Článek
Podnikatelka a filantropka Ivana Tykač se stala členkou Rady vlády pro sport, prevenci a zdraví, kterou vede ministr pro sport, prevenci a zdraví Boris Šťastný. Informovaly o tom Hospodářské noviny. Šťastný uvedl, že ji oslovil především kvůli jejím dlouhodobým aktivitám v oblasti zdravého stravování dětí a zdravého životního stylu.
Podle něj hledal osobnost, která se tématu věnuje dlouhodobě a zároveň by mohla zastupovat podnikatelské prostředí.
Ivana Tykač je spolu se svým manželem, podnikatelem Pavlem Tykačem, zakladatelkou organizace Women for Women. Ta ve spolupráci se státem zajišťuje obědy pro děti ze sociálně slabých rodin. Vedle toho Tykač nedávno založila také think tank Solvo, který se zaměřuje na analýzy společenských problémů a výzkum odolnosti společnosti vůči krizím.
V Radě vlády se Tykač zapojila do pracovní skupiny Odolnost. Její institut se vedle tématu zdraví dětí zabývá také krizí porodnosti, postavením žen ve společnosti nebo výzkumem české identity. Výzkumy realizoval i v zahraničí, například na Slovensku, v Německu nebo ve Švédsku.
Šťastný zároveň odmítl, že by při jejím výběru hrály roli vazby jejího manžela na fotbalovou SK Slavia Praha nebo jeho blízkost k hnutí Motoristé sobě.
O Ivaně Tykač se letos také spekulovalo jako o možné společné kandidátce vládní koalice pro prezidentské volby v roce 2028. Debatu vyvolalo vyjádření premiéra Andreje Babiše na sněmu hnutí ANO, kde mluvil o možnosti postavit jednoho společného kandidáta, kterým by mohla být žena. Tykač následně uvedla, že její kandidatura není na pořadu dne.
Pavel Tykač patří dlouhodobě mezi nejbohatší Čechy. Podniká především v energetice a je vlastníkem skupiny Sev.en Česká energie.
V posledních letech na sebe Tykačovi upozornili také rostoucím vlivem ve veřejném prostoru. Vedle vlastnictví fotbalové SK Slavia Praha podporují řadu neziskových i veřejných projektů. Letos se Pavel Tykač stal hlavním sponzorem Institutu Václava Klause, který je ideově blízký hnutí Motoristé sobě.














