Hlavní obsah

Komunisté slaví konec války. Urážky Pavla, muže se symbolem „Z“ zatkla policie

Foto: Renata Matějková, Seznam Zprávy

Lidé se na Klárově vyjadřovali proti Ukrajině nebo NATO. Muže se symbolem „Z“ odvedli policisté.

V Praze na Klárově vrcholily komunistické akce připomínající výročí konce 2. světové války. Nechyběly vlajky Ruska ani válečné symboly. Zasáhnout musela policie.

Článek

Reportáž si také můžete poslechnout v audioverzi.

Ještě před oficiálním začátkem akce, na kterou dorazili také přední politici hnutí Stačilo!, stihli policisté spolu s antikonfliktním týmem zadržet muže, který měl na tričku zřetelné písmeno „Z“ a podobiznu ruského vojáka. Písmeno se po začátku války na Ukrajině začalo používat jako symbol podpory ruské agrese. V Česku za schvalování válečných zločinů hrozí až tři roky vězení. Reportérům Seznam Zpráv se povedlo s mužem, kterého policie na místě ztotožnila a následně odvedla, krátce mluvit.

„Jen ať si mě ztotožní, nic špatného jsem neudělal,“ říká muž slovensky. Podle policistů ale nošení symbolu odpovídá paragrafu § 405 trestního zákoníku, konkrétně popírání, schvalování, zpochybňování nebo ospravedlňování zločinů proti lidskosti nebo válečných zločinů nebo zločinů proti míru.

„Je to jen náhodné písmeno v abecedě, nic jsem neschválil,“ dodává muž, který na akci přišel s ženou a dvěma dětmi. Policie ho ale krátce poté odvedla k výslechu, přítomný policista reportérům potvrdil, že muže čeká trestní řízení.

Lidé, kterých na akci přišlo minimálně několik stovek, se zásahem policie nesouhlasili. Bezpečnostní složky podle nich potlačují svobodu slova a zakročit by měly spíše proti provokatérům, kteří na komunistické „vzpomínkové“ akce chodí. Seznam Zprávy zaznamenaly například konflikt v Plzni, kde komunisté vyvěsili ruskou vlajku.

Britové nechápou

Akce na Klárově je pomyslným finále připomínkových akcí, před kterými varují bezpečnostní složky z důvodu šíření proruské propagandy. Kampaně mají za cíl bojovat proti údajnému „přepisování historie“, kdy jsou státy, kde se na porážce nacismu podílela Rudá armáda, obviňovány z nevděčnosti. Alternativní akce pak umožňují inscenovat „vděčnost občanů České republiky za osvobození Rudou armádou“ a v tomto smyslu obratem informují oficiální ruská média, například v článcích agentury TASS.

Fotogalerie z pražského Klárova:

+11

Ruská propaganda je cítit i na pražském náměstí, kde se komunisté sešli hned vedle pamětní desky připomínající, že tu v pětadvaceti letech zahynul velitel sovětského tanku, mimochodem Ukrajinec. Ukrajina je ale hned vedle současné české vlády pro návštěvníky akce i řečníky na pódiu nepřítelem číslo jedna.

„Ukrajinci si o to koledovali, neměli Rusko provokovat chemickými zbraněmi. Kdyby vám na dveře ťukalo NATO, co byste dělal, nechal byste si to líbit,“ táže se účastnice akce, která při tom drží sovětskou a ruskou vlaječku. Na rozhovor nevěřícně koukají turisti z Velké Británie, kteří jdou náhodou okolo. Nevěří, že nejde o recesi. Stejně tak dvě kolemjdoucí ženy s kočárkem, které poté, co spatří několik namalovaných srpů s kladivem a dokonce symbol „Z“, zrychlí krok.

„Rychle pryč,“ velí žena.

Na pódiu se mezitím střídají řečníci, na akci dorazil například lídr Stačilo! Daniel Sterzik alias Vidlák, jeho spolustranička a zastupitelka Jihomoravského kraje Petra Rédová, jednička Stačilo! ve Středočeském kraji Jana Bobošíková nebo komunista Josef Skála. Na akci chybí další výrazný kandidát Ondřej Dostál, který se jako jeden ze šestice europoslanců zúčastnil ruských oslav výročí konce druhé světové války přímo v Moskvě.

Vulgární urážky prezidenta

„Bohužel zapomínáme na ty, kteří přinesli obětí nejvíce. Stydím se za kolegy, již tvrdí, že Československo osvobodili jen Američané. Řekli byste to matkám sovětských padlých při osvobození naší země? Řekli byste zbídačeným vězňům v Osvětimi, že příchodem sovětské armády nebyli osvobozeni, ale okupováni?“ řekl ve čtvrtek na plénu Evropského parlamentu Dostál.

Moderátor začal akci slovy o tom, že na Hradě sedí „ko..t“, Petra Pavla takto častoval kvůli jeho výroku, kterým přirovnal praktiky současného Ruska k nacistickému Německu, proti čemuž se ohradila ruská ambasáda. Následně se omluvil za to, že na akci nepřijela avizovaná kapela.

„Nejsou tady kvůli vnitrostátním tlakům. Místo ní vystoupí písničkář Jorek,“ hlásí spíkr. Umělec je přítomným známý, v minulosti vystupoval také s kapelou Ortel či na demonstracích aktivisty Ladislava Vrabela. První píseň zazpíval v ruštině, vadí mu totiž rusofobie, která v Česku podle něj vládne. „Zakazují nám číst Puškina a Dostojevského, snad mě za tuhle píseň nezavřou,“ glosuje.

Těšíme se na tank

Zneužívání vzpomínkových akcí ruskou propagandou a ruskými tajnými službami je podle expertů dlouhodobá věc. Typickou ukázkou byl například takzvaný Nesmrtelný pluk, tedy akce, která má připomenout miliony sovětských obětí druhé světové války, který se v minulosti konal i v České republice.

„Zajímavé je také využívání ruským režimem placených influencerů, kteří mají vytvářet dojem jakýchsi nezávislých blogerů referujících nezávisle o Rusku. Například Olga Vlasova a její Z Ruska s láskou. Trendem je také zaplavování internetu strojově generovaným obsahem pro ovlivnění chatbotů a vůbec automatizace trollích továren. Také tvorba a šíření deepfaků a dalšího pokročilého obsahu,“ vysvětluje bezpečnostní analytik Roman Máca.

Podle Ivo Zelinky, armádního velitele útvaru kybernetického a informačního zaměření, je cíl současné ruské propagandy odlišný od toho sovětského.

„Nejde o to, abychom nutně uvěřili jejich narativům, ale abychom nevěřili ničemu a nikomu. Využívá a rozšiřuje přirozené dělicí linie ve společnosti, s využitím metod informačního zahlcení tak, aby cílové společnosti demobilizovalo. Společnost, která dojde k názoru, že nestojí za to se bránit, prohrává už na startovní čáře,“ přibližuje Zelinka.

O ruské propagandě nebo bezpečnostních hrozbách ale lidé na Klárově slyšet nechtějí, na dotazy reportérů o jejich názoru na ruské válečné činy odpovídat nechtějí a svádějí konverzaci jinam. „Těšíme se na sovětský tank,“ odpovídá raději jeden z nich.

Akce zhruba po hodině a půl skončila, zájemci se šli s organizátory podívat na zmíněný sovětský tank T-34, který si vypůjčili z muzea. Komunisty pak na Klárově vystřídala parta studentů, kteří mezi sovětskými symboly začali hrát fotbal.

Doporučované