Hlavní obsah

Statici zkoumají stabilitu Notre-Dame. Podle Macrona bude zrenovována do pěti let

16. 4. 2019

Svět se skládá na Notre-Dame. Hasiči zachránili hlavní část pařížské ikony. (Video: Karolína Štuková, AP, Reuters)

Pařížská katedrála Notre-Dame se v pondělí v 18:50 ocitla v plamenech. Střecha a věž 850 let staré katedrály se v pondělí zřítila. Hlavní část katedrály se hasičům v noci podařilo zachránit.

Článek

Konstrukce hořící pařížské katedrály Notre-Dame zůstane uchráněna od celkové zkázy, oznámil podle francouzského tisku velitel pařížských hasičů Jean-Claude Gallet.

Zachráněny byly i dvě čelní věže chrámu, dodal. Jednu z nich sice zachvátily plameny, ale jejich šíření se podařilo zastavit. Chrám přišel o svou úzkou věž a celou střechu.

První záběry zevnitř katedrály

První záběry z vnitřku katedrály. Propadl se strop. (Video: Reuters)

Podle předběžných zjištění pařížské prokuratury vznikl oheň neúmyslným zaviněním. Požár může souviset s renovačními pracemi na budově.

Jeden hasič byl při zásahu vážně zraněn. Podle dostupných informací nebyl zraněn nikdo další.

Lidé přispívají na rekonstrukci. „Katedrálu Notre-Dame společně znovu vybudujeme,“ uvedl viditelně pohnutým hlasem prezident Emmanuel Macron přímo na místě neštěstí. Macron oznámil, že vyhlásí rovněž i mezinárodní sbírku.

Pád notredamské zvoničky. (Video: instagram.com/nicolas_marang, Reuters)

Uchránit před plameny se podle představeného katedrály Patricka Chauveta podařilo především trnovou korunu a roucho svatého Ludvíka, což jsou pro katolické věřící velmi významné předměty.

Katedrála je považována za jeden z nejkrásnějších příkladů francouzské gotické architektury, leží na ostrově Île de la Cité na řece Seině. Patří k nejnavštěvovanějším památkám metropole, každoročně přitáhne 13 milionů návštěvníků. Chrám se nyní opravuje a na některých částech je lešení.

CO O POŽÁRU KATEDRÁLY NOTRE-DAME VÍME

– Plameny zachvátily 850 let starou budovu v pondělí krátce před sedmou hodinou večer. V důsledku požáru se propadla střecha a zřítila se jedna z věží. Požár se podařilo dostat pod kontrolu a částečně uhasit v brzkých ranních hodinách v úterý. Definitivně hasiči oheň uhasili okolo 10:00.

– S plameny bojovalo 400 hasičů za pomoci 18 vodních děl. Z hořící katedrály se hasičům podařilo zachránit umělecká díla a významné náboženské předměty, především trnovou korunu a roucho svatého Ludvíka. Jeden hasič se při zásahu vážně zranil.

– Přesná příčina požáru zatím není známá. Podle mluvčího pařížských hasičů by mohla souviset s renovačními pracemi na špičce kostelní věže. Úřad pařížského prokurátora vyloučil žhářství či terorismus. Případ považuje za nehodu.

– Francouzský prezident Emmanuel Macron slíbil obnovu katedrály a vyhlášení mezinárodní sbírky. Francouzský miliardář a módní magnát François-Henri Pinault slíbil na obnovu katedrály 100 milionů eur (2,6 miliardy korun). Vůbec nejbohatší Francouz a hlavní postava koncernu luxusních značek LVMH Bernard Arnault pak spolu se svojí rodinou přislíbil příspěvek v hodnotě 200 milionů eur. Celkově bylo přislíbeno od dárců či úřadů téměř půl miliardy eur.

– Statici a experti vydají posudek k tomu, nakolik je katedrála stabilní. Ministerský kabinet bude mimořádně zasedat a řešit plán pro rekontrukci.

– Prezident Emmanuel Macron si přeje, aby byl Notre-Dame zrekonstruován do pěti let.

 • Hasiči: Po více než devíti hodinách zuřivého boje jsme oheň přemohli

  Vedení pařížských hasičů na svém twitterovém účtu uvedlo, že díky spolupráci různých bezpečnostních složek se podařilo zachránit kamennou část konstrukce budovy a cenné artefakty. Hasiči na sociální síti uvedli, že plameny přemohli po více než devíti hodinách zuřivého boje. Při zásahu téměř 400 hasičů byl jeden z nich lehce zraněn, stejně jako dva policisté.

 • Dokud Notre-Dame stojí, nic nám nehrozí

  Francouzská média přinášejí reakce Pařížanů. V osmapadesátiletém muži, kterého citoval deník Le Parisien, vyvolal požár vzpomínku na matku. „Tohle místo přežilo staletí a řadu konfliktů, má matka mi vždy říkala, když za války procházela kolem katedrály Notre-Dame: dokud ta stojí, nic nám nehrozí,“ řekl deníku. Pondělní požár muž označil za vzkaz a příležitost pro Francii. Podle něj by se Francouzi měli v této době, kdy „roste napětí a nenávist a země je v plamenech“, sjednotit.

 • Francouzský tisk označuje požár Notre-Dame za národní tragédii

  Srdce v plamenech, tragédie, katastrofa, šok pro národ – taková slova se v úterý objevují v titulcích článků francouzských listů o pondělním požáru pařížské katedrály Notre-Dame. Mnozí komentátoři označují tuto stavbu za „kulturní symbol Evropy“. „Toto mistrovské dílo v srdci Paříže zažilo války a rabování… Nikdy předtím ale nebylo postiženo tak velkým ohněm,“ píše v úvodníku deník Le Figaro, který na titulní stránce dnes otiskl fotografii hořící věže katedrály s titulkem Katastrofa.

  Deník Le Parisien hovoří o smutku a slzách a popisuje, jak pozdě do noci přicházeli Pařížané i turisté ke katedrále zpustošené plameny smutní a plni úzkosti. „Nikdo nechce jít domů, všichni tu zůstávají, bezmocní nad tou katastrofou,“ popsal noc u pařížské katedrály Le Parisien.

  I hospodářský deník Les Échos má dnes na první stránce obraz hořící katedrály s titulkem Tragédie v Paříži. List připomíná, že škody, které požár způsobil, je stále těžké odhadnout.

 • Před katedrálu přišel hrát uznávaný violoncellista

  Se svým nástrojem přišel před katedrálu Notre-Dame uznávaný violoncellista Gautier Capuçon. Hudebník chce svým gestem podle francouzských médií vyjádřit podporu zasahujícím hasičům.

 • Nejbohatší Francouz slibuje na opravu 200 milionů eur

  Francouzský miliardář Bernard Arnault se připojil k řadě lidí, kteří přislíbili příspěvek na obnovu katedrály. Podle listu Le Parisien oznámil dar v hodnotě 200 milionů eur, asi 5,2 miliardy korun. Arnault stojí v čele koncernu LVMH, který sdružuje luxusní značky jako Louis Vuitton, Moët et Chandon nebo Hennessy. Podle žebříčku nejbohatších lidí magazínu Forbes je Arnault nejbohatším Francouzem a Evropanem. V celosvětovém přehledu mu patří čtvrté místo. Jeho jmění se odhaduje na 67 miliard eur.

 • První fotografie z interiéru katedrály

  První fotografie z interiéru katedrály. (Video: Reuters)

 • Slovenský prezident Kiska přispěje na obnovu katedrály. Jsme s vámi, vzkázal na Twitteru

  Slovenský prezident Andrej Kiska na svém twitterovém účtu napsal, že se připojí ke sbírce na obnovu katedrály Notre-Dame, ke které vyzval jeho francouzský protějšek Emmanuel Macron. V plamenech podle Kisky zmizel kousek každého z nás, duch jednoho z největších světových pokladů podle něj ale přetrvá.

 • Proč se zdálo, že hasiči nezasahují?

  Dlouhé desítky minut po vypuknutí požáru v katedrále Notre-Dame se mohlo zdát, že hasiči nezasahují. Jak píše list Le Parisien, při pohledu z ulice například nebyl k vidění proud vody mířící na plameny. Podle listu to souvisí se způsobem, jak francouzští hasiči bojují s požáry historických budov. Na rozdíl od některých jiných sborů ve světě Francouzi památky hasí „zevnitř“.

  „Je to taktika, která je velmi efektivní. Zároveň je ale nesmírně nebezpečná,“ řekl listu expert Serge Delhaye. Při hašení „zvenku“ podle Delhaye hasiči potenciálně riskují, že plameny a horký vzduch vženou do útrob budovy, a požár tak napáchá větší škodu. Le Parisien zároveň dodává, že jakmile hrozí zhroucení budovy, od tohoto způsobu hašení je třeba upustit. „Nikdo nepošle své lidi do padající budovy,“ dodal Delhaye.

 • Prokurátor oficiálně zahájil vyšetřování

  Kancelář pařížského prokurátora podle americké televize CNN oficiálně zahájila vyšetřování požáru katedrály Notre-Dame. Podle televize budou vyšetřovatelé v první fázi hovořit s dělníky, kteří se podíleli na rekonstrukci budovy. Už dříve se objevily zprávy, že požár vznikl nešťastnou náhodou.

 • Plameny jsou poraženy, nyní odborníci zjišťují, zda je budova stabilní

  Podle listu Le Parisien se v 8 hodin ráno v Paříži sejde skupina odborníků, kteří mají rozhodnout, zda je budova katedrály Notre-Dame stabilní a nehrozí její zřícení. Na základě jejich rozhodnutí pak budou pokračovat hasičské práce. Podle deníku to uvedl náměstek ministra vnitra Laurent Nuñez. Ministr měl také dodat, že požár hasiči definitivně porazili.

 • CO O POŽÁRU KATEDRÁLY NOTRE-DAME VÍME

  – Plameny zachvátily 850 let starou budovu v pondělí krátce před sedmou hodinou večer. V důsledku požáru se propadla střecha a zřítila se jedna z věží. Požár se podařilo dostat pod kontrolu a částečně uhasit v brzkých ranních hodinách v úterý.

  – S plameny bojovalo 400 hasičů za pomoci 18 vodních děl. Z hořící katedrály se jim podařilo zachránit umělecká díla a významné náboženské předměty, především trnovou korunu a roucho svatého Ludvíka. Jeden hasič se při zásahu vážně zranil.

  – Přesná příčina požáru zatím není známá. Podle mluvčího pařížských hasičů by mohla souviset s renovačními pracemi na špičce kostelní věže. Úřad pařížského prokurátora vyloučil žhářství či terorismus. Případ považuje za nehodu.

  – Francouzský prezident Emmanuel Macron slíbil obnovu katedrály a vyhlášení mezinárodní sbírky. Francouzský miliardář a módní magnát François-Henri Pinault slíbil na obnovu katedrály 100 milionů eur (2,6 miliardy korun).

  – Podporu Francii vyjádřila řada světových lídrů, například německá kancléřka Angela Merkelová, předseda Evropské rady Donald Tusk nebo český premiér Andrej Babiš. Americký prezident Trump na Twitteru hasičům radil, aby hasili ze vzduchu. Francouzské úřady to ale odmítly s tím, že by to budovu mohlo ještě více poškodit.

 • Francouzské ministerstvo vnitra zveřejnilo záběry požáru a hasičského zásahu

  Francouzské ministerstvo vnitra zveřejnilo záběry požáru a hasičského zásahu. (Video: Ministère de l'Intérieur)

 • Katedrály jsou jako suchý les, říká hasič

  „Kostely a katedrály jsou plné starého a vysušeného dřeva, hoří velice rychle,“ řekl pro CNN bývalý šéf newyorských hasičů Jim Bullock. Podle něj jsou v tomto ohledu tyto budovy jako suché lesy. „Zejména velké katedrály pak mají ještě další velký problém – strop je velice vysoko a uvnitř budovy je mnoho volného prostoru. Požár tak má spoustu kyslíku, který ho pohání,“ dodal. Podle CNN není pařížská katedrála v tomto ohledu výjimkou, řada odborníků stropu katedrály Notre-Dame přezdívala právě „les“.

 • Přežila morové rány, války i revoluci

  Lidé na sociálních sítích komentují požár slavné katedrály. Jeden z uživatelů na Twitter napsal, že 800 let stará stavba přežila revoluce, války i morové rány. Další poznamenávají, že zmizel klenot, který nelze nahradit.

 • Na opravu katedrály přispěje i Česko

  Premiér Andrej Babiš Deníku N řekl, že finanční dar na obnovu symbolu Paříže pošle i Česko. O výši pomoci rozhodne kabinet.

 • Průběh hašení požáru

  Záznam hašení požáru. (Video: AP, Reuters)

 • Hasiči potvrdili, že požár je „pod kontrolou“ a „částečně uhašen“

 • Vedoucí architekt: Na stavbě v době požáru nikdo nebyl

  Na stavbě neměli být v momentě, kdy požár vypukl, žádní dělníci, citoval hlavního architekta Philipa Villeneuva list Le Parisien. V noci z ponělí na úterý mnoho z nich vyšetřovatelé vyslechli.

 • Policie: Oheň je pod kontrolou, ale není uhašen

 • Katedrála jako turistická atrakce

  Notre-Dame před požárem.

  Podle serveru Yahoo news navštíví katedrálu ročně mezi 12 a 14 miliony lidí, v průměru 30 000 osob za den.

  Denně se zde koná pět bohoslužeb, při tomto tempu se pak v katedrále stihne 2000 bohoslužeb za rok.

  Devět zvonů katedrály se vyměnilo v roce 2013 a úzká věžička právě procházela rekonstrukcí.

Doporučujeme

Další zprávy