Hlavní obsah

Potíže s žádostí o 5 000 na dítě: Není to závod, uklidňuje ministerstvo

Foto: Shutterstock.com

Identita občana, která ztotožňuje žadatele o jednorázový příspěvek na dítě, je přetížená (ilustrační snímek).

Reklama

15. 8. 2022 12:10

Online systém žádostí má problémy. Není to závod o minuty nebo hodiny, říká mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Eva Davidová k příjmů žádostí o pět tisíc korun na dítě.

Článek

Ministerstvo práce a sociálních věcí uklidňuje žadatele, kteří mají během pondělního dne technické problémy s vyplněním online žádosti o jednorázový příspěvek na dítě ve výši 5 tisíc korun.

Úřad bude žádosti od rodičů zpracovávat po jednotlivých balících. Žadatelé se tak nemusí bát, že by například lidé, kteří zažádali dnes dopoledne, dostali peníze vyplacené dříve než lidé, kterým se podařilo žádost podat až později.

„Budeme všechny žádosti přijaté v pondělí a úterý vyhodnocovat naráz a dál s nimi pracovat. A to tak, aby všechny žádosti podané v průběhu tohoto týdne mohly být vyplacené na přelomu srpna a září,“ vysvětluje Eva Davidová, mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí.

Oficiálně lze online cestou žádat o příspěvek na dítě od půlnoci z neděle 14. srpna na pondělí 15. srpna. V řadě případů ale rodiče nebo zákonní zástupci dětí narazili na potíže.

Identita občana, která slouží jako úvodní přihlášení do žádosti o příspěvek, se dlouze nahrává. Následně někteří žadatelé hlásí, že jim systém nedovolí se přihlásit a vyskakuje chybová hláška.

Šest kroků, které musíte udělat

Projděte si přehledný návod, jenž krok za krokem popisuje, jak požádat o mimořádný příspěvek na dítě.

„Víme, že při přihlášení elektronickou identitou, to znamená včetně BankID a dalších nástrojů, máme delší odezvu. To znamená, že někomu to trvá dvě minuty a někomu deset minut, někomu se dokonce nepodaří přihlásit vůbec,“ popisuje Davidová.

„Evidujeme desítky tisíc požadavků na ověření za minutu, odezva systému je pomalá, v tuto chvíli je Národní identitní autorita přetížená. Omlouváme se za vzniklé komplikace,“ potvrzuje problémy na straně Identity občana Lukáš Trnka, mluvčí Národní agentury pro komunikační a informační technologie.

Ministerstvo doporučuje, aby lidé posečkali několik hodin nebo i den či dva. „Řešíme to s ministerstvem vnitra, tak abychom zrychlili průchod žádostí. V průběhu tohoto týdne ale věřím, že i v průběhu dnešního dne bude možnost hladce podat žádost přes online prostředí,“ zmiňuje Eva Davidová.

Mluvčí zároveň upozorňuje, že lidé, kterým se podařilo žádost odeslat v pilotním režimu ještě před oficiálním spuštěním, dostanou vyplacené peníze spolu s lidmi z prvního balíku, nikoli dříve.

„Kdo zvládl v pilotním režimu zažádat třeba v neděli, tak je fér upozornit, že nebude mít peníze zítra na účtu. To je mylná představa,“ doplňuje mluvčí ministerstva.

Reklama

Doporučované