Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Dohoda o příměří a ukončení bojů, kterou mezi Ruskem a Ukrajinou vyjednává americký prezident Donald Trump, je podle všeho zatím v nedohlednu.
Zatímco Kyjev navrhuje třicetidenní příměří bez jakýchkoliv podmínek, z Moskvy opakovaně zaznívají slova o „nutnosti řešit příčiny války“.
To v praxi znamená, že Kreml trvá na všech svých požadavcích, podle nichž nesmí Západ Ukrajině dodávat zbraně, armáda napadené země se musí zmenšit a Kyjev musí Rusku přenechat čtyři své východní oblasti.
Nyní Rusové okupují zhruba pětinu ukrajinského území - Krym, téměř celou Luhanskou oblast a části Doněcké, Chersonské a Záporožské oblasti.
I kdyby Kreml souhlasil se zastavením bojů na současných frontových liniích, jsou a budou ekonomické ztráty pro Ukrajinu značné. V přehledu nabízíme příklady toho, co by kvůli ruské okupaci ztratila.
1) Kvalitní zemědělská půda
Zejména v okupovaných částech Chersonské a Záporožské oblasti na jihovýchodě země přišla o kvalitní a úrodnou půdu.
V porovnání s obdobím před rokem 2022, kdy začala plnohodnotná ruská invaze, sklidili ukrajinští zemědělci kvůli ztrátě území o 21 procent méně pšenice, o 17 procent méně ječmenu a o 19 procent méně slunečnicových semínek. Celkově ukrajinská úroda poklesla o 7,5 procenta. Chersonská oblast je kromě jiného proslulá pěstováním melounů.
2) Přístavy v Berďjansku a Mariupolu
Před ruskou agresí v únoru 2022 směřovalo více než devadesát procent ukrajinského exportu z šesti přístavů - Oděsy, Pivděnného u Oděsy, Čornomorsku, Mykolajivu, Berďjansku a Mariupolu.
Nyní Rusové okupují Mariupol a Berďjansk, z Mykolajivu pak lodě nemohou vyplout kvůli hrozbě ruských útoků.
3) Azovské moře
Přístup k němu Rusové Ukrajině úplně odřízli. Ukrajinské lodě mohly do února 2022 proplouvat Kerčským průlivem východně od Krymu, i když ruská pobřežní stráž v listopadu 2018 zastavila a odvlekla dva ukrajinské dělové čluny a remorkér. Plavbu také omezila stavba mostu, spojujícího Krym s Ruskem.

Ruská okupace Ukrajiny.
4) Ocelárny Azovstal a Iljič v Mariupolu
Obě továrny patřily k největším na Ukrajině - Iljič zaměstnával před válkou 14 tisíc lidí, Azovstal 13 tisíc. Větším výrobcem oceli byl pouze ArcelorMittal v Kryvém Rihu.
Při ruském ostřelování a útocích na Mariupol obě továrny utrpěly obrovské škody, do Azovstalu se stáhli obránci města. Rusy jmenovaný „vůdce“ okupované části Doněcké oblasti Denis Pušilin předloni řekl, že závod dělníci strhnou, protože ho nelze opravit.

Oceálny Azovstal.
5) Koksovna v Avdijivce
Největší koksovna v Evropě patřila společnosti Metinvest ukrajinského podnikatele Rinata Achmetova. V letech 2014 až 2022 byla blízko frontové linie a Rusové ji z nedalekého Doněcku ostřelovali. Přesto fungovala dál.
Po těžkých bojích Rusové pronikli do komplexu koksovny loni 16.února. Podle prohlášení společnosti Metinvest je závod kompletně zničen a nelze ho obnovit.
Ukrajinská ekonomika a válka
Vývoj ukrajinského HDP:
- 2021 – růst o 5,3 procenta
- 2022 – pokles o 28,8 procenta
- 2023 – růst o 4,8 procenta
- 2024 – růst o 2,9 procenta
Zdroj: Světová banka, Ukrajinský statistický úřad
6) Záporožská jaderná elektrárna
Město Enerhodar a elektrárnu na břehu Dněpru Rusové obsadili v březnu 2022. V návrhu na příměří prezident Trump uvedl, že elektrárna by mohla přejít pod neutrální kontrolu USA, což ruští politici opakovaně odmítli.
„Společný provoz Záporožské jaderné elektrárny s jakýmkoliv jiným státem je rovněž nepřijatelný,“ uvedlo ruské ministerstvo zahraničí.
Před válkou byla Záporožská jaderná elektrárna největší svého druhu v Evropě s šesti reaktory a výkonem 5700 megawattů, teď elektřinu nevyrábí.
7) Solné doly v Soledaru
Blízko města se nachází komplex solných dolů, místní firma Artěmsol patřila k největším producentům kuchyňské soli na světě. Zásoby pod zemí jsou tak obrovské, že by se údajně mohly těžit ještě 2000 let.
Tunely měří celkem 200 kilometrů, v největších prostorech několikrát před rokem 2014 koncertovala Doněcká filharmonie.
8) Chemička Azot v Severodoněcku
Největší chemický závod na Ukrajině, jenž až do války zaměstnával 8000 lidí. Byl součástí holdingu Ostchem, který patří byznysmenovi a investorovi Dmytro Firtašovi. Vyráběl hlavně zemědělská hnojiva. V létě 2022 se v továrním komplexu během bojů o Severodoněck ukrývaly tisíce obyvatel. Nyní je chemička zničená a mimo provoz.