

Musíme udělat vše pro to, abychom postavili nové jaderné bloky v České republice s tím, kdo nám dal tu nejlepší nabídku, a to je KHNP. Nikdo jiný na stole fyzicky není. Když vidíme, že nabídka EDF není dobrá a nabídka Korejců splnila veškeré parametry, opravdu nevidím důvod, aby ta smlouva nebyla podepsána. Musíme udělat vše pro to, aby uzavřena byla. To, že by celý tendr skončil u ledu, by byla ohromná strategická chyba.

A každý, kdo do toho nějakým způsobem sype písek, si musí uvědomit, že je to zásadně v rozporu s národními zájmy.

Pokud by soud rozhodl ve prospěch EDF, může Česko a ČEZ jít třeba i cestou uzavření mezivládní dohody s Jižní Koreou?

Kdo chce, hledá způsob. To je samozřejmě teoreticky možné a není to vyloučené. Primárně chceme dotáhnout tu cestu, kterou se Česká republika vydala, a to je kompetitivní tendr. Zároveň není vyloučeno, že pokud by tato situace nebyla reálná, budou se hledat i jiné cesty.

Co by znamenalo opětovné vypsání tendru?

Kdyby se musel vypsat znovu, tak je to opravdu velký návrat v čase. Myslím si, že to žádoucí není. Musíme dělat vše pro to, abychom dotáhli současný tendr a bloky začali stavět.

Dotkne se současná situace budoucí spolupráce EDF a České republiky v jiných oblastech? Například malých modulárních reaktorů, nebo dodávek jaderného paliva od společnosti Framatome, jejímž akcionářem je EDF a je jedním z dodavatelů paliva pro české jaderné elektrárny?

Třeba otázka dodávek jaderného paliva není v mé kompetenci, je to čistě obchodní vztah mezi ČEZ a mezi Framatome. Tato situace ale určitě nenahrává posilování vztahů na česko-francouzské úrovni. EDF nám přidělává nemálo starostí, finančních nákladů a výrazně ohrožuje realizaci strategicky významného projektu pro Českou republiku.

Doporučované