Hlavní obsah

Největší česká banka přišla o polovinu zisku, počítá s delšími dopady koronaviru

Foto: Profimedia.cz

Logo České spořitelny.

Reklama

31. 7. 2020 10:53

Česká spořitelna vydělala v prvním pololetí roku bezmála pět miliard korun.

Článek

Největší tuzemské bance, pokud jde o počet klientů, spadl zisk o polovinu na 4,6 miliardy korun. Česká spořitelna, vlastněná rakouskou Erste Bank, zveřejnila své výsledky za první pololetí tohoto roku, do něhož už výrazně promlouvá koronavirová past, která sevřela celou českou ekonomiku.

Pokles zisku (přesně o 47,1 procenta) zhruba odpovídá hlášením, která o sobě v tomto týdnu uveřejnily i další velké tuzemské firmy. V tom se Česká spořitelna neliší a ukazuje se, že pokles zmrazené ekonomiky, karanténa, s ní související pokles poptávky po zboží i službách, se v zasažených odvětvích projevuje přibližně stejně – tedy dramaticky.

Česká spořitelna ale ve výsledcích za první pololetí uvádí také jeden pozitivní rozměr. „Dobrou zprávou je, že navzdory poklesu ekonomické aktivity na trhu, kterou má na svědomí covid-19, nám meziročně narostl objem poskytnutých úvěrů o 4,6 %. Poskytli jsme více finančních prostředků občanům, a to zejména formou úvěrů na bydlení (objem hypoték meziročně vzrostl o 23,7 miliardy korun),“ komentoval výsledky Tomáš Salomon, předseda představenstva České spořitelny.

Finanční skupina Erste Group Bank, které spořitelna patří, přišla kvůli koronaviru o 60 procent zisku a za pololetí vydělala zhruba 7,7 miliardy korun.

Banky podle všeho počítají s tím, že dopady koronavirové krize budou dlouhodobé. Makroekonomické prostředí České republiky se kvůli pandemii onemocnění covid-19 výrazně zhoršilo, uvedla Česká spořitelna.

Erste zvýšila rezervy na špatné úvěry na 614 milionů eur, což je nejvíc za skoro šest let. Na druhou stranu akcionáře (s akciemi Erste se obchoduje i na burze v Praze) potěšila tím, že přislíbila návrat dividendy. Je odhodlána ji vyplatit i za rok 2019 i 2020, pokud centrální banky odstraní plošné doporučení výplatu dividend pozdržet.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované