Hlavní obsah
Online

Pražské letiště jako první na světě vyčlení speciální gaty pro přílety z Itálie

Foto: Profimedia.cz

Nákaza koronavirem ochromila italský Milán.

24. 2. 6:34
aktualizováno • 24. 2. 22:51

Nákaza nebezpečným koronavirem postupuje, oproti neděli se zvedl počet obětí. V pevninské Číně zemřelo dalších 150 lidí. Počet nakažených na celém světě se pak blíží ke hranici 80 tisíc. Překotný vývoj hlásí v posledních dnech z Itálie, koronavirem se tam nakazilo přes 150 lidí. Koronavirus během pondělí diagnostikovali ve čtyřech dalších zemích Blízkého východu – v Bahrajnu, Kuvajtu, Afghánistánu a Iráku.

Článek

Obětí nového koronaviru se v pevninské Číně stalo již 2 592 lidí. V pondělí země nahlásila dalších 150 obětí, až na jednu výjimku všichni zemřeli v centrální provincii Chu-pej, tedy v epicentru nákazy.

Nová čísla podle AFP svědčí o zhoršování situace poté, co v neděli úřady hlásily 97 nových obětí nemoci Covid-19, kterou virus způsobuje.

Úřady v pondělí také oznámily 409 nových případů infekce, opět převážně v provincii Chu-pej, což je ale pokles oproti 648 novým případům oznámeným o den dříve, upozornila agentura Reuters. Celosvětově se nemocí nakazilo přes 79 300 lidí.

Rakouské úřady mezitím ohlásily obnovení železničního spojení s Itálií přes Brennerský průsmyk. Stalo se tak poté, co zde v neděli večer přerušily osobní železniční dopravu kvůli podezření na koronavirus u dvou cestujících ve vlaku z Benátek do Mnichova. Testy ale v obou případech podezření nepotvrdily, uvedla agentura AFP.

Nový koronavirus už v Itálii způsobil smrt tří lidí. Nakažených je v této zemi už přes 150, přičemž nemocní jsou v pěti regionech na severu země. Přes 50 000 obyvatel 11 obcí a měst, kde se infekce objevila, je v úplné karanténě.

Dalších 161 nových případů nákazy koronavirem ohlásila Jižní Korea. Celkový počet nakažených v této zemi tak stoupl na 763 lidí, uvedly tiskové agentury s odvoláním na místní úřady.

 • České zákony umožňují kvůli koronaviru uzavřít města, řekl Vojtěch

  České zákony umožňují uzavřít po případném výskytu nového typu koronaviru města či obce podobně jako v severní Itálii. Spolupracovala by na tom policie nebo armáda, řekl na dotaz ČTK ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Nový typ koronaviru si v Itálii vyžádal již čtyři oběti, italská vláda kvůli nemoci uzavřela přístup do měst a obcí, kde se epidemie šíří nejrychleji. Týká se to asi 50 000 lidí.

  V Česku je zhruba 1 000 infekčních lůžek, která by bylo možné využít pro léčení případných nakažených novým koronavirem, řekl Vojtěch. Podle ministra by bylo možné vytvořit v případě potřeby stovky až nízké tisíce dalších.

 • Íránská vláda zpochybňuje, že by na koronavirus v zemi zemřelo 50 lidí

  Polooficiální íránská agentura ILNA před několika hodinami informovala, že počet obětí koronaviru v zemi vzrostl z 12 na 50. Íránská vláda tyto informace zpochybňuje.

  Podle náměstka íránského ministra zdravotnictví je obětí stále 12 a nakažených 66. „Já kategoricky odmítám tuto informaci,“ řekl náměstek Iraj Harirchi. „Teď není čas na politické konfrontace. Koronavirus je celonárodní problém,“ dodal.

  Agentura ILNA si za svou statistikou stojí. „Ostatní média nová čísla nepublikovala, ale my necenzurujeme, když jsou v ohrožení lidské životy,“ sdělil pro AFP Fatemeh Madiani, editor agentury.

 • Hongkong ohlásil pět nových případů nákazy

  Poloautonomní správní oblast Hongkong se nadále potýká s epidemií, koronavirem už se tam nakazilo 79 lidí. Dva lidé onemocnění podlehli.

 • Ministerstvo zahraničí varuje před cestou do severní Itálie

  Ministerstvo zahraničí (MZV) doporučuje českým občanům, aby se vyhnuli regionům v severní Itálii, kde se objevila ohniska nákazy koronavirem. V dnes zveřejněném doporučení také upozornilo, že se návštěvníci oblasti mohou v případě nepříznivého vývoje dostat do dvoutýdenní karantény. Nový typ koronaviru si v Itálii vyžádal již čtyři oběti. Na severu země se nakazilo již celkem 149 lidí.

  Ministerstvo připomíná, že italská vláda kvůli koronaviru rozhodla o izolaci deseti zasažených obcí v Lombardii a jedné v Benátsku. Místa nelze navštěvovat ani je opustit, v případě porušení pravidel hrozí trestní stíhání a vysoké pokuty.

 • Některým moravskoslezským firmám kvůli koronaviru rostou náklady

  Některé firmy v Moravskoslezském kraji začínají pociťovat problémy související s epidemií onemocnění způsobeného novým koronavirem v Číně, kvůli níž tam některé závody na několik týdnů přerušily výrobu. Firmy si například musí hledat jiné dodavatele, kteří jsou dražší, nebo jim stoupnou náklady kvůli nutnosti zrychlit dopravu materiálu, zjistila ČTK. Běžná přeprava nákladu lodí trvá několik měsíců.

 • Státy sousedící s Itálií se zatím nechystají uzavírat hranice

  Francie, Švýcarsko, Rakousko ani Slovinsko se zatím nechystají uzavřít kvůli šíření nového typu koronaviru své hranice s Itálií. Tam na severu země na nemoc Covid-19 zemřeli už čtyři lidé. Úřady čtyř sousedních států zatím vyčkávají, v některých se dnes ale sejdou krizové štáby.

  „Uzavřít hranice by nedávalo smysl,“ řekl dnes francouzský ministr zdravotnictví Olivier Véran. „Virus se na hranicích nezastaví,“ dodal. Italské úřady podle něj přijaly opatření, aby se nový typ koronaviru přestal šířit. Situace je tak nyní podle Vérana pod kontrolou.

  Vyčkat dalšího vývoje se rozhodlo také Rakousko. Hraniční kontroly s Itálií nejsou nyní podle ministra zdravotnictví Rudiho Anschobera potřebné. „Dělá nám to ale velkou starost, jsme opatrní a pozorní,“ dodal rakouský ministr. V poledne se sejde kvůli koronaviru ve Vídni zvláštní grémium, jehož členem je kromě kancléře a ministra zdravotnictví také ministr vnitra.

 • Čína kvůli šíření koronaviru odložila výroční zasedání parlamentu

  Čína se rozhodla odložit na neurčito výroční zasedání parlamentu, jehož začátek byl plánován na 5. března. Důvodem je šíření nového typu koronaviru, kterým se v zemi nakazilo již více než 77 000 lidí. Informovala o tom dnes čínská státní média.

  Parlament, který se oficiálně nazývá Všečínské shromáždění lidových zástupců a který sestává asi z 3 000 delegátů, se schází zpravidla jednou ročně na desetidenním zasedání v Pekingu, aby kromě jiného vytyčil hlavní ekonomické cíle země.

 • V Íránu na nový koronavirus zemřelo 50 lidí, uvádí agentura ILNA

  Počet obětí nového koronaviru v íránském městě Kom vzrostl z 12 na 50, uvedla polooficiální agentura ILNA. Je to nejvíc mimo území Číny, odkud se virus šíří. Podle jednoho z místních představitelů je nyní ve městě v karanténě přes 250 lidí. Do Komu nemoc Covid-19 podle íránských úřadů zanesli lidé, kteří přicestovali z Číny.

 • Evropské akcie prudce oslabují, v Itálii skoro o pět procent

  Akcie na evropských trzích zahájily týden prudkým poklesem, zejména v Itálii, kde od víkendu rychle přibývá nových případů nákazy koronavirem. Hlavní index italských akcií odepisuje skoro pět procent, zájem je naopak o zlato a státní dluhopisy, hlavně americké a německé.

 • Jižní Korea dnes ohlásila už 231 nových případů nákazy

  Počet nakažených v Jižní Koreji skokově narůstá. Země dnes ohlásila 231 nových případů, celkem je tak nakaženo 833 lidí.

 • V Íránu už na nový koronavirus zemřelo 12 lidí

  Počet obětí nového typu koronaviru v Íránu vzrostl z osmi na 12, což je nejvíc mimo území Číny, odkud se nemoc šíří. Celkem se v Íránu virem nakazilo 47 lidí, přičemž do tohoto čísla jsou započítáni i zemřelí pacienti.

 • Koronavirus postupuje Blízkým východem

  Nakaženého koronavirem nově ohlásil Afghánistán. Sousedící Írán už sečetl 43 nemocných.

 • V Itálii zemřel na koronavirus čtvrtý člověk

  V Itálii zemřel na onemocnění koronavirem čtvrtý člověk, informuje deník The Guardian. V celé zemi je pak nakaženo 147 lidí.

 • Do Francie cestuje kvůli nákaze méně turistů

  Do Francie přijíždí kvůli koronaviru o 30 až 40 procent méně turistů, než se očekávalo. Propad návštěvnosti tak bude mít významný vliv na francouzskou ekonomiku, řekl zpravodajskému serveru CNBC francouzský ministr financí Bruno Le Maire. Francie je jednou z nejnavštěvovanějších zemí světa a turismus se na jejím hrubém domácím produktu (HDP) podílí zhruba osmi procenty.

  Le Maire na okraj dvoudenního zasedání finančních představitelů skupiny největších světových ekonomik G20 v Rijádu řekl, že do Francie každoročně přijíždí na 2,7 milionu čínských turistů. „V roce 2020 to tak samozřejmě nebude,“ dodal.

  Francie zatím podle údajů Světové zdravotnické organizace (WHO) z 22. února vykázala 12 potvrzených případů nákazy novým koronavirem. Jeden z nemocných viru podlehl. Šlo o turistu z Číny.

 • V Íránu na koronavirus zemřelo už osm lidí

  Mimo Čínu hlásí nejvyšší úmrtnost na koronavirus Írán. V zemi už nemoci podlehlo osm lidí. Nakažených je pak nejméně 43.

 • Udržet epidemii v Číně se zřejmě nepodaří, uvažuje šéf WHO

  Udržet koronavirovou epidemii až na drobné výjimky v Číně, to byla podle šéfa Světové zdravotnické organizace (WHO) možnost, která se pomalu rozplývá.

  „Ačkoli počet nakažených mimo Čínu je stále relativně malý, znepokojuje nás počet případů, které nemají žádnou spojitost s Čínou ani s nakaženými pacienty,“ sdělil v neděli na konferenci Tedros Adhanom.

  Šéfa WHO rovněž znepokojuje, jak přes víkend prudce vzrostl počet nakažených v Íránu, Jižní Koreji a Itálii.

 • První nakažené hlásí Kuvajt a Bahrajn

  Cestující z Íránu, kde se koronavirem nakazilo 43 lidí, zřejmě zavlekli nákazu také do okolních zemí. První tři nakažené hlásí Kuvajt, jeden nakažený už se vyskytuje také v Bahrajnu, informuje agentura Reuters.

 • Patnáct zemí zpřísnilo podmínky pro pasažéry z Jižní Koreje

  Jižní Korea ohlásila 161 nových případů nákazy koronavirem, celkový počet nakažených v této zemi tak stoupl na 763 lidí. Na epidemii v další asijské zemi reagují státy celého světa.

  Lidé, kteří se v posledních čtrnácti dnech vyskytovali v Jižní Koreji, nesmí vstoupit na území šesti států (Izraele, Bahrajnu, Jordánska, Kiribati, Samoy a Americké Samoy). Dalších osm států pak zavádí pro cestující z Jižní Koreje tvrdší podmínky.

 • Ministr zdravotnictví Vojtěch svolá epidemiologickou komisi

  Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) na čtvrtek svolá Ústřední epidemiologickou komisi kvůli novému koronaviru. Česká republika zatím neplánuje zpřísnění opatření, řekl dnes novinářům před zasedáním vlády.

  Vláda na začátku února rozhodla o zastavení přímých letů z Číny do Česka a ministerstvo zahraničí přestalo čínským občanům vydávat víza. Česko také posiluje státní hmotné rezervy zdravotnického materiálu pro případ, že by se nákaza v zemi objevila.

  „Opatření máme stále stejná. V rámci Evropy, na základě jednání ministrů zdravotnictví, jsou naše opatření prakticky jedna z nejpřísnějších. Uvidíme, jak se situace bude vyvíjet. Situace v Itálii mě trochu znervózňuje, protože se zdá, že tam počet případů stále poměrně výrazně roste i skokově ze dne na den,“ řekl Vojtěch. Hlavní hygienici zemí Evropské unie dnes mají telefonickou konferenci, aby sdíleli informace a hovořili o případných dalších opatřeních.