Hlavní obsah

Sobotku podržel Kalousek i Bělobrádek, ANO připustilo možnost vlády bez Babiše

Miroslav Kalousek, předseda TOP 09 k vládní krizi.

 

Reklama

5. 5. 2017 17:15

Hnutí ANO se za svého šéfa postavilo, nevidí důvod, proč by měl ve vládě končit. Návrh na jeho odvolání už premiér Bohuslav Sobotka poslal na Hrad.

Článek

Premiér Bohuslav Sobotka v pátek stáhl svůj návrh na podání demise vlády. A požádal prezidenta Miloše Zemana, aby místo toho odvolal Andreje Babiše, šéfa hnutí ANO, z pozice ministra financí.

A zatímco Hrad se mu prostřednictvím mluvčího Jiřího Ovčáčka vysmál s tím, že zatím nijak nerozhodne, protože není jisté, jestli si Sobotka svůj postup ještě třikrát nerozmyslí, další politici Sobotkův postup ocenili.

Zástupci hnutí ANO pak vůbec poprvé připustili, že je možná i varianta vlády bez Babiše - tedy v případě, že jej Zeman skutečně odvolá.

„My jsme to říkali několikrát, že bychom chtěli ten mandát dotáhnout. A pokud by došlo k odvolání pana Babiše panem prezidentem, respektive kdyby tam byl ten souhlas s odvoláním, tak teď říkám svůj osobní názor, který zatím není projednán v rámci předsednictva a výboru, že bychom měli pokračovat, naši ministři dál ve vládě, aby dokončili ty úkoly, které mají ještě před sebou," řekl první místopředseda hnutí Jaroslav Faltýnek.

Pusťte si vyjádření vedení hnutí ANO: Jednoznačně se postavilo za Andreje Babiše. (Video: Seznam Zprávy)

A podobně mluvila i ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová. „Ano, my jsme dohodnuti, že bychom pokračovali ve vládě," řekla.

ANO ovšem důvod k odvolání Babiše nevidí, Sobotku členové hnutí obvinili, že to on, nikoli otevřené aféry ministra financí, destabilizuje české politické prostředí.

TOP 09 za Sobotkou

Podporu Sobotkovi v jeho tažení vyjádřila opoziční TOP 09. „Jsme rádi, že tu chybu napravil," prohlásil šéf strany Miroslav Kalousek. „Pana Sobotku v jeho snaze odstranit z vlády skandály zatíženého ministra financí podporujeme. Jsme připraveni poskytnout mu veškerou podporu, kterou opoziční strana poskytnout může."

Kalousek Sobotkovi vyčetl, že se na nepoctivém chování Babiše tři a půl roku podílel. „Ale jestli teď chce na poslední chvíli něco udělat, tak platí, co říkáme dva roky: Necháme vaši vládu dovládnout, nevyslovíme nedůvěru. A to z jediného důvodu. Nechceme, aby se rozhodujícím hráčem stal prezident Zeman."

Jak Sobotka oznámil, že stahuje demisi svého kabinetu?

Sobotkův krok ocenil i vicepremiér a předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. Předseda vlády udělal jedinou možnou věc, aby nedošlo k destabilizaci kabinetu jako celku, napsal Bělobrádek ČTK.

„Co se týká stáhnutí demise, je to pochopitelně logický krok, který chápu. Protože v situaci, kdy prezident republiky deklaruje, že si vykládá ústavu jinak, než bylo zvykem dlouhodobě, tak by to mohlo uvést celou republiku v chaos, protože by nebylo potom jasné, jestli ostatní členové vlády jsou odvoláni, nebo ne, a rozhodování vlády by tak mohlo být zpochybňováno. To je věc, která je naprosto nepřijatelná, a z tohoto důvodu je krok Bohuslava Sobotky logický a správný," uvedl Bělobrádek.

Za správný označil Sobotkův postup i ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Šéf ODS Petr Fiala naopak žádá předčasné volby: „Je správné, že premiér dnes konečně podal návrh na odvolání Andreje Babiše z vlády. Vyzýváme prezidenta, aby se přestal chovat jako kmotr Andreje Babiše, nezhoršoval situaci a neničil poslední zbytky důvěry v instituce a politický řád České republiky. Proto opakujeme: Jediným legitimním řešením, jak se z této tragikomedie dostat, jsou předčasné volby."

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované