Hlavní obsah

Brusel chce Unii bez ruské energie. Osa Budapešť–Bratislava se už rozčiluje

Foto: EP Infrastructure

Ilustrační foto.

Evropská unie chystá plán, jak se do roku 2027 zcela zbavit ruské ropy, plynu a paliva do jaderných elektráren. Proti je především Slovensko a Maďarsko, které většinu paliv odebírají z Ruska.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Evropská komise hledá cesty, jak do roku 2027 odstřihnout Evropskou unii od veškerých dodávek ruských fosilních paliv. Plán k dosažení tohoto cíle chce představit v červnu.

„Plán Komise je naplněním toho, co si Evropská rada předsevzala v březnu 2022. Do pěti let odejít od ruské ropy, plynu a paliva pro jaderné elektrárny,“ říká zvláštní zmocněnec pro energetickou bezpečnost Václav Bartuška.

Evropská komise mimo jiné navrhuje zákaz uzavírání nových smluv s dodavateli ruského plynu, kterým si pojistí snížení jeho dovozu. Stávající spotové smlouvy na dodávky ruského plynu mají být zastaveny do konce letošního roku. Komise předpokládá, že díky stopce se import plynu z Východu sníží do konce roku 2025 o třetinu. Komise také zvažuje, že zatíží ruský dovoz vysokou tarifní přirážkou.

„Evropská komise se aktuálně snaží vytvořit takové podmínky, které by umožnily legálně vypovědět prozatím platné dlouhodobé kontrakty s ruskými exportéry, a tak reálně dosáhnout ukončení ruského dovozu mimo dosud využívaný mechanismus sankcí, který vyžaduje jednomyslné odhlasování,“ říká řídící konzultant poradenské společnosti v energetice EGÚ Michal Kocůrek.

Podíl Ruska na dovozu plynu do EU od začátku války značně klesl. Ze 45 procent v roce 2022 klesl v roce 2024 na 19 procent. Zatímco doprava plynu plynovody prudce klesla, narostl dovoz zkapalněného zemního plynu (LNG) po moři.

Státy EU v roce 2024 nakoupily ruské energie v hodnotě 23 miliard eur.

„Putinovo zneužívání energie jako zbraně zdůrazňuje potřebu urychlit transformaci energetiky, diverzifikovat dodávky a spoléhat se na naše vlastní schopnosti, abychom zajistili bezpečné dodávky energie a stabilní ceny. To má zásadní význam pro naši průmyslovou konkurenceschopnost a blahobyt našich občanů,“ říká výkonná místopředsedkyně pro čistou, spravedlivou a konkurenceschopnou transformaci Teresa Riberová.

Snaha o nějaké výjimky určitě bude. Uvidíme, jak na to zareaguje Evropská rada a Evropská komise.
Václav Bartuška, zvláštní zmocněnec pro energetickou bezpečnost

Co se Česka týče, tak ještě před začátkem války na Ukrajině v roce 2022 pocházelo téměř 100 procent dodávek plynu z Ruska. Nyní ze střední Evropy odebírají ruský plyn a ropu jen Slovensko a Maďarsko.

„Česká republika vehementně odmítá slova o tom, že se vnitrozemské státy bez ruského plynu nemohou obejít. My jsme důkazem toho, že to možné je. Česká republika si pronajala LNG terminál a od září 2022 k nám teče LNG z Nizozemska přes Německo, rozšířili jsme ropovod TAL, který je hotový od ledna. Je to otázka politické vůle,“ říká Bartuška.

Plány Komise už kritizovalo Maďarsko a Slovensko, které s Moskvou udržují úzké vztahy.

„Odmítám spáchat ekonomickou sebevraždu; je to jednoduše ekonomická sebevražda, když se pokračuje v myšlence, že musíme skoncovat se vším – s plynem, jadernou energií i ropou – jen proto, že se staví nová železná opona mezi Západem a možná Ruskou federací a dalšími zeměmi,“ uvedl slovenský premiér Robert Fico a dodal, že plán snižovat energetickou závislost uznává.

V roce 2024 tvořil dovoz ruského plynu do Maďarska a na Slovensko přibližně čtyři až pět procent z celkového dovozu plynu do EU. „Za první čtyři měsíce letošního roku, dovezly společně asi 2,7 miliardy kubíků ruského plynu,“ říká Kocůrek. Navíc 80 procent dovozu ropy do obou států obstarává Rusko.

Zejména Slovensko a Maďarsko by se mohly domáhat podmínek, které by jim umožnily dále dovážet ruské energie. „Snaha o nějaké výjimky určitě bude. Uvidíme, jak na to zareaguje Evropská rada a Evropská komise,“ uvedl Bartuška.

I když se velké části Evropy podařilo odstřihnout od potrubních dodávek ruského plynu, dodávky lodí naopak vzrostly. Dovoz ruského LNG loni tvořil 20 miliard kubíků, tedy 7,3 procenta.

Pětaosmdesát procent dovozu ruského LNG do EU směřovalo do Belgie, Francie a Španělska, přičemž část byla reexportována do dalších zemí.

Foto: Gas Infrastructure Europe, Seznam Zprávy, Shutterstock.com

Ruský plyn se do Evropy dostává buď formou LNG, nebo z Východu pro Slovensko a Maďarsko.

„Španělsko a Francie odebírají ruský LNG na základě dlouhodobých kontraktů pomocí společností, které jsou velmi aktivní na globálním trhu s LNG a v rámci svých globálních portfolií dokážou poměrně dobře optimalizovat toky plynu v jejich odběratelském řetězci,“ říká Kocůrek.

Podle Bartušky by neměl být pro tyto státy problém dovážet LNG odjinud. „V posledních dvou letech je objem ruského LNG, který se prodává do Španělska, Francie a Belgie, větší než objem plynu dodávaného do střední Evropy. Nebude problém pro Francii, Španělsko a Belgii najít jiného dodavatele zemního plynu. Chápu, že jako vyjednávací nástroj vůči jiným dodavatelům je ruský LNG méně vhodný,“ říká Bartuška.

I když nemusí být problém s alternativními dodávkami LNG, nemusí pro ně být jednoduché zajistit si plyn za stejnou cenu.

„Výsledek bude velmi záviset na rychlosti realizace plánovaných exportních LNG terminálů v Kataru a USA, které by měly v době ukončení ruských dovozů navýšit nabídku plynu na globálním trhu natolik, že ceny spotového LNG by mohly klesnout pod dnešní úroveň,“ popisuje Kocůrek.

Rusko však podle zmocněnce pro energetickou bezpečnost ztratilo vliv na cenu plynu, elektřiny i ropy už dávno. Poslední cenové výkyvy byly na evropském trhu vidět v roce 2022, kdy Rusko manipulovalo s dodávkami plynu potrubní cestou. Po odstřižení části Unie od ruských paliv už cenu určují jiné faktory.

Dokazují to i ceny benzinu, které nyní klesly i přesto, že do Česka od března neteče ruská ropa. „Mýtus o levných ruských energiích je opravdu mýtus. Ten krok, který chce Evropská komise udělat, by na ceny u ropy i zemního plynu měl mít minimální vliv,“ říká Bartuška.

Dopad opatření na ekonomickou situaci v Rusku bude podle něj rovněž nepatrný. „Je to spíš otázka cti,“ říká Bartuška.

Největším dodavatelem LNG do EU byly Spojené státy, které zajistily téměř 45 procent celkového dovozu. Oproti roku 2021 se import z USA více než zdvojnásobil. Největšími dovozci jsou Francie, Španělsko, Itálie, Nizozemsko a Belgie.

Doporučované