Hlavní obsah

Lev XIV. se vrací k letní tradici zavržené Františkem. Prodejci se radují

Foto: Shutterstock.com

Papež Lev XIV. vede katolickou církev od letošního května.

Papež se už v neděli vydá do letního sídla v městečku Castel Gandolfo jižně od Říma. Jeho předchůdce tam dvanáct let nejezdil. Návrat svatého otce těší především místní prodejce, znamená totiž zvýšený zájem turistů.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Papež Lev XIV. obnovuje papežské letní sídlo v hradu v italském městě Castel Gandolfo. V neděli tam přijede na dvoutýdenní pobyt a vrátit se hodlá v polovině srpna.

Malebné město jihovýchodně od Říma se na dlouho očekávanou papežskou návštěvu pečlivě připravuje. Svatý otec se tam ubytuje poprvé po dvanácti letech - zemřelý papež František do města, které je s papežským létem spojené po staletí, na prázdniny nejezdil.

Rozsáhlých úprav se tak před příjezdem dočkaly zahrady, papežův nový rekreační dům i tenisové kurty. Lev však nebude v Castel Gandolfu pouze relaxovat, očekává se, že bude pořádat audience a modlitby pro místní obyvatele.

Z návratu papeže do letního sídla mají radost především majitelé místních podniků a obchodů se suvenýry. „Přítomnost papeže pro Castel Gandolfo vždy znamenala velkou aktivitu a ekonomický růst,“ poznamenal Alberto De Angelis, starosta města s necelými devíti tisíci obyvateli.

Papež podle něj patří do „městské DNA“. „Nedokážete si bez papeže představit svatopetrskou baziliku a nedokážete si bez papeže představit ani Castel Gandolfo,“ řekl americkému listu The New York Times.

Foto: Stefano Tammaro, Shutterstock.com

Papežský palác v Castel Gandolfo.

„Cítili jsme se Františkem opuštěni a prvních pár let bylo opravdu složitých,“ potvrzuje spojení města s papežem pro The Guardian Maurizio Carosi, který vlastní bar a obchod přímo naproti papežskému paláci. Podle něj tržbám pomohlo alespoň to, že papež František nechal ve svém sídle otevřít muzeum, které přilákalo turisty.

Carosi ale zatím nenabízí předměty s podobiznou Lva XIV., o které mají turisté zájem. „Slyšel jsem, že si nepřeje vidět svou tvář na sklenicích, svíčkách či na čemkoliv jiném,“ zdůvodnil.

Úžasný dar od nového papeže

Radost z papežova návratu projevil také Stefano Carosi, majitel místní kavárny. Přítomnost papeže podle něj do města vždycky lákala turisty. „Papež Lev nám dal úžasný dar,“ radoval se v rozhovoru s reportéry agentury Reuters.

Historicky nešlo jen o papeže. Další místní vzpomínají, jak se městem procházeli italští prezidenti i zahraniční hosté. Jan Pavel II. v Castel Gandolfu hostil například amerického prezidenta George Bushe mladšího.

Nadšení neskrývá ani majitelka obchodu Ana, která Františkovo odmítnutí letního sídla přirovnala k rozvodu. „Říct, že jsme nadšení, by bylo slabé slovo,“ řekla pro The Guardian. Dodala, že radost ale nepramení jen z turistů. „Jsme papežské město, je to pro nás jako vzduch, který dýcháme,“ dodala.

Majitel baru na hlavním náměstí Alessando Carosi listu Financial Times přiznal, že návrat papeže místní zaskočil. Město si podle něj již zvyklo na Františkovu nepřítomnost. I přes nadšení se podle něj řada podniků obává nařízení, které s důležitou návštěvou souvisí. Mezi ně patří i omezení venkovního posezení.

„Jsme velmi šťastní, že se papež vrací, hlavně kvůli publicitě a prestiži, kterou to městu dává,“ uvedl Carosi. „Zároveň ale nevíme jistě, co se bude dít.“

Majitelka mozaikového studia Marina Rossiová potvrdila, že od otevření muzea v paláci do města turisté přijíždějí častěji, zatímco dříve v dobách, kdy do Castel Gandolfa jezdili papežové osobně, byla návštěvnost spíše nárazová. I ona však návrat svatého otce vítá: „Je to důležitý okamžik, nebudu skrývat své štěstí.“

Tradice od 16. století

Spojení Castel Gandolfa s Vatikánem se datuje do roku 1569, kdy papežský stát koupil palác v centru města od římské šlechtické rodiny. Papežskou letní rezidencí se hrad stal o třicet let později, jako první zde léto strávil papež Urban VIII.

Tradice pokračovala téměř bez přerušení až do nástupu papeže Františka, který se krátce po svém zvolení v roce 2013 rozhodl do Castel Gandolfa na letní pobyt nejezdit. Rezidenci navštívil pouze třikrát během prvních měsíců ve funkci: Dvakrát, aby zde vedl mši, a jednou kvůli setkání se svým předchůdcem Benediktem XVI.

Přestože František v sídle léta netrávil, pomohl proměnit Castel Gandolfo, jak už bylo naznačeno, ve vyhledávanou turistickou destinaci. Papežská rezidence se v roce 2015 stala muzeem, návštěvníci se zde tak mohou projít renesančními zahradami, prohlédnout si rozlehlé místnosti a papežské oděvy z 16. století.

Palác muzeem zůstane i za současného papeže. Lev XIV. se spolu s doprovodem ubytuje v nedaleké nově zrekonstruované budově.

Konec Františkova workoholismu?

Někteří komentátoři vnímají rozhodnutí nového papeže vrátit se do Castel Gandolfa jako výraz jeho snahy odlišit se od Františka a jeho „workoholismu“. Editor katolického serveru Religion News Service Mark Silk poznamenal, že František to s odříkáním přeháněl, ale zároveň dodává, že mu jeho zájem o chudé nebo uprchlíky byl sympatický.

„Sláva papeži Prevostovi,“ napsal v italském konzervativním listu Il Giornale Giuseppe De Lorenzo a použil při tom civilní příjmení Lva XIV. I podle něj nový pontifik opouští Františkovu „zbytečnou chudobu“.

Součástí papežského sídla v Castel Gandolfu je například tenisový kurt nebo bazén. Ten nechal vybudovat Jan Pavel II., což svého času vyvolalo kontroverze, když se objevily obavy, že fotografie papeže v plavkách by mohla vyvolat skandál v jeho domovském Polsku, připomíná deník The New York Times.

Kněz z Castel Gandolfa Tadeusz Rozmus vnímá papežův pobyt v rezidenci i jako vzkaz katolíkům, aby si dopřávali pohyb, nikoli jako luxus, ale jako nezbytnost. „Papež potřebuje tohle místo, aby pracoval ve svěžejším prostředí, vhodnějším pro přemýšlení a modlitby, aby získal nápady a věnoval se svému zdraví,“ domnívá se Rozmus.

„Plavání není hřích,“ dodává kněz, sám vášnivý plavec a motorkář, pro list Financial Times.

Doporučované