Hlavní obsah

Eurovolby v Česku vyhrál Babiš, úspěch slaví také Okamura. ČSSD propadla

23. 5. 2019

Sledujte živé vysílání volebního studia Televize Seznam. (Video: Seznam.cz)

Sledujte živé vysílání volebního studia Televize Seznam k výsledkům voleb do Evropského parlamentu.

Článek

Vítězem čtvrtých voleb do Evropského parlamentu v České republice se stal podle očekávání a prognóz Andrej Babiš. Získal 21,2 procenta hlasů a 6 mandátů.

Úspěch slaví také hnutí SPD Tomio Okamury, které získalo dva mandáty. V minulých volbách přitom Okamurovo hnutí (tehdy to byl Úsvit přímé demokracie) neuspělo.

Poprvé budou mít v Evropském parlamentu své zástupce ( a to 3) také čeští Piráti.

Účast voličů byla tentokrát skoro o deset procentních bodů vyšší než před 4 lety. Volit přišlo přes 28 procent voličů.

Hranici pro vstup do Evropského parlamentu překonalo stejně jako v minulých volbách sedm politických subjektů: ANO, ODS, Piráti, STAN-TOP 09, SPD, KDU-ČSL a KSČM.

Propadla se tedy vládní sociální demokracie, která v minulém období měla 4 mandáty.

Mezi 21 novými europoslanci je 7 žen, návrat do velké politiky slaví někdejší ministr obrany za ODS Alexandr Vondra, jenž získal mandát díky přednostním hlasům, které mu dali voliči.

Výsledky voleb do Evropského parlamentu:

ANO – 21,2 % – 6 mandátů

ODS – 14,5 % – 4 mandáty

Piráti – 14 % – 3 mandáty

TOP 09/STAN – 11,7 % – 3 mandáty

SPD – 9,1 % – 2 mandáty

KDU-ČSL – 7,2 % – 2 mandáty

KSČM – 6,9 % – 1 mandát

Účast: 28,72 %

 • Zahradil doufá ve čtyři mandáty pro ODS

  Lídr občanských demokratů pro evropské volby Jan Zahradil očekává, že ODS letos zdvojnásobí počet svých europoslanců na čtyři. Bude to podle něj záležet na volební účasti. Zahradil to uvedl poté, co dnes odvolil spolu s manželkou v pražských Dejvicích. „Určitě to bude lepší než minule. My věříme, že zdvojnásobíme počet našich europoslanců, tedy že ze dvou mandátů uděláme čtyři,” řekl místopředseda ODS Zahradil. Doufá, že voliče občanských demokratů od účasti ve volebních místnostech neodradí teplé a slunné počasí. „Věříme, že naši voliči jsou disciplinovaní a že oni k volbám přijdou,” dodal.

 • Předseda STAN počítá s dvouciferným výsledkem

  Předseda hnutí STAN Vít Rakušan odevzdal po 15. hodině svůj hlas. Za úspěch by považoval přes 12 procent hlasů pro koalici STAN s TOP 09 a regionálními partnery, aspoň dvouciferný výsledek považuje za samozřejmost. „Volební účast většinou do evropských voleb nebývá až tak valná, já ale doufám, že jsme se snažili napříč politickým spektrem občanům vysvětlit, že ty volby jsou velmi důležité. My na naší kandidátce si skutečně myslíme, že jsou zcela zásadní,” řekl Rakušan.

 • V minulých volbách zvítězily ANO, TOP 09 se Starosty a ČSSD

  Před pěti lety získali ve volbách do Evropského parlamentu čtyři mandáty ANO 2011, TOP 09 a Starostové a sociální demokraté. Tři křesla obsadili komunisté a lidovci, dvě křesla občanští demokraté a jedno Svobodní.

 • Komunista Filip chce změnit EU, hlasoval v Českých Budějovicích

  „Po 40 letech vývoje v EU je potřeba změny, a to dost zásadní, a bez vůle občanů nepřijde. Ti, kteří k volbám chodí, zatím vždycky generovali spolupráci evropské lidové strany a evropských socialistů. Vytvořil se neoliberální kartel, který žel přivedl Evropu do krize,” řekl Filip. „Je třeba se zabývat životním prostředím, bezpečností Evropy, a to nejen z důvodu případné další migrační vlny, ale z toho důvodu, že teroristické útoky stále hrozí,” dodal.

 • Okamura odevzdal svůj hlas

  „My prosazujeme, aby bylo možné i na evropské úrovni hlasovat v referendu o zásadních věcech,” řekl Okamura novinářům poté, co v Praze 8 odevzdal svůj hlas. SPD chce podle něj ukončit současný systém evropské integrace. „Chceme ukončit současnou Evropskou unii a vrátit se zpět před lisabonskou a maastrichtskou smlouvu, to znamená ke spolupráci svobodných a suverénních zemí bez diktátu Bruselu,” dodal.

 • Evropské volby jsou testem spokojenosti s domácí politikou, řekl Zeman

  Evropské volby jsou i testem spokojenosti s českou politikou, řekl prezident Miloš Zeman poté, co odevzdal s manželkou Ivanou dnes v Praze hlas ve volbách do Evropského parlamentu. Cestou od volební urny Zeman podotkl, že by novináře zajímalo, koho volil, což ale s ohledem na to, že volby jsou tajné, neřekne. Už dříve na sjezdu ČSSD ale Zeman prozradil, že dá v evropských volbách hlas sociální demokracii. „Evropské volby, ať se nám to líbí, nebo ne, jsou testem spokojenosti i s domácí politikou,” řekl potom Zeman České televizi. Uvedl také, že pokud lidé k volbám nejdou, riskují, že jiní lidé k volbám jdou a „udělají jim peklo na zemi“.

 • Speciální studio Seznamu k volbám do Evropského parlamentu

  Studio k eurovolbám. (Video: Seznam.cz)

 • Prezident Miloš Zeman volí v místě svého bydliště na pražských Lužinách

  Prezident Miloš Zeman. (Video: ČTK)

 • Volit může 8,4 milionu českých voličů

  Při minulých volbách před pěti lety přišla hlasovat necelá pětina ze všech českých voličů. Volit mohou čeští občané, kteří nejpozději ve druhý den voleb, aktuálně tedy v sobotu 25. května, dosáhnou 18 let. Vybírat české europoslance mohou také cizinci ze zemí EU, pokud však splnili zákonem požadované náležitosti.

 • Dnes budou hlasovat Češi a Irové

  .

  Volby do Evropského parlamentu pokračují. Dnes se bude hlasovat v ČR a v Irsku, kde se po hlasování čekají pozdě večer odhady výsledků. Irové budou souběžně hlasovat v referendu o změně legislativy týkající se rozvodů. Češi mohou k volbám přijít i v sobotu.

Doporučujeme

Další zprávy