Hlavní obsah

Nebezpečí lavin a zvedající se hladiny. Počasí komplikuje i dopravu

Foto: Michal Turek, Seznam Zprávy

Počasí komplikuje dopravu na silnicích v Česku.

Reklama

Den před Štědrým dnem zasáhl Česko silný vítr, který komplikuje dopravu. V Jeseníkách hrozí nebezpečí lavin, kvůli náhlému intenzivnímu sněžení. Kombinace deště a tání sněhu také zvedla hladiny některých řek a potoků.

Článek

Silný vítr spolu se sněžením komplikují dopravu v Česku.

Dálnice D1 na Vysočině byla v sobotu brzy ráno několik hodin neprůjezdná kvůli nehodě kamionu, který dostal smyk. Problémy jsou také s dodávkami proudu, popadané větve i těžký mokrý sníh na některých místech přetrhaly elektrické vedení. Distribuční společnosti registrují desetitisíce domácností a firem bez elektřiny. V pohotovosti jsou kromě energetiků také vodohospodáři, srážky zvedly hladiny některých řek na první povodňový stupeň.

Sněžení, popadané stromy, ale také voda komplikují dopravu na severu Čech. Neprůjezdná je například třeba silnice třetí třídy v Horním Jiřetíně na Mostecku. V Libereckém kraji zůstává pro nákladní dopravu nad 3,5 tuny uzavřena silnice I/10 z Tanvaldu na Harrachov a dál do Polska, autobusy a osobní auta tudy projedou. V Krkonoších spadlý strom ráno zastavil provoz na železniční trati mezi Martinicemi v Krkonoších a Roztokami u Jilemnice, vlaky už ale znovu jezdí.

Problémy v dopravě jsou i na Vysočině, kde napadlo přes noc 20 centimetrů sněhu a řada silnic je nesjízdná. „Je to nejhorší, co nás zatím tuto zimu potkalo. Tvoří se závěje a jakmile to projedeme, za chvíli je na silnici sníh znovu. Platí to pro celý kraj a v terénu máme všechnu techniku,“ uvedl dispečer silničářů Roman Hubený.

Počasí mohlo být příčinou také nehody kamionu na 140. kilometru dálnice D1, která v sobotu téměř čtyři hodiny blokovala provoz ve směru na Prahu. Podle policie byl vůz po smyku napříč přes celou šíři dálnice. Provoz byl obnoven po 8:15.

Řidiči by měli být opatrní také v horských úsecích Krkonoš a Orlických hor. Sněhové jazyky silničáři hlásí i z oblasti Hlinska, Lanškrouna, Litomyšle, Poličky nebo Skutče. V Železných horách jsou místy na menších silnicích popadané stromy, průjezd je ale možný. Silný vítr a sněžení komplikuje dopravu ještě na Bruntálsku a v částí okresu Opava. Na silnici mezi Opavou a Fulnekem u obce Vrchy mohu řidiči narazit na sněhové jazyky.

Zvednou se hladiny řek

Kombinace deště a tání sněhu také zvedla hladiny některých řek a potoků. První, nejnižší povodňový stupeň platil v sobotu kolem 09:30 na 12 měřicích stanicích v Česku, zejména na Labi, ale také na Orlici, Cidlině či Bílině. Druhý stupeň, při jehož dosažení už se voda vylévá z koryta, byl dosažen pouze na Ohři u vodní nádrže Skalka. Vyplývá to z údajů na hydrologickém webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Kvůli vzedmutému Labi rozhodli v Děčíně už v pátek večer uzavřít silnici do Dolního Žlebu, kam se lidé nyní dostanou jen vlakem. Kvůli zaplavené vozovce je zavřená také silnice mezi Třebechovicemi pod Orebem a Krňovicemi na Královéhradecku.

Varování meteorologů před vzestupem hladin platí pro celé Česko až do odvolání. Do dnešního večera je v platnosti také výstraha před silným větrem, a to zejména na jihu a západě Čech. Především v Krušných horách, Krkonoších a na Vysočině je do nedělního rána v platnosti varování před novým sněhem.

Sněžení, vítr a popadané stromy narušily dopravu i v Horním Jiřetíně na Mostecku, kde kvůli popadaným stromům není možné sjet silnici třetí třídy. Stejně tak i v Krkonoších spadlý strom zastavil provoz železniční trati mezi Martinicemi a Roztokami.

„V souvislosti s velmi silným větrem řešili přes noc hasiči v Libereckém kraji sedmdesát událostí. Většinou se jednalo o technickou pomoc, kdy likvidovali stromy a větve spadané na komunikace, aby byla zabezpečena průjezdnost,“ popsala pro ČT mluvčí libereckých hasičů Jaroslava Benešová.

Záchranáři vyhlásili v Jeseníkách třetí stupeň lavinového nebezpečí. Lidé by neměli vstupovat na svahy, jejichž sklon převyšuje 30 stupňů. Výstraha neplatí pro turistické cesty. Návštěvníkům na vyznačených trasách by tak nebezpečí hrozit nemělo.

Na jesenických hřebenech je aktuálně do sedmdesáti centimetrů sněhu. Na závětrných lavinových svazích ale leží sněhu mnohem víc. „Na ledovou krustu základní vrstvy, kde se vytvořila kritická vrstva, připadlo za 48 hodin 25 centimetrů nového prachového sněhu. Kvůli působení západního větru je velké množství sněhu uloženo na závětrných svazích,“ upozornil horský záchranář Jiří Hejtmánek. Na strmých svazích se lavina může uvolnit již při malém dodatečném zatížení z nového a větrem převátého sněhu.

Reklama

Související témata:

Doporučované