Hlavní obsah

Senátní šéf republikánů označil Greeneovou za rakovinu strany

Marjorie Taylorová Greeneová při skládání přísahy v Kongresu. (Zdroj: Profimedia)

Reklama

2. 2. 2021 7:40

Demokratičtí členové Sněmovny reprezentantů v pondělí předložili rezoluci s požadavkem, aby byla Greeneová zbavena křesla ve vzdělávacím a rozpočtovém výboru Sněmovny reprezentantů.

Článek

Za „rakovinu“ Republikánské strany označil šéf senátních republikánů Mitch McConnell nově zvolenou kongresmanku Marjorii Taylorovou Greeneovou. Politička čelí výzvám k rezignaci i návrhu demokratů na její vyloučení ze Sněmovny reprezentantů. Ti poukazují na vyjádření Greeneové na podporu násilí vůči členům Demokratické strany a vyznávání konspiračních teorií včetně QAnon.

„Člověk, který naznačuje, že 11. září do Pentagonu nenarazilo žádné letadlo, že strašlivé případy střelby na školách byly předem zinscenované a že za pád letadla JFK mladšího mohli Clintonovi, nežije v realitě,“ řekl McConnell. Narážel přitom na konspirační teorie, která Greeneová v minulosti zveřejnila. „Bláznivé lži a konspirační teorie jsou rakovinou Republikánské strany a naší země,“ dodal.

Demokratičtí členové Sněmovny reprezentantů v pondělí předložili rezoluci s požadavkem, aby byla Greeneová zbavena křesla ve vzdělávacím a rozpočtovém výboru Sněmovny reprezentantů. Pro návrh předložený demokratkou Debbie Wassermanovou Schultzovou by musela hlasovat prostá většina členů Sněmovny reprezentantů. Tam demokraté zaujímají 221 křesel, republikáni 211. Proto má tento návrh podstatně větší naději na schválení než návrh Greeneovou ze Sněmovny zcela vyloučit, k čemuž by bylo zapotřebí dvou třetin hlasů, napsala agentura Reuters. Slyšení bylo stanoveno na středu.

Greeneová na McConnellovu kritiku odpověděla v pondělí večer na Twitteru, kde napsala, že „skutečnou rakovinou Republikánské strany jsou slabí republikáni, kteří umějí jen s grácií prohrávat“. „Proto ztrácíme tuto zemi,“ napsala.

Kongresmanka ze státu Georgie, která tvrdí, že má podporu bývalého prezidenta Donalda Trumpa, již před volbami upoutala pozornost médií svou náklonností ke konspirační teorii QAnon. Tato teorie v různých obměnách tvrdí, že prezident Trump stojí v čele tajného tažení proti spolku demokratických politiků a hollywoodských a podnikatelských elit, který uctívá Satana a zneužívá děti.

Během kampaně také vyšly najevo její protimuslimské a antisemitské postoje. Republikánská politička rovněž vystupuje proti regulaci prodeje a držení zbraní a tvrdila, že kupříkladu střelba na hudebním festivalu v Las Vegas v roce 2017, která si vyžádala 58 obětí, mohla být předem připravenou akcí s cílem získat podporu pro kontrolu držení zbraní.

Reklama

Doporučované