Hlavní obsah
Online

Konzervativci slaví. Získali většinu o 80 poslaneckých křesel

Foto: Profimedia.cz

Konzervativci volby suverénně ovládli.

12. 12. 2019 8:00
aktualizováno • 13. 12. 2019 19:58

Volby v Británii vyhráli konzervativci. Po šesté ranní hodině středoevropského času získali 326 poslaneckých křesel a tím pádem i nadpoloviční většinu v Dolní sněmovně.

Článek

Předseda strany Boris Johnson řekl, že vláda teď bude mít silný mandát, aby dotáhla brexit do konce. Johnson s novým rozložením sil nebude mít problém protlačit brexitovou dohodu Dolní sněmovnou a vyvést Británii z EU k 31. lednu 2020.

Lídr opozičních labouristů už v noci oznámil, že nepovede stranu do dalších voleb. Odstoupit ale nehodlá. Řekl, že povede stranu v době „diskuze a reflexe”. Konec ale oznámila šéfka Liberálních demokratů Jo Swinsonová. Strana ve volbách neuspěla, do stranického sjezdu příští rok, ze kterého vzejde nový předseda, ji tak povede duo Ed Davey a Sal Brintonová.

Po sečtení všech okrsků vedou konzervativci s 365 mandáty, druzí jsou labouristé s 203 křesly, třetí Skotská národní strana (SNP) s 48 poslanci, čtvrtí liberální demokraté s 11 vyhranými obvody, pouze v jednom okrsku vyhráli britští zelení a 22 křesel patří ostatním. Celkem tak mají konzervativci podle BBC drtivou většinu o 80 křesel.

Foto: Profimedia.cz
Foto: ČTK
Foto: ČTK
Foto: Profimedia.cz
Foto: Profimedia.cz
Foto: Profimedia.cz
Foto: ČTK
Foto: Profimedia.cz
 • Sečtena už je téměř desetina okrsků

  Po sečtení 62 okrsků nic nenasvědčuje tomu, že by se výsledky výrazně lišily od předpovědi průzkumů. Labouristé sice zatím vedou s 28 okrsky, ale ztratili už sedm „svých”. Konzervativci naopak získali nových pět a mají dohromady 26. Tři okrsky už má Skotská národní strana, přičemž dva sebrala labouristům.

 • Labour dál ztrácí. Tři okrsky přebrali toryové, jeden Skotská národní strana

  Sečteno je 20 okrsků, 11 obhájili labouristé, osm získali konzervativci a jeden SNP. Labouristé už ztratili čtyři okrsky, kde v roce 2017 vyhráli.

 • Prstem na Corbyna ukazuje i bývalá poradkyně Labour, novinářka a komička Ayesha Hazarikaová

 • Michel: Myslím, že zítra nás čeká silné poselství

  „K výsledkům voleb v Británii – budeme čekat a uvidíme, jaké budou oficiální výsledky, ale vypadá to, že zítra na nás čeká velké poselství,” řekl podle BBC předseda Evropské rady Charles Michel.

 • Labouristé se dohadují, zda za neúspěch může brexit nebo Corbyn

  Se zveřejněním výsledků exit polls se strhla lavina tweetů labouristů. Jejich reakce by se daly rozdělit na dva hlavní tábory. Někteří tvrdí, že rozhodující byla volba Britů pro brexit (a tedy i konzervativce), jiní zase, že větším problémem bylo špatné vedení předsedy strany Jeremyho Corbyna. To si myslí například i poslanec Phil Wilson.

 • „Špatná noc pro klima”

  Jonathan Bartley ze strany zelených okomentoval pro BBC výsledek exit pollu slovy „špatná noc pro klima”. Zeleným odhad přisuzuje jediný mandát.

 • Labouristé udrželi i Bradford East a Bradford West

 • Na volební mapě svítí i první modrá – barva konzervativců

  Prvním okrskem, který konzervativci oficiálně získávají, je Blyth Valley, dosavadní bašta labouristů.

 • V těsném závěsu Houghton a Sunderland South, opět obhajuje Labour

 • V Newcastlu obhájila mandát labouristická poslankyně

 • Jako první sečetli hlasy opět v Newcastlu, píše komentátorka BBC

 • Místopředseda labouristů McDonnell nechce nahradit Corbyna

  John McDonnell zůstává věrný Corbynovi. Ve vysílání televize Sky News řekl, že nemíní Jeremyho Corbyna nahradit ve funkci ani jako prozatímní šéf strany.