Hlavní obsah

Čermák dostal 5 a půl roku za podporu terorismu a výzvy k násilí

Foto: Michal Šula, Seznam Zprávy

Tomáš Čermák (vpravo) v prosinci 2022 u soudu v Praze.

Reklama

aktualizováno •

Šestatřicetiletého Tomáše Čermáka z Holýšova na jižním Plzeňsku potrestal dnes Krajský soud v Plzni pěti a půl lety vězení za podporu a propagaci terorismu. Rozsudek není pravomocný.

Článek

Podle soudu se loni ve videu na facebooku vymezoval vůči novele pandemického zákona a podněcoval diváky, aby aktivně, i za použití násilí, zabránili jejímu projednání a přijetí. Příznivce také vyzýval, aby se podíleli na převzetí politické moci, za hlavní cíl násilí označil zejména senátory, poslance a členy vlády. Hrozilo mu až 15 let vězení.

Nezaměstnaný muž podle obžaloby vysílal video loni v únoru na facebooku. Vyzýval k aktivnímu odporu vůči přijetí novely pandemického zákona a k převzetí moci i k vymanění České republiky ze struktur EU a NATO.

U soudu dnes řekl, že svá slova o likvidaci politiků nemyslel doslovně, spíš v nadsázce. Teprve když se dostal do vazby a vyšetřovatel mu vysvětlil, čeho se dopouštěl, měl prý dost času si uvědomit možný dopad svých slov a už nic podobného neudělá.

Rozsudek není pravomocný. Státní zástupce se vzdal práva na odvolání, Čermák se zatím oficiálně nevyjádřil, ČTK po vyhlášení rozsudku řekl, že se odvolá.

„Čekali jsme to. Není možné v tomto státě vyhrát, protože to jsou všechno politické zakázky,“ reagoval Čermák po opuštění jednací síně. Lidé jako on, kteří se podle něj nehodí a mají opačné názory, než je údajně diktovaný většinový názor veřejnosti, jsou umlčováni a zavíráni, tvrdí Čermák.

Státní zástupce Martin Bílý, jehož návrh trestu soud přijal, Čermákově obhajobě nevěří. „Nespatřoval jsem u něj nějakou sebereflexi. Snažil se dnes své jednání zveličovat, ale já jsem v jeho jednání nespatřoval žádnou nadsázku,“ řekl státní zástupce Martin Bílý pro ČTK.

Žádná nadsázka to nebyla

„Nemůžeme chodit každý týden někam protestovat a mrznout tam… Uděláme plán, musíme se spojit všichni a udělat pořádný uragán… Musíme těm dobytkům zarazit tipec… Vyneseme je za rypáky a naházíme je do řeky a zbavíme se jich jednou provždy. Nějaká mírová cesta, nějaké právo, neudělá nic,“ byly jedny z nejmírnějších Čermákových výrazů z vysílání, které státní zástupce Bílý četl v obžalobě.

Čermák řekl, že svá slova nemyslel doslovně, spíš v nadsázce. V době pandemie a protipandemických opatření cítil neklid, strach, choval se tak, že si úplně neuvědomil důsledky.

„Ani jeden z členů senátu žádnou nadsázku v tom videu nenašel. Video bylo velmi opravdové, projev obžalovaného velmi rozhořčený, velmi zlý, vulgární. Dosáhlo intenzity a společenské škodlivosti takové, že se jedná o trestný čin, veřejně podněcoval ke spáchání teroristického činu,“ řekl předseda senátu Tomáš Bouček. Zdůraznil, že i když se Čermák může hájit svobodou slova, tato svoboda není bezbřehá a bezlimitní.

Video s tisíci shlédnutími a stovkami sdílení a komentářů Čermák odvysílal v době, kdy celý svět už dva roky svírala pandemie koronaviru. „Celá společnost byla velmi vyčerpaná, nežili jsme dlouhé měsíce normálně, každého se to dotýkalo. Část společnosti byla v době zveřejnění videa velmi náchylná, aby uvěřila tomu, co říká obžalovaný a aby se nechala velmi snadno takovým projevem ovlivnit,“ konstatoval soudce.

Nejde o jedinou kauzu Čermáka. V další je souzen spolu s Tušlem:

Čermák řekl, že volbou slov v projevu chtěl lidi upoutat. „Když začal covid a opatření, chtěli jsme lidem ukazovat věci, které byly špatně. Těmi expresivními výroky jsme chtěli upoutat pozornost a získat veřejnost. Expresivní výrazy fungují, přitáhnou víc pozornosti. Když to říkáte slušně, lidi to moc nezajímá. Když to říkáte agresivně, je to jiné,“ řekl.

Na začátku jednání dopoledne soudu řekl, že souhlasí s žalovaným skutkem, ale ne s jeho kvalifikací. Chtěl se s žalobcem dohodnout na trestu. Bílý to ale odmítl. „Pokud nesouhlasí s právní kvalifikací, není co řešit,“ uvedl.

Čermák po vynesení rozsudku připustil, že chtěl dosáhnout podobné dohody, jaké dosáhl loni za podobné výzvy u zlínského soudu Zdeněk Strapina. Dostal trest odnětí svobody na 2,5 roku s podmíněným odkladem na zkušební dobu čtyř let a pokutu 30 tisíc korun určenou na pomoc obětem trestné činnosti. Strapinu a jeho vysílání Čermák také několikrát ve svém videu zmiňoval.

Další případy Čermáka

Čermák je souzen také v Praze, a to spolu s dalšími dvěma muži za nebezpečné pronásledování a výtržnictví kvůli obtěžování šéfa České lékařské komory Milana Kubka a evolučního biologa Jaroslava Flegra. Současně v jiném případu dostal Čermák na konci loňského roku pravomocný podmíněný trest za nenávistné výroky o Ukrajincích v nahrávce na sociálních sítích. Psali o tom i Seznam Zprávy.

Čermák a Tušl odsouzeni u pražského soudu:

Krajský soud v Praze rozhodl v prosinci o odvolání dezinformátorů Čermáka a Patrika Tušla, a to kvůli videu na sociální síti, kde vyzývali k odporu proti Ukrajincům. Tušl se vrátil do vězení, Čermák tehdy dostal podmínku. Místo šestiměsíčního trestu vězení ho odsoudil k deseti měsícům s podmínečným odkladem na dva roky.

Předsedkyně senátu Kateřina Hykešová vysvětlila, že trest pro Čermáka soud změnil na podmínku proto, že jeho kriminální minulost nebyla tak závažná jako u Tušla a že tedy šlo ještě dát výchovný trest.

Pražský soud oba muže shledal vinnými za trestný čin hanobení národa, rasy, etnické nebo jiné skupiny osob a také za podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod. „To právo není bezbřehé. Musí být sankcionováno, pokud zasahuje do práv jiných osob,“ vysvětlila Hykešová.

Vynesený rozsudek byl pravomocný. Tušl a Čermák se výroků proti Ukrajincům dopustili na začátku srpna v živém vysílání na sociální síti, ve kterém vyzývali k odporu. Ve videu mluvili o tom, že se chystá řada proukrajinských demonstrací a „je potřeba okamžitě začít jednat“. Zmiňovali především tehdy plánované shromáždění u příležitosti Dne nezávislosti Ukrajiny. Předpokládaný počet účastníků měl být pět tisíc lidí.

Aktualizace: Doplnili jsme další vyjádření od soudu.

Reklama

Doporučované