Hlavní obsah

Střelec ve Štrasburku křičel „Alláhu akbar“

11. 12. 2018

V centru Štrasburku se v úterý ozývala střelba. (Video: Seznam.cz)

Útočníka, který zastřelil tři lidi, policie při přestřelce zranila, stále je ale na útěku. Na místě je reportérka Seznamu.

Článek

Na vánočních trzích v centru Štrasburku byla v úterý kolem osmé hodiny večer slyšet střelba. Střílelo se údajně u katedrály na náměstí Place Kléber.

Při útoku zemřeli tři lidé, potvrdila to prefektura regionu Grand Est a Bas-Rhin. Podle reportérky Seznamu by měla být jednou z obětí střelby turistka z Japonska. Devět osob útočník zranil vážně, pět lehce. Počet mrtvých a zraněných prefektura v průběhu středečního dopoledne několikrát měnila.

Podle francouzského novináře Bruna Poussarda bylo slyšel přes deset výstřelů. První dva samostatně, další v sériích. Další svědci podle informací Seznamu střelbu přirovnali k odpalování raket.

Ze Štrasburku informuje reportérka Seznamu Zuzana Černá. (Video: Zuzana Černá, Seznam.cz)

V zemi platí nejvyšší stupeň ohrožení terorismem

Útočník je stále na útěku. Ve Francii byl zvýšen stupeň ohrožení teroristickým útokem na nejvyšší. Do Štrasburku dorazily dodatečné bezpečnostní síly.

Útok, který vyšetřují experti na terorismus, se odehrál v úterý kolem 20:00 SEČ v blízkosti vánočního trhu. Devětadvacetiletý podezřelý Cherif Chekatt podle médií figuruje na seznamu osob podezřelých z radikalizace. V úterý ráno údajně měl být zadržen v souvislosti s loupežným přepadením, ale policie ho doma nezastihla. V jeho bytě však údajně našla granáty. Castaner potvrdil, že podezřelý byl v minulosti trestán za delikty ve Francii i Německu. Jeho nejbližší rodinní příslušníci byli po útoku zadrženi, matka, otec a dva bratři jsou v rukou policie.

Policie po incidentu preventivně posílila ochranu veřejných budov, ve Štrasburku právě probíhá plenární zasedání Evropského parlamentu. Europoslanci mají mimo jiné debatovat o možném střetu zájmů českého premiéra Andreje Babiše.

Telefonát s očitým svědkem událostí. (Video: Seznam.cz)

 • Prokurátor: podezřelý křičel „Alláhu Akbar"

  Pařížský prokurátor Rémy Heitz na tiskové konferenci potvrdil, že terorista při útoku křičel „Alláhu Akbar," arabsky „Bůh je největší".

 • Podezřelý byl veden ve stejné kategorii jako pachatel útoku v Paříži

  Cherif Chekatt, podezřelý ze spáchání teroristického útoku ve Štrasburku, byl úřady označen „Fiché S", tedy za osobu představující potenciální vážnou hrozbu pro národní bezpečnost. Stejné označení měl před spácháním útoku na košer obchod v Porte des Vincennes v Paříži z ledna 2015 terorista Amedy Coulibaly.

 • Bratr podezřelého je v rukou policie

  Francouzská média informují, že bratra podezřelého z útoku drží policie. Podle rozhlasové sítě franceinfo se sám přihlásil policistům v úterý večer.

 • Hortefeux vyzval žluté vesty, aby zrušily sobotní plány

  Bývalý francouzský ministr vnitra a politik Brice Hortefeux vyzval hnutí žlutých vest, aby z respektu k obětem štrasburského teroristického útoku v sobotu neprotestovaly.

 • Ústecká výprava je v pořádku, informuje kraj

  Výprava několika žáků středních škol z Ústeckého kraje, učitelů a zaměstnanců krajského úřadu je v pořádku. S výpravou je vedení kraje již od večera v kontaktu, nikdo z nich se nenacházel v blízkosti náměstí, kde k útoku došlo.

  Okamžitě byli také informováni rodiče a vedení škol. Zájezd byl uskutečněn jako výhra pro úspěšné třídy v soutěžním kvízu o Evropské unii pořádaném Krajským úřadem Ústeckého kraje ve spolupráci s kanceláří europoslance Stanislava Polčáka (STAN).

 • Prefektura potvrdila, že tři oběti jsou konečným údajem

  Prefektura regionu Grand Est a Bas-Rhin v uplynulých hodinách dvakrát změnila znění oficiálního prohlášení a výčet mrtvých a zraněných. Aktualizace, která informovala o snížení počtu obětí na dvě, prý nebyla potvrzena. Úřad na Twitteru potvrdil, že zpráva hovořící o třech mrtvých, osmi těžce zraněných a pěti lehce, byla konzultována státním tajemníkem ministra vnitra Laurentem Nuñezem.

  Po změně údajů zmizely ze zprávy na stránkách prefektury informace o počtu mrtvých a zraněných. Po vydání konečného prohlášení byly opět zveřejněny.

  Formální prohlášení prefektury o následcích teroristického útoku ve Štrasburku.

 • Terorista z místa činu ujel taxíkem, řidič potvrdil, že je útočník raněn

  Podle francouzské televize BFM útočník bezprostředně po útoku přepadl taxi a donutil řidiče odjet z místa činu. Řidič auta je v pořádku a potvrdil, že terorista má zraněnou paži.

 • Oběti jsou skutečně tři, úřady znovu upravily oficiální zprávu

  Prefektura regionu Grand Est a Bas Rhin znovu upravila znění oficiální zprávy o teroristickém útoku. Platí původní počet obětí, zemřeli tři lidé, osm lidí bylo vážně zraněno a pět lehce.

 • Štrasburk držel minutu ticha

  Lidé v ulicích celého Štrasburku drželi minutu ticha za oběti teroristického útoku.

 • Podezřelý je zraněn v oblasti paže

  Podle deníku Le Figaro má podezřelý v důsledku přestřelky s vojákem zraněnou paži.

 • Ve Štrasburku jsou po celý den zakázány demonstrace

  Do půlnoci bude v rámci bezpečnostních opatření ve Štrasburku platit zákaz demonstrací.

 • Oběti jsou dvě, prefektura přehodnotila zprávu o útoku

  Prefektura regionu Grand Est vydala nové tiskové prohlášení, ve kterém aktualizovala počet obětí a zraněných. Zemřeli dva lidé, devět osob útočník zranil vážně, pět lehce.

 • Castaner dorazil do Štrasburku

  Francouzský ministr vnitra Christophe Castaner přijel do Štrasburku. Po celém městě bude v 11 hodin držena minuta ticha.

 • Policie chtěla podezřelého ráno před útokem zatknout

  Jeho plánované zatčení, které mělo proběhnout v úterý ráno, podle Le Figaro souviselo s obviněním z loupeže a pokusem o vraždu. Spolu s ním měli být zatčeni i další spolupachatelé, které se policistům zadržet podařilo.

  Bezpečnostní složky na podezřelého z úterního útoku vedli spis v databázi potenciálních bezpečnostních hrozeb. V databázi jsou vedeny mimo jiné osoby podezřelé ze sympatií k teroristickým hnutím, přičemž francouzská prokuratura už v úterý přiznala, že možnost teroristického útoku nevylučuje a šetření bude vedeno odpovídajícím způsobem.

 • Minulost stíhaného muže je plná násilí

  Cherif Chekatta se podle listu narodil v únoru 1989 ve Štrasburku. Jeho rodiče pocházejí ze severní Afriky.

  Podle francouzského listu Le Figaro je minulost hlavního podezřelého z útoku Cherifa Chekatta plná násilí a proselytismu – tedy cíleného získávání věřících pro vybrané náboženství. Ty se snažil stíhaný muž získat i ve vězení, kde strávil nějaký čas.

  Stíhaný muž má za sebou přibližně dvacítku obvinění z rozličné trestné činnosti.

 • Ve Štrasburku operuje přes 400 policistů a okolo sta četníků

  V ulicích Štrasburku je nyní nasazeno na 420 policistů a okolo stovky četníků.

 • Státní tajemník: Ochrana vánočních trhů bude značně posílena

  Státní tajemník ministra vnitra Laurent Nuñez v přímém přenosu na stanici LCI řekl, že francouzské úřady se snaží terorismu zamezit každý den stále silnějšími prostředky, ale evidentně to stále nestačí k předejití útoku. Potvrdil, že vánoční trhy budou po celé Francii chráněny intenzivněji.

 • Le Penová volá po radikální změně

  Marine Le Penová v rozhovoru pro stanici France.tv dnes ráno vyzvala k radikální změně „selhávající" protiteroristické politiky, požaduje zvýšení opatření proti nelegální migraci.

 • Policisté znovu prohledávali okolí katedrály

  Podle agentury Reuters policisté ve středu ráno znovu prohledávali okolí štrasburské katedrály. Operaci ukončili podle francouzské televize LCI krátce po půl deváté ráno.

 • Vlajky na půl žerdi, Štrasburk drží smutek

  Starosta Štrasburku Roland Ries na svém twitterovém účtu uvedl, že budovy ve městě spustí kvůli úterním událostem vlajky na půl žerdi a město bude držet po celý den smutek. Město také zřídilo kondolenční knihu, ve které mohou lidé vyjádřit svou soustrast.

 • Francouzi zachovali klid, popisuje situaci po útoku reportérka Seznamu

  Reportérka Zuzana Černá popisuje situaci ve Štrasburku. (Video: Zuzana Černá)

Doporučujeme

Další zprávy