Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
„Přijďte uctít památku našich Osvoboditelů a společně oslavit 80 let míru. A také si prohlédnout legendární sovětský tank T-34,“ stojí na pozvánce k akci, kterou organizuje spolek Stalingradské dědictví, údajně k výročí konce 2. světové války příští týden v Praze na Klárově. Podle odborníků jde ale o klasický způsob, jakým aktéři napojení na Rusko vzpomínkové akce zneužívají.
Před ruskou snahou propagandisticky zneužít výročí konce války varovala před časem také německá vláda. Spolkový parlament kvůli tomu ze slavnostní ceremonie chystané na 8. května vyloučil Rusko a Bělorusko. V Česku se zatím žádné vyloučení nechystá, před akcemi nicméně varují bezpečnostní složky.
Ospravedlňují válku na Ukrajině
Co se na mítincích děje? Konají se takřka v tichosti, často na pozadí jiné akce, většinou oficiálně pořádané městem či obcí. Kampaně mají za cíl bojovat proti údajnému „přepisování historie“, kdy jsou státy, kde se na porážce nacismu podílela Rudá armáda, obviňovány z nevděčnosti. Alternativní akce pak umožňují inscenovat „vděčnost občanů České republiky za osvobození Rudou armádou“ a v tomto smyslu obratem informují oficiální ruská média, například v článcích agentury TASS.
„Celkově se prokremelská scéna snaží zneužít výročí konce druhé světové války k tomu, aby vítězství SSSR nad německým nacismem připodobňovala k současnému tažení proti údajně nacistické Ukrajině i Evropě, a tím je i ospravedlnila,“ vysvětluje Miroslav Mareš z Katedry politologie Masarykovy univerzity v Brně.
🇨🇿🇷🇺 HODONÍN 12.4.2025 PŘIJEĎTE SI UCTIT PAMÁTKU OSVOBOZENÍ HODONÍNA ❤️🕊️🕊️🕊️
Posted by Blanka Jašková on Wednesday, April 9, 2025
První pokus „ukrást“ připomínku konce druhé světové války se již uskutečnil v Hodoníně, kde se uskutečnila akce organizovaná právě spolkem Stalingradské dědictví.
Ve městě ve stejný den probíhala paralelně i oficiální akce organizovaná městem, Jihomoravským krajem a Vojenským velitelstvím v Brně, zároveň byla v lokálních skupinách propagována akce spolku Stalingradské dědictví bez uvedení názvu spolku. Lidé podle zdrojů redakce nebyli schopni rozlišit, která akce je která, dokonce ani to, že se koná i nějaká neoficiální akce. Ještě v ten samý den se reportáž z akce objevila na oficiálních ruských médiích, konkrétně v článku agentury TASS. Obratem se o akci v Hodoníně zmiňovala i síť propagandistických webů PRAVDA.
Akce v Praze i regionech jsou hojně inzerovány především na sociálních sítích všemožných skupin napojených na komunismus a antisystémovou scénu. Ambice ale mohou mít větší.„Mají šanci oslovit i širší veřejnost, zvláště při plánovaném spektáklu s tankem v Praze. Soudobá kremelská propaganda v sobě obecně kombinuje dědictví stalinismu a brežněvovské éry s panslavistickými idejemi a důrazem na tradiční hodnoty v kontextu takzvaných kulturních válek,“ doplňuje Mareš.
V Česku působí minimálně dva spolky, které realizují propagandistické akce na oficiálních oslavách konce druhé světové války. Jedním je spolek Magistra Vitae, který spravuje web s podtitulem „80 let od osvobození! Nikdy nezapomeneme důstojné připomenutí obrovských zásluh Rudé armády Sovětského svazu“. Vlastníkem domény 1945osvobozeni.cz, která se snaží zastřešovat různé akce, je v Rusku žijící zastupitel za SPD Jakub Zieba.
„Zieba velmi intenzivně pracuje pro Putinův režim a v ruské televizi vypráví, že se chce stát Rusem a získat ruské občanství. Je u něj evidentní i napojení na ruské tajné služby. Zieba založil organizaci Stalingradské dědictví. Ta je součástí Putinova festivalu mládeže, takže i zde je jednoznačné napojení na kremelský režim,“ popisuje Roman Máca, bezpečnostní analytik.
Organizátor: Pozvali jsme ruského velvyslance
Ve spolku figuruje mimo jiné politik KSČM odsouzený za popírání genocidy (masakru v Katyni) Josef Skála nebo proruská aktivistka Jelena Vičanová. Spolek vybírá peníze na transparentní účet, ale zároveň neplní své zákonné povinnosti při zveřejňování finančních uzávěrek a hospodaření spolku.
Druhým spolkem je již zmíněné Stalingradské dědictví, se kterým je rovněž spojený Zieba. Druhou tváří neziskovky je vedle politika SPD také Richard Štěpán, člen KSČM a mimo jiné šéfredaktor novin „Naše naděje“, „vlasteneckého měsíčníku jdoucího zleva proti proudu“, jehož obsah vykazuje vazby na KSČM a Klub českého pohraničí, spolek propagující totalitní režim. I Richard Štěpán byl citován ruskou státní agenturou TASS, kdy ho zmiňuje v souvislosti s cestou do Volgogradu, kde si se Ziebou připomněli výročí stalingradské bitvy.
Seznam Zprávy Štěpána kontaktovaly, podle něj nejsou aktivity jeho spolku ruskou propagandou, ale průvody za mír, které mají vzdát hold Rudé armádě, na kterou se podle Štěpána zapomíná.
„Je to nepolitická akce, do Prahy jsme pozvali také ruského velvyslance. Přišlo nám to logické, Rusko je nástupcem Sovětského svazu a má tam být. Nehodláme špinit situaci osvobození,“ sdělil redakci Štěpán. Na dotazy, jestli je za něj v pořádku zvát představitele Ruské federace, která Česko od roku 2021 označuje za nepřítele, Štěpán uvedl, že válka na Ukrajině je podle něj vyprovokovaná západními silami a zdůraznil, že se nejedná o aktivity KSČM, ale pouze jeho spolku.
Jinak to ovšem vidí všichni oslovení experti či zástupci bezpečnostních složek. Podle Ivo Zelinky, armádního velitele útvaru kybernetického a informačního zaměření, je cíl současné ruské propagandy odlišný od toho sovětského.
„Nejde o to, abychom nutně uvěřili jejich narativům, ale abychom nevěřili ničemu a nikomu. Využívá a rozšiřuje přirozené dělící linie ve společnosti, s využitím metod informačního zahlcení tak, aby cílové společnosti demobilizovalo. Společnost, která dojde k názoru, že nestojí za to se bránit, prohrává už na startovní čáře,“ přibližuje Zelinka.
Moskvou placení influenceři
Ruskou propagandou a ruskými tajnými službami zneužívání vzpomínkových akcí je podle expertů dlouhodobá věc. Typickou ukázkou byl takzvaný Nesmrtelný pluk, tedy akce, která má připomenout miliony sovětských obětí druhé světové války, který se v minulosti konal i v České republice.
„Zajímavé je také využívání ruským režimem placených influencerů, kteří mají vytvářet dojem jakýchsi nezávislých blogerů referujících nezávisle o Rusku. Například Olga Vlasova a její Z Ruska s láskou. Trendem je také zaplavování internetu strojově generovaným obsahem pro ovlivnění chatbotů a vůbec automatizace trollích továren. Také tvorba a šíření deepfaků a dalšího pokročilého obsahu,“ vysvětluje Máca.
Bezpečnostní složky se na dotaz redakce, jestli takové akce monitorují a řeší například trestné činy spojené se schvalováním ruské agrese, vyjádřily shodně - ví o nich, ale nezasahují.
„Monitorujeme a vyhodnocujeme všechny poznatky týkající se shromáždění. Pokud je řádně ohlášeno, probíhá v souladu s legislativou, tak jsme připraveni jeho případné narušení řešit, ať se jedná o jakoukoliv organizaci,“ uvedl Ondřej Moravčík, mluvčí policejního prezidia. Doplnil, že pokud intenzita vyjádření protinázoru nepřesáhne trestně právní hranice, tak policie nemá oprávnění zasahovat.
Podobně se vyjádřila Bezpečnostní informační služba (BIS), která před ruskými aktivitami dlouhodobě varuje.
„BIS pochopitelně analyzuje všechny proruské organizace a spolky i jejich činnost z pohledu naší působnosti, ale pokud neporušují české zákony, tak můžeme pouze popsat jejich aktivity, upozorňovat na to, proč jsou problematické, ale to je vše, co s tím je možné ze strany bezpečnostních složek státu dělat,“ popsal Ladislav Šticha, mluvčí BIS.