Hlavní obsah

V Bratislavě Čaputová konkurenty rozdrtila. S přehledem zvítězila i ve všech ostatních krajích

16. 3. 2019

Zuzana Čaputová a Maroš Šefčovič. (Video: Šimon Trantina)

Do druhého kola prezidentských voleb na Slovensku postupuje právnička Zuzana Čaputová a místopředseda Evropské komise Maroš Šefčovič. Druhé kolo se koná 30. března.

Článek

S výrazným náskokem na prvním místě skončila právnička Zuzana Čaputová se ziskem 40,57 %, do druhého kola proti ní postupuje místopředseda Evropské komise Maroš Šefčovič se ziskem 18,66 procenta.

Třetí skončil soudce nejvyššího soudu Štefan Harabin se 14,34 procenty.

Kdo je Zuzana Čaputová (Video: Eva Soukeníková, Hana Grohová)

Místopředsedkyně neparlamentní strany Progresivní Slovensko Čaputová se v kampani vymezila vůči nejsilnější vládní straně Směr-sociální demokracie expremiéra Roberta Fica, která v prezidentských volbách podporuje Šefčoviče. Kontroverzní soudce Harabin na rozdíl od Čaputové a Šefčoviče kritizuje EU, netají se také vstřícným postojem vůči Rusku.

Kdo je Maroš Šefčovič (Video: Eva Soukeníková, Hana Grohová, Jiří Vokřál)

Zatímco Čaputová v kampani podpořila možnost adopcí dětí homosexuálními páry, Šefčovič se přihlásil k tradiční rodině a ke křesťanským hodnotám. Ani jeden ze zmiňované dvojice nemá zkušenosti z vysoké politiky na Slovensku, Šefčovič dlouhá léta působí v diplomacii a členem Evropské komise je od roku 2009. Harabin byl dříve ministrem spravedlnosti a šéfem slovenského nejvyššího soudu.

O novém prezidentovi Slováci rozhodnou 30. března.

  • Volební místnosti se otevřely

    Volby začaly.

    Slováci budou mít příležitost odevzdat svůj hlas v prvním kole do 22:00 hodin.

Doporučujeme

Další zprávy