Článek
Šéf ruské komunistické strany Gennadij Zjuganov varoval, že zhoršující se stav ekonomiky by mohl v Rusku vyvolat podobnou revoluci, jaká se odehrála v roce 1917. Zároveň vyzval vládu k urychleným opatřením k nápravě situace.
„Děláme vše, co je v našich silách, abychom podporovali prezidenta Vladimira Putina i jeho strategii a politiku, ale vy (vláda) neposloucháte. Pokud rychle nepřijmete finanční, hospodářská a další opatření, do podzimu nás čeká opakování toho, co se stalo v roce 1917,“ cituje agentura Reuters ze záznamu projevu jedenaosmdesátiletého Zjuganova v parlamentu.
Revoluce v roce 1917 v Rusku smetla monarchii, dostala k moci bolševiky a vedla k vytvoření Sovětského svazu, který se zhroutil v roce 1991.
Navzdory Zjuganovovu varování se zatím v Rusku neobjevují žádné známky vážnějších sociálních nepokojů, píše Reuters. Rusko již pátým rokem pokračuje ve vojenské invazi na Ukrajině, kvůli které čelí vysokým výdajům na armádu a rozsáhlým hospodářským sankcím ze strany západních zemí.
Zjuganovův projev byl podle Reuters zjevně koncipován tak, aby oslovil voliče pociťující ekonomické problémy, ale zároveň tyto problémy nespojoval s Putinem. Zjuganov z potíží namísto prezidenta vinil vládu, centrální banku a vládní stranu Jednotné Rusko.
Ruská ekonomika po zahájení invaze na Ukrajinu prokázala vysokou odolnost vůči sankcím, protože hospodářský růst podporovaly masivní vojenské výdaje. V poslední době ale přibývají známky ochabování hospodářské aktivity. V prvních dvou měsících letošního roku se hrubý domácí produkt (HDP) Ruska snížil o 1,8 procenta, píše Reuters.
Putin minulý týden kvůli nepříznivému vývoji ekonomiky kritizoval přední ruské činitele a vyzval je k přijetí opatření k oživení hospodářského růstu.















