Hlavní obsah

Huawei se daří. Navzdory sankcím USA zvýšil tržby o čtvrtinu

Huawei navzdory americkým sankcím výrazně zvýšil tržby.Video: Jan Marek, Reuters, Seznam Zprávy

 

Reklama

16. 10. 2019 11:52

Čínský technologický gigant zvýšil meziročně své tržby. Letos od ledna do konce září utržil 610,8 miliardy jüanů, což je v přepočtu přes dva biliony korun. Oproti loňsku je to nárůst o o 24, 4 procenta, a to i navzdory sankcím, které proti firmě zavedly Spojené státy. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Článek

Huawei je největším výrobcem telekomunikačních zařízení a druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě. Na trh do konce září dodal 185 milionů chytrých telefonů, což je meziročně o 26 procent více.

Výsledky za samotné třetí čtvrtletí firma nezveřejnila. V prvním pololetí vykázala meziroční růst tržeb o 23, 2 procenta na 401 ,3 miliardy jüanů.

Dopad sankcí

V srpnu čínský podnik uvedl, že dopad amerických obchodních sankcí bude sice menší, než se původně obával, i tak by ale sankce mohly snížit tržby divize chytrých telefonů zhruba o deset miliard dolarů (přes 223 miliard Kč).

Huawei v Česku

Huawei je dodavatelem mobilních sítí a další infrastruktury pro všechny tři české mobilní operátory, technologii firmy využívá také největší český provozovatel telekomunikačních sítí CETIN.

Spojené státy Huawei podezírají ze špionáže pro čínskou vládu. Proto ji vyloučily z budování mobilních sítí nové generace a ke stejnému postupu se snaží přimět i své spojence. Huawei obvinění ze špionáže odmítá.

USA vs. Čína

V polovině května Washington zařadil Huawei na černou listinu, což znamená, že americké podniky potřebují zvláštní povolení, pokud chtějí této čínské firmě dodávat své produkty.

Šéf Huawei pro technologie mobilních sítí páté generace (5G) Jang Čchao-pin v úterý upozornil, že firma upravila svůj dodavatelský řetězec tak, aby dokázala plně vyhovět požadavkům klientů síťových zařízení i bez součástek ze Spojených států.

Reklama

Doporučované