Hlavní obsah

Policie v Německu udělala razii proti salafistům. Vyslali jsme signál, řekl ministr

 

Reklama

15. 11. 2016 15:51

Do akce vyrazily po ročním plánování stovky policistů, prohledávaly objekty po celém Německu.

Článek

Stovky policistů dnes ráno po celém Německu zasahovaly proti salafistům. V deseti spolkových zemích prohledaly kolem sto devadesáti mešit, bytů, kanceláří a skladů. Zásah souvisel s islámským spolkem Pravé náboženství, který podle úřadů podporoval ozbrojený džihád a rekrutoval bojovníky. Ministerstvo vnitra zároveň jeho další činnost zakázalo a spolek rozpustilo.

„Dnešním opatřením vysíláme jasný signál, že u nás není místo pro radikální a k násilí připravené extremisty," řekl novinářům k rozhodnutí ministr vnitra Thomas de Maiziére. Systematické vystupování proti hodnotám, na kterých stojí německá demokracie, podle něj není možné zaměňovat se svobodou vyznání.

Foto: Reuters

Německá policie vynáší důkazy z domu v Berlíně

Organizace Pravé náboženství podle de Maiziéra vyzývala k boji proti ústavnímu pořádku, oslavovala ozbrojený džihád a terorismus. Na sto čtyřicet lidí, kteří se zapojili do akcí spolku, později odjelo bojovat do Sýrie nebo Iráku. „Nechceme, aby v Německu docházelo k teroristickým útokům. Nechceme, aby se v Německu radikalizovalo k terorismu. Nechceme, aby se z Německa terorismus vyvážel," poznamenal ministr k dnešním opatřením.

V Německu je organizace Pravé náboženství kolem německo-palestinského radikálního kazatele Ibráhíma abú Nadžíe známá především kampaní Lies! (Čti!), při níž její členové rozdávali po celé spolkové republice zadarmo korány. Spolek, který například tvrdil, že demokracie je protikladem islámu, měl asi pět stovek členů.

Dnešní rozsáhlá razie, která se připravovala více než rok, se soustředila především na Severní Porýní-Vestfálsko, Hesensko a Hamburk. Policisté při ní zasahovali ve zhruba šedesáti městech.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované