Hlavní obsah

Jak funguje výuka ve školách

Foto: Shutterstock.com

Ilustrační fotografie.

Reklama

Ministr školství zveřejnil plán návratu některých dětí do škol. Nejvíce se jich vrací od 12. dubna, o týden později by se měla částečně obnovit také praktická výuka.

Článek

Školky

Do mateřských škol se vrací děti v předškolním věku po skupinách. Jedna taková skupina se může skládat maximálně z 15 dětí.

Děti ve školkách nemusí nosit roušky, budou se ale muset dvakrát týdně testovat.

Základní školy

Do lavic se vrací žáci prvního stupně, tedy od první do páté třídy (plus přípravné třídy). Třídy se budou střídat v týdenních intervalech v takzvané rotační výuce - jeden týden ve škole, druhý na distanční výuce.

Rotace se netýkají malotřídek a škol do 75 žáků. Ty budou fungovat po celou dobu prezenčně. Provoz v prezenční formě obnovují také speciální školy.

Stejně jako předškoláci se budou muset žáci základních škol dvakrát týdně testovat. Jde o antigenní testy, které zajistila správa hmotných rezerv. Půjde o šetrné testování, kdy se vzorky odebírají jen z přední části nosu. U testování mohou být přítomní rodiče.

Odmítnutí testování

Pokud se dítě, žák nebo student z této vybrané skupiny odmítne sám otestovat, pak není možné, aby byl osobně přítomen na vzdělávání, protože zde není předpoklad toho, že není nakažen covidem-19. Tito žáci (děti, studenti) budou ze vzdělávání omluveni s tím, že se doporučuje školám, aby žáky (děti, studenty) v rámci svých možností vzdělávaly. Zde je tedy situace obdobná tomu, když dítě, žák nebo student z důvodu jakéhokoliv onemocnění zůstane doma. Pokud dítě, žák nebo student testování odmítne, bude se jednat o omluvenou absenci.

Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví ČR

Z výše uvedeného vyplývá, že škola dětem, které nebudou testováni, nemusí zřizovat distanční výuku jako tomu bylo do otevření škol. Povinností je ve všech školách nosit roušky.

Střední školy

Od 12. dubna se obnovuje praktická výuka na středních školách v oboru vzdělání Praktická škola jednoletá a Praktická škola dvouletá.

Na praktický výcvik se vrací také žáci a studenti na praktickém výcviku v řízení motorových vozidel v rámci jejich odborné přípravy.

Základní umělecké školy, jazykové školy

Ministerstvo znovu umožnilo na těchto školách individuální konzultace v režimu jeden na jednoho - jeden žák a jeden pedagogický pracovník.

Školy pro děti zdravotníků, zaměstnanců v sociálních službách nebo učitelů

V mateřských školách, školních družinách a školních klubech se umožňuje osobní přítomnost na vzdělávání dětem mateřských škol v mateřské škole a žákům 1. stupně základních škol ve školní družině nebo školním klubu těchto státních zaměstnanců.

U těchto dětí pokračuje stejný režim jako běží od posledního uzavření škol. Kompletní seznam profesí pracovníků, jejichž děti takto do škol mohou chodit, je dostupný na webu ministerstva školství.

Další plány

Od 19. dubna by se pak měli do škol vrátit studenti středních škol, konzervatoří, vyšších odborných škol a posledních ročníků vysokých škol na praktickou výuku.

Vláda ještě návrat těchto studentů do škol potvrdí na základě epidemické situace. V případě nepříznivého vývoje se může také stát, že školy zavřou jen v určitých okresech či krajích.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučené