Hlavní obsah

Poláci jako evropský předvoj. Končí s ruským uhlím i ropou

Foto: Pixabay.com

Polsko končí s ruskou ropou.

Reklama

Polsko plánuje přestat používat ruskou ropu do konce letošního roku. Nejpozději do konce května pak chce přestat dovážet ruské uhlí. Oznámil to polský premiér Mateusz Morawiecki.

Článek

Evropa v rámci svých sankcí proti Rusku vynechala jednu klíčovou oblast – dodávky energií. Polsko celou Unii tlačí k zákazu dovozu ruské ropy, plynu či uhlí a samo se rozhodlo jít příkladem.

„Uvalíme úplné embargo na ruské uhlí a doufám, že nejpozději v dubnu či květnu od ruského uhlí zcela odstoupíme,“ prohlásil polský premiér Mateusz Morawiecki na tiskové konferenci. „Uděláme vše pro to, abychom do konce roku přestali používat ruskou ropu,“ dodal.

Podle odborníků se polský krok dodávek ropy a pohonných hmot do Česka nedotkne. Ropa totiž do země proudí jinými cestami než přes Polsko.

„Máme ropovod IKL (Ingolstadt – Kralupy nad Vltavou – Litvínov) a ten má dostatečnou kapacitu 11 milionů tun čili musíme dostat ropu do Ingolstadtu s využitím ropovodu TAL a jedná se o tom, zda bychom zvedli přepravní kapacitu,“ říká Václav Loula z České asociace petrolejářského průmyslu a obchodu.

Polsko má na rozdíl od Česka tu výhodu, že může díky moři a terminálu přijímat ropu, kterou dopravují tankery. „Česká republika je závislá na ropovodu TAL. Jsme ale členy Mezinárodní energetické agentury a z tohoto titulu musíme držet zásoby ropy na 90 dní. A to plníme,“ říká Loula.

Česko ještě využívá ropovod Družba, kterým přitéká ruská ropa. Pohonné hmoty se k nám dovážejí mimo jiné ze Slovenska, z Německa nebo z Polska.

„Jednáme o dodávkách pohonných hmot na rok 2023 se svými současnými dodavateli. Stejně tak je naším zájmem okruh těchto dodavatelů rozšířit,“ říká Marek Roll, specialista komunikace a marketingu společnosti Čepro, která se zabývá přepravou, skladováním a prodejem ropných produktů.

Polsko podle Morawieckého zahajuje ve srovnání s dalšími evropskými zeměmi nejradikálnější plán odklonu od ruských energetických zdrojů. Vyzval proto také další země EU, aby rovněž snížily svou závislost na dovozu paliv z Ruska. Tvrdí, že peníze z vývozu ropy a plynu pohánějí ruskou válečnou mašinerii.

Morawiecki rovněž vyzval Evropskou komisi, aby uvalila daň na dovoz ruské ropy, plynu a uhlí, aby byl obchod spravedlivý. Připomněl, že některé země, včetně Německa, se nechtějí vzdát dovozu ruských surovin kvůli relativně nízké ceně. Daň by tak vyrovnala ceny energií v EU. „Budu tuto myšlenku v EU důrazně prosazovat, aby situace byla spravedlivá z hlediska zásad tržní soutěže,“ prohlásil.

Morawiecki také uvedl, že dovoz plynu bude omezen v květnu. Polsko již delší dobu podniká kroky ke snížení závislosti na ruském plynu. Ve Svinoústí vybudovalo terminál na zkapalněný zemní plyn (LNG), který se nyní rozšiřuje. Získává díky tomu plyn z Kataru, USA a Norska a od dalších vývozců. Koncem letošního roku má být otevřen nový baltský plynovod přivádějící plyn z Norska, upozornila agentura AP.

Podle analýzy think-tanku Forum Energii dováží Polsko asi 20 procent uhlí, které spotřebuje, zbytek se vydobývá v dolech na jeho území. V roce 2020 tři čtvrtiny uhlí z dovozu pocházely z Ruska. Podle agentury PAP je ruské uhlí levnější než to polské a lépe se hodí pro výrobu energie.

EU se dohodla, že bude postupně snižovat svoji závislost na dovozu plynu z Ruska. Německo, největší ekonomika v bloku, minulý týden oznámilo, že do konce letošního roku přestane nakupovat ruskou ropu a do poloviny roku 2024 by mohlo být nezávislé i na dodávkách ruského plynu.

Válka na Ukrajině

Foto: Seznam Zprávy, Shutterstock.com

.

Podívejte se, jak pomoci Ukrajině. Reportéři Seznam Zpráv se už pošesté vydali na Ukrajinu, podívejte se na jejich očitá svědectví z válkou zmítané Ukrajiny. Seznam Zprávy v ukrajinštině (praktické informace, zprávy, příběhy) – Українські новини.

To nejdůležitější k dění na Ukrajině shrnujeme každý všední den v newsletteru Tečka. Přihlaste se k odběru.

Reklama

Doporučované