Hlavní obsah

Rok 2022 přehledně: Události, které letos hýbaly českými médii

29. 12. 2022 20:30

Seznam Zprávy připravily přehled významných událostí, které se držely na stránkách českých médií. Asi nepřekvapí, že jednoznačně nejvíc prostoru zabrala válka, kterou rozpoutalo Rusko na Ukrajině. A co další zprávy?

Reklama

Článek

Vémola, nebo… ?

Na úvod si můžete tipnout: Které z následujících témat podle vás v českých médiích převažovalo v roce 2022 nad dalšími vybranými? Byl to zápasník a bojovník ve smíšených bojových uměních Karlos Vémola, nebo prezidentské volby ve Francii či britská královna Alžběta II. nebo dluhy vymáhané v exekucích?

Bizarní veřejný život zápasníka Karla Vémoly a jeho letošní svatba budily pozornost hlavně na sociálních sítích; bulvární média ji pak i nyní „prodávají“ jako jednu z hlavních událostí roku. Ovšem britská královna ho vcelku snadno položila na lopatky.

Alžběta II. se na stránky českých médií v roce 2022 dostala výrazněji dvakrát. Na jaře, když slavila 70 let na trůnu a kdy se toto rekordní vládnutí britské panovnice co do objemu zpráv vyrovnalo francouzským prezidentským volbám. Na počátku září pak média referovala o jejím skonu. Tato událost budila pozornost násobně více; z necelých dvou tisíc článků na jaře se v září počet dostal až téměř k 10 tisícům. Celkem o Alžbětě II. letos vyšlo skoro 20 tisíc článků. O zápasníkovi Vémolovi pak vyšlo 5,5 tisíce článků.

Byl to dobrý rok?

Jaký byl rok 2022 očima českých médií? Kliknutím na legendu se zobrazí vybrané téma, může jich být i víc, a ta pak můžete porovnávat mezi sebou.

Leden: exekuce, léky a olympiáda

V lednu končila akce Milostivé léto I, během níž měli možnost dlužníci u veřejnoprávních institucí zaplatit jistinu a fixní poplatek exekutorovi a ukončit tak mnohdy roky vlekoucí se exekuce. Zároveň se víc začalo mluvit o nedostupnosti některých léků na českém trhu. Článků, které si témat všímaly, byly jednotky tisíc.

V únoru stranou nezůstaly zimní olympijské hry v Pekingu, o nichž se tou dobou napsalo více než 11 tisíc článků.

To vše ale s přehledem válcoval covid. Ten se držel téměř na 50 tisících článků za celý leden a byť se během února zájem propadl, stále o něm noviny napsaly 30 tisíc článků.

Téma covidu sledujeme dlouhodobě

Od samého začátku pandemie denně sledujeme situaci ohledně šíření koronaviru.

Únor: válka v Evropě

Válka na Ukrajině, kterou 24. února rozpoutalo Rusko, se okamžitě objevila na stránkách všech českých novin.

24. února Rusko zaútočilo na Ukrajinu a tato událost za jediný týden doslova zválcovala všechna další témata. V březnu se téma stalo ústředním nejen ve všech českých, ale i v evropských médiích.

Jak ukazuje další přehled, v březnu se téma pomoci Ukrajině a ukrajinským uprchlíkům vyšplhalo na desítky tisíc článků; válka na Ukrajině celkově pak jenom za březen vydala na 120 tisíc článků.

V březnu už se nad pomoc Ukrajině a uprchlíky z válečné zóny opět dostal covid. Celkově ale válka na Ukrajině stále jednoznačně dominovala. Zájem o dění na Ukrajině se do konce roku postupně propadal až na prosincových 28 tisíc článků - ovšem i to je stále velmi vysoké číslo.

Ukrajina v datech

Jako první jsme zveřejnili, co se to na Ukrajině vlastně děje - a to v celém kontextu.

Dlouhodobě sledujeme situaci kolem uprchlíků z válečných oblastí.

A zajímalo nás také, jak Češi pomáhají.

Jaro 2022: prezidentské volby ve Francii, energie, benzin

Nejdůležitější evropské volby se letos v dubnu odehrály ve Francii. Zaregistrovali jste je? Redakce o těchto volbách napsaly jenom v dubnu skoro 2,5 tisíce článků.

Volby ve Francii

Analyzovali jsme, kdo a proč vlastně volil Emmanuela Macrona, jenž se stal podruhé francouzským prezidentem.

Na jaře nastupuje téma energetické krize, ale to je co do objemu zpravodajství a publicistiky prozatím jen málo viditelné. Jak si ale ukážeme dále, v září téma naroste na více než 14 tisíc článků za jediný měsíc.

Velkým tématem první poloviny roku byl kromě všeobecného zdražování a extrémní nárůst cen pohonných hmot. Jen za březen české redakce napsaly o cenách benzinu na 4 tisíce článků.

Proč tak zdražil benzín

Proč se ceny benzínu vyhouply do takových výšin a kdo na tom vlastně nejvíc vydělával, jsme analyzovali už na jaře. Překvapivě to nebyli provozovetelé čerpacích stanic, ale rafinerie.

Média sledují vývoj cen benzinu dlouhodobě a byť nyní došlo k poklesu jejich zájmu o toto téma, stále se o něm publikuje zhruba tisícovka článků za měsíc.

Téma energetické krize se pak letos na jaře úzce provazovala nejen s cenami benzínu; zájem médií se ale také upínal směrem k exekucím a nedostatku léků na trhu.

Proč jsou léky nedostupné?

V průběhu roku jsme nevynechali ani téma nedostupnosti léků. Jedna z nejtěžších analýz vůbec.

Léto 2022: exekuce, komunální volby a kauza Dozimetr

Prezidentské volby ve Francii připomněly v dubnu 2022 obyvatelům Česka, že i oni si budou za pár měsíců volit svou novou hlavu státu. Pomalu se rozbíhající kampaň, ale také otálení s potvrzováním kandidatury nakonec v letních měsících ustoupily, zatímco se média a veřejnost začaly zajímat o kauzu Dozimetr týkající se korupce na pražském magistrátu a ovlivňování veřejných zakázek. Případ vedl k rezignaci ministra školství Petra Gazdíka (STAN).

Do konce letních prázdnin se držela témata blížících se komunálních voleb, kauzy Dozimetr, ale také exekucí, mimo jiné i proto, že od září startovala akce Milostivé léto II.

Exekuce v datech

Tématu exekucí se věnujeme mnoho let. Letos jsme analyzovali kromě Milostivého léta také nesplatitelné dluhy nebo dětské exekuce.

Exekuce se však jako důležité a zároveň komplikované téma těší zájmu médií dlouhodobě.

Podzim 2022: fotbalové mistrovství v Kataru

Kontroverzemi provázený světový šampionát ve fotbale se v českých novinách uhnízdil na sklonku roku.

Jak ukazuje graf s počty článků, téma fotbalového mistrovství v českém prostředí nijak nezastínilo ani nadcházející prezidentské volby, ani olympiádu v Pekingu ze začátku letošního roku.

Konec roku 2022: volba hlavy státu

Prezidentské volby jsou za dveřmi. Jak je vidět z grafu výše, zájem médií o ně se vyhoupl až v listopadu, kdy různé osobnosti definitivně potvrdily svou kandidaturu, odevzdaly podpisy a prošly či neprošly kontrolou Ministerstva vnitra či už mají v ruce rozhodnutí Nejvyššího správního soudu.

Pro lepší kontext poslouží srovnání: prezidentské volby jako téma média popisují dlouhodobě, přesto v počtu článcích za jeden měsíc (listopad 11,5 tisíce článků) nepřekonaly OH v Pekingu (leden 11,8 tisíce článků).

Celkově téma zůstalo lehce za energetickou krizí a výrazně vzadu za pandemií koronaviru a ještě více za válkou na Ukrajině.

Volba prezidenta/ky 2023

I téma volby hlavy státu sledujeme dlouhodobě. Vedle mnoha jiných analýz přepočítáváme šance na zvolení jednotlivých kandidátů podle sázkových kurzů a sestavujeme přehled všech relevantních průzkumů, z nichž váženým průměrem počítáme vlastní celkový model.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované