Hlavní obsah

„Máme plán, jak přežít zimu.“ Svetr navíc a vytápět olejem z oříšků

Pražírna Alika už v minulosti vyhořela. Teď hasí neviditelný požár energetické krize.Video: Filip Horáček, Seznam Zprávy

 

Reklama

16. 9. 2022 8:41

Největší český výrobce oříšků Alika už má krizový plán na zimu. Nejčernější scénář počítá s dovozem už upražených oříšků. Tomu se chce ale firma za každou cenu vyhnout. Třeba tím, že si zatopí použitým fritovacím olejem.

Článek

Rodinná pražírna z Čelčic na Prostějovsku hasila za třicet let existence nejeden požár. Alika vyhořela v začátcích svého podnikání, když se vzňaly slupky z oříšků. Teď stejně jako další firmy hasí neviditelný požár energetické krize.

„Cílem roku 2022 i příštího roku je nedostat se do ztráty, ale neděláme si velké iluze ani o zisku, ani o investicích,“ vyhlíží budoucnost zakladatelka pražírny Jana Kremlová.

Dobrá zpráva je, že zákazníci zatím spotřebu neomezili. Alika upraží každý rok pět až šest tisíc tun oříšků, které prodává především v obchodních řetězcích v České republice, na Slovensku, v Německu, Švédsku a Holandsku. Ani se zásobami není problém. Ve skladech firmy v Čelčicích leží dvojnásobné množství surovin pro případ, že by se ucpaly logistické trasy.

Kromě tun oříšků ale ve skladech leží také hektolitry použitého fritovacího oleje, který dosud společnost prodávala k dalšímu zpracování. Letos si však olej schovává na zimu a nahradí jím část plynu.

„Náklady na plyn máme jedenáctinásobně vyšší než loni, což je pro nás strašně velký náklad,“ vysvětluje Kremlová. S manželem nachystala pětibodový krizový plán na to, jak přečkat zimu. Jeho součástí je nápad vytápět fabriku kotlem, v němž se zužitkuje použitý olej, případně lehký topný olej nebo nafta.

Cílem je ušetřit peníze a zároveň plyn. Náklady na zemní plyn od ledna firmě narostou ze 40-60 tisíc korun měsíčně na 500 tisíc korun.

Máme naštěstí loajální zaměstnance. Deset z nich ve firmě pracuje přes dvacet let. Chápou, že si případně budou muset vzít teplý svetr.
Jana Kremlová, zakladatelka společnosti Alika

„Manžel tak dlouho hledal, až na internetu našel náhradní řešení,“ uvedla podnikatelka z Hané. Ke dvěma kotlům za půl milionu korun si přes léto dostavěli filtrační zařízení, které fritovací olej vyčistí do požadované kvality na spálení v kotlech. Zima tak může začít.

I tak půjde o nejobtížnější měsíce podnikání firmy. Přestože na fritování spotřebuje měsíčně šest až osm tun oleje, ten nevystačí na celou zimu. Navíc se zvýšily i účty za elektřinu, z 50 tisíc korun měsíčně na 300 tisíc a instalovaná fotovoltaika pokryje jen část spotřeby.

Zhasínat a šetřit

Všechny stroje a také všichni zaměstnanci tak budou muset přejít do úsporného režimu. „Máme naštěstí loajální zaměstnance. Deset z nich ve firmě pracuje přes dvacet let. Chápou, že si případně budou muset vzít teplý svetr,“ říká Kremlová.

Také pracovní doba se upraví tak, aby se zkrátil provoz pražící linky. Některé stroje se už nesmějí vypínat. Zkrátí se i doba, po kterou budou fungovat balicí linky. Časy na balení jsou striktně vymezeny, aby nevznikaly časové proluky, kdy stroje pojedou naprázdno jako dřív.

Cedulky, ať se zhasíná, už nebudou jen cedulkami, každý se jimi musí řídit.
Jana Kremlová, zakladatelka společnosti Alika

„Všichni zaměstnanci budou mít za své, že se musí šetřit a musí se zhasínat. Cedulky, ať se zhasíná, už nebudou jen cedulkami, každý se jimi musí řídit a vědět, že o co víc budeme svítit, o to méně si potom budeme vyplácet třeba na odměnách,“ předesílá Kremlová, kterou před dvěma týdny v čele firmy vystřídala její dcera Petra Vránová.

Vedení firmy letos motivovalo zaměstnance štědrým nárůstem mezd o dvacet procent. Nárůst, který pokryje vysokou inflaci, není v průmyslu běžný. Peníze mají také pracovníky motivovat k tomu, aby neodešli například do vznikajícího logistického centra společnosti Amazon, které se staví u Kojetína na Kroměřížsku a zaměstná zhruba dva tisíce lidí.

Černý scénář

Černý scénář krizového plánu firmy Alika počítá s vypnutím pražicích linek v případě, že by zemního plynu bylo málo. K takovému extrému podle vedení snad nedojde, ale připravují se i na tuto situaci. Tisíce tun ořechů by se už upražené vozily ze zahraničí od partnerských firem a v Čelčicích by se pouze balily a prodávaly.

„Takto pracuje většina balíren v ČR. Nakupují například od nás ve velkém zboží, které jen zabalí. Není to nic proti ničemu, akorát vzdálenost by byla trochu delší,“ uvedla Kremlová.

Svou závislost na plynu Alika plánuje dál snížit. Uvažuje například o tom, že do nové haly, která je ve výstavbě, už pořídí linku na dva zdroje energie.

Alika vyrábí pražené oříšky, oříškové krémy nebo mouky. Prodává je například pod značkami ArRashid nebo KK. Hlavním konkurentem je společnost Intersnack, výrobce Bohemia Chipsů.

Během pandemie už jednou promítla do navýšení cen vysoké ceny za dopravu. Za námořní kontejnery dříve platila v přepočtu 80 tisíc korun, dnes je to přibližně 400 tisíc korun. V lednu 2023 promítne do cen vyšší náklady na energie.

„Náklady už není možné do cen nepromítnout. Výrobky zdraží řádově o korunu, dvě nebo tři, to znamená o částku, která je nevyřadí z trhu,“ vysvětlila zakladatelka.

Pomoc proti zdražování – Jak zvládnout krizi

Domácnosti a firmy čelí problémům s vysokou inflací a růstem cen energií. Projekt Seznam Zpráv „Jak zvládnout krizi“ vám nabízí praktické informace, jak ušetřit a jak řešit či snížit dopady zdražování.

Mohlo by vás také zajímat:

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované