Hlavní obsah

Online: Šmarda složil nominaci. Ve vládě být nechci, řekl

19. 8. 2019

Připomeňte si slova Michala Šmardy ve Výzvě Seznamu z 11. července: Pokud by měl být ministrem kultury někdo jiný než já, je to šaškárna, říkal. (Video: Matina Spěváčková , Seznam.cz)

„Tři měsíce řešil pan premiér problém, který by každý starosta vyřešil za tři dny. Na tohle já vážně nemám čas,“ napsal místopředseda sociálních demokratů. V rozhodnutí ho podpořil předseda partaje Jan Hamáček.

Článek

Michal Šmarda, muž, který stál v ohnisku vládní krize, se rozhodl rozvázat ruce svému stranickému šéfovi.

V pondělí v noci řekl v rozhovoru pro Českou televizi, že se chce vzdát nominace ČSSD na uvolněný post ministra kultury. A vzápětí na svém Facebooku zveřejnil delší komentář, v němž rozebírá své důvody.

Mezi nimi převažuje, že už nechce být dál součástí mocenské hry. „Nejde mi o funkce. Kdyby mi o ně šlo, tak bych posledních pár měsíců lezl panu premiérovi do zadku a chválil jeho skvělé nápady,“ napsal s tím, že do příštích bojů by měl rád přímý mandát od lidí. Avizoval, že by za rok rád kandidoval v senátních volbách.

Jan Hamáček, předseda ČSSD, dosud na jeho jménu trval. I přesto, že se proti účasti Šmardy ve vládě postavil nejprve prezident Miloš Zeman, který ho odmítl jmenovat s tím, že kultuře nerozumí. A potom ho odmítl překvapivě i premiér Andrej Babiš, který Šmardovo jméno na Hrad donesl. Řekl, že by ve vládě jen kritizoval a on s ním v jednom kabinetu sedět nechce.

Hamáček trval na dodržení koaliční smlouvy, která mluví o tom, že premiér přijme nominaci vládního partnera. Tím, že Šmarda sám vycouval, umožní případně ČSSD ve vládě s hnutím ANO zůstat.

Hamáček vládní krizi řešil s Babišem hned ráno, první den po „vládní“ dovolené. Nedomluvili se ovšem na ničem: „Pokud si sociální demokracie nebude moci vybírat své ministry, nemá ve vládě co dělat,“ řekl ráno Hamáček.

Další dějství se odehraje v úterý, kdy za prezidentem do Lán vyráží nejen premiér, ale také opoziční předsedové. Miloš Zeman přijme Ivana Bartoše, šéfa Pirátů, a Marka Výborného, předsedu KDU-ČSL.

V pátek se pak opět sejde předsednictvo ČSSD, které bude situaci řešit. Hamáček má od něj mandát vyvést stranu z vlády.

Dění sledujeme v online přenosu.

 • Babišův poslanec Juchelka: My koaliční smlouvu dodržujeme

  Poslanec hnutí ANO Aleš Juchelka ve Výzvě Seznamu odmítl, že by premiér Andrej Babiš porušil koaliční smlouvu. Ta ho zavazuje nominovat do vlády člověka, kterého vybere koaliční partner.

  „Pan premiér odnesl odvolání pana Staňka na Hrad, stejně jako odnesl jmenování pana Šmardy na Hrad. V tuto chvíli je to nějaká hra nervů a kdo z toho má prospěch… To možná pan prezident na Hradě,“ uvedl Juchelka. A nechtěl spekulovat, jaký prospěch z toho může Miloš Zeman mít.

  Celý rozhovor si můžete pustit na odkazu níže:

 • Nebudu mlčet, když vidím chyby. A ani další lidé v ČSSD, reaguje na Babišovu kritiku Šmarda

  Místopředseda ČSSD Michal Šmarda zareagoval na kritiku premiéra Andreje Babiše. Ten uvedl, že Šmardu nechce do kabinetu, protože jen kritizuje vládní tým. V obsáhlém postu na sociálních sítích „nechtěný ministr“ vypočítává, co se mu v uplynulých měsících nelíbilo a proč se ozval. „Pokud dojde ke změně v nominaci na ministra kultury, tak není třeba mít strach. Máme docela dost lidí, kteří to určitě zvládnou, Odborně, manažersky, politicky i lidsky. Jen nevím, jestli můžeme panu premiérovi slíbit, že budou dost nekritičtí, tiší a poslušní,“ uzavřel Šmarda.

  Tak pan předseda Babiš se vrátil z dovolené 🧚🏻‍♀️ a vcelku ostře po mně vystartoval. 💀 Sociálním demokratům, kteří za...

  Zveřejnil(a) Michal Šmarda dne Neděle 18. srpna 2019
 • Ano chce „drzou“ ČSSD trestat. Ta řeší, zda jí voliči odpustí, když opustí Babiše

  Poslanci ANO stojí za svým šéfem a podporují Andreje Babiše ve změně rétoriky vůči menšímu koaličnímu partnerovi. Má dát sociálním demokratům v případu kolem (ne)jmenování Michala Šmardy za vyučenou, aby si ve vládě tolik nevyskakovali. Zejména s ohledem na rozpočet. Naopak v sociální demokracii řeší, zda jim jejich zbylí voliči případně odpustí, že by opustili vládu Andreje Babiše.

  Více v analýze našich reportérů.

Doporučujeme

Další zprávy