Hlavní obsah

PPF vydělala rekordních 80 miliard, zvažuje kompletní přesun do Česka

Foto: PPF Group, Seznam Zprávy

Centrála PPF sídlí v Praze, i když je už od 90. let registrovaná v Nizozemsku.

Tři zprávy z PPF: partnerství s arabskou značkou e& a prodej německých dolů vylepšily výsledky. Šéf firmy Jiří Šmejc končí, dál bude řešit vlastní podnik, ale i část investic PPF. Jeho místo si rozdělí dva lidé.

Článek

Největší česká investiční skupina spravující mimo jiné televizi Nova, operátora O2 nebo Air Bank, vykázala loni rekordní čistý zisk 3,2 miliardy eur, v přepočtu 80 miliard korun.

Její majitelka Renáta Kellnerová současně potvrdila, že v čele firmy končí dosavadní výkonný ředitel Jiří Šmejc. Z firmy si odnese přes tři miliardy korun jako výstupní bonus, dál jí bude pomáhat s investicemi v telekomunikacích a zůstane členem přeskupené dozorčí rady.

Prioritně se bude věnovat vlastní investiční společnost Emma Capital. Ta od loňska drží mimo jiné minoritní podíl v Zásilkovně.

Šmejc, někdejší blízký spolupracovník zakladatele PPF Petra Kellnera, získal po jeho smrti od jeho rodiny tříletý mandát. Jeho smysl se podle Kellnerové naplnil dřív, než se čekalo. „Jiří v těch třech letech dosáhl toho, na co jsme mysleli, že bude potřebovat pět let,“ uvedla Kellnerová v krátkém setkání s novináři při prezentaci výsledků a organizačních změn.

Místo jednoho ředitele bude mít PPF netradičně dva. Šmejcovo místo převezme napůl finanční ředitelka Kateřina Jirásková a ředitel pro investice Didier Stoessel. Oba budou členy představenstva, které se rozroste z tří na šest členů.

„Na začátku jsme se domluvili na tříletém kontraktu a ten kontrakt vypršel. Není třeba tam hledat cokoli jiného,“ uvedl Šmejc k svému odchodu. PPF pro něj zůstává dál „značně osobní záležitostí“, obměna vedení podle něj proběhla „opravdu bez jakékoli hořkosti z obou stran“.

Výdělek PPF se loni zvedl o 121 procent mimo jiné zásluhou dvou mimořádných obchodů. Předně šlo o prodej poloviny telekomunikačního holdingu PPF do rukou arabské firmy e&, vlastněné státním fondem Spojených arabských emirátů. A pak o prodej zbytkového podílu v německé uhelné firmě LEAG do rukou jejího majoritního vlastníka Daniela Křetínského.

Nové vedení PPF Group N.V.

Foto: PPF, SZ

Kateřina Jirásková

Foto: PPF, SZ

Didier Stoessel

Představenstvo:

  • Kateřina Jirásková (výkonná ředitelka ve sdílené funkci)
  • Didier Stoessel (výkonný ředitel ve sdílené funkci)
  • Rudolf Bosveld
  • Ondřej Frydrych
  • Jan Cornelis Jansen
  • Menno Verhoeff

Dozorčí rada:

  • Josef Kotrba
  • Lubomír Král
  • Tomáš Otruba
  • Zuzana Prokopcová
  • Jiří Šmejc
  • Kamil Ziegler

Zdroj: PPF

Pozn.: Všichni z představenstva a dozorčí rady jsou ve funkcích jako řadoví členové, nikdo není předsedou ani místopředsedou. Kateřina Jirásková a Didier Stoessel přebírají od Jiřího Šmejce napůl pozici výkonného ředitele.

Arabský operátor e& loni koupil od PPF těsnou většinu v telekomunikačních společnostech, které česká společnost do té doby ovládala sama v Bulharsku, Maďarsku, Srbsku a na Slovensku. Šlo o největší transakci v historii PPF, za 50 procenta plus jednu akcii Arabové zaplatili 63 miliardy korun. Stranou obchodu zůstaly české firmy O2 a Cetin, ty dál patří stoprocentně PPF.

Partnerství s e& domlouval Šmejc se svým týmem a dál se ho bude účastnit. S PPF uzavřel novou dohodu, která v praxi bude fungovat jako ekvivalent vlastnického podílu ve společném telekomunikačním podniku. Výměnou za 50 milionů eur dostane od skupiny PPF 2,7 procenta z jejích zisků (nebo případně ze ztrát), které jí ze společného podniku s Araby vzniknou.

„Shodli jsme se na tom, že pro PPF bude přínosné, když se já budu tomu podniku dál věnovat. A zároveň pro mě to je zajímavá investiční příležitost,“ uvedl Šmejc. A dodal, že v partnerství s e&, které pomáhal dojednat, bude zastupovat svůj společný zájem s PPF.

Rozloučení s pozicí výkonného ředitele celé PPF Šmejc popsal jako rozhodnutí, ke kterému dospěly obě strany vzájemně. A to mimo jiné kvůli tomu, že Renáta Kellnerová spolu se svými třemi dospělými dcerami postupně přebírá ve zděděné firmě „výrazně aktivnější roli“.

Nově nastavené dvojvládí firma vysvětluje tím, že chce držet kurz s lidmi zevnitř a zároveň posílit management tak, aby se rodina dál nemusela starat o každodenní provoz.

„Pro všechny zúčastněné, to znamená pro rodinu, akcionáře i pro firmu samotnou, je důležitá kontinuita, takže se logicky nabízelo, že budeme hledat potenciální nové kandidáty uvnitř firmy,“ uvedla nová spoluředitelka Kateřina Jirásková. Sdílenou funkci popsala jako součást struktury, která bude „procesně i personálně robustnější“.

Jirásková i Šmejc zároveň uvedli, že uvnitř PPF se už delší dobu debatuje o tom, zda nepřenést sídlo po právní stránce z Nizozemska do Česka. V Česku má fyzickou centrálu, odvádí tu také daně ze zisku svých zdejších podnikatelských aktivit, část výnosů však zdaňuje jinde podle působnosti jednotlivých firem, včetně Nizozemska.

Podle Šmejce však nikdy neplatilo, že právní sídlo centrály PPF Group je v Nizozemsku kvůli daňovým úsporám. Skutečným důvodem podle něj bylo v minulosti spolehlivější právní prostředí, což je ale výhoda, která se už v rámci EU maže. Proti ní lze naopak najít „plno plusů“, které by plynuly z jednoho sídla v Česku. Z Prahy už fyzicky i právně PPF řídí třeba svůj bankovní holding, a to mimo jiné kvůli tomu, aby netříštila bankovní dohled.

„Historicky to byla právní ochrana, která byla jiná než v Česku,“ uvedl Šmejc k důvodům, proč právní sídlo PPF je už od 90. let v Nizozemsku. „Když se podíváte historicky, tak dohody o ochraně investic byly výrazně lepší z Nizozemska než z České republiky. A tím, že jsme měli plno byznysu v složitých destinacích, tak tohle byla zásadní výhoda. Dneska se to ale už změnilo, protože dohody o ochraně investic jsou unifikovány na úrovni Evropské unie. A tím zároveň přichází na stůl diskuze, jestli nemáme přesunout sídlo do České republiky,“ dodal Šmejc.

Podle Jiráskové jde však o debatu, která trvá už dlouho a rozhodně nepovede k žádným bezprostředním a rychlým změnám.

„Na druhou stranu je potřeba říct, že stěhovat takovou firmu jako PPF Group se všemi vertikálami, se všemi firmami, v které v těch řetězcích jsou, není jednoduché cvičení. Diskuze o tom, jestli budeme holandská nebo česká firma, jestli se budeme nebo nebudeme přemisťovat, vedeme už dlouhou dobu. Začali jsme s ním, ještě když žil pan Kellner,“ dodala Jirásková.

Doporučované