Hlavní obsah

Turecká ofenziva umožní návrat Islámského státu, varuje Francie

9. 10. 2019
Foto: Reuters

Záběry z ofenzivy na severu Sýrie.

Na severu Sýrie pokračuje ofenziva turecké armády. Americký prezident Donald Trump po telefonu přímo hovořil se svým tureckým protějškem Recepem Tayyipem Erdoganem a vyzval ho k zastavení útoku. Oznámil to viceprezident USA Mike Pence a dodal, že do Turecka sám odletí co nejdříve. Spojené státy rovněž zavedly proti Turecku sankce, zatímco státy EU se domluvily na koordinaci zákazu vývozu zbraní do Turecka.

Článek

Kromě sankcí na současné i dřívější turecké vládní představitele Trump už včera slíbil, že Spojené státy rovněž opět uvalí až 50% clo na dovoz turecké oceli a okamžitě zastaví jednání s Ankarou o obchodní dohodě.

Turecko nicméně pokračuje v ofenzivě. Postup tureckých vojáků se po dohodě s Kurdy vydaly zastavit jednotky vlády Bašára Asada. Ke střetu tureckých a syrských vládních sil zatím nedošlo.

Dohodu pomohla vyjednat Moskva a podle dnešních zpráv ruských médií by se Rusko mohlo vložit do situace ještě víc a a začít vyjednávat i s Tureckem.

Cílem turecké ofenzivy nazvané Pramen míru je vymýcení „hrozby teroru“, která vychází z kurdských „teroristických organizací“ na severovýchodě Sýrie, a nastolení míru v regionu, napsal turecký prezident Recep Tayyip Erdogan na Twitteru, jehož prostřednictvím spuštění akce ohlašované několik dní oficiálně oznámil.

Ofenziva má být zaměřena na kurdské milice YPG, které pomohly v Sýrii porazit samozvaný Islámský stát. Turecké armádě pomáhá hlavní proturecká povstalecká skupina v Sýrii, která si říká Národní armáda a která prohlásila, že s kurdskými bojovníky nebude mít slitování.

Vývoj situace sledujeme online.

 • Střet syrských demokratických sil a Turků na hranicích

  Krátce po oznámení tureckým ministerstvem obrany o „zahájení pozemní operace na východ od řeky Eufrat v rámci operace Mírové jaro“ vyšel tweet mluvčího SDF.

  Podle Mustafy Baliho bojovníci Syrských demokratických sil odrazili na hranicích turecké pozemní síly.

  „Pozemní útok vedený tureckými silami byl odražen vojáky SDF v Til Abyadu. Pro teď už žádný pokrok,“ napsal na Twitter.

 • Turecký útok odsuzuje i Francie

  Tureckou ofenzivu odsoudil i francouzský ministr zahraničí. Podle něj zpochybňuje humanitární úsilí koalice a podkopává bezpečnost nejen Evropanů.

 • Turečtí vojáci vstoupili do Sýrie, zahájili pozemní fázi operace

  Turečtí vojáci a jejich syrští spojenci vstoupili do severní Sýrie a v oblasti východně od řeky Eufrat zahájili pozemní fázi ofenzivy proti kurdským milicím. Oznámilo to dnes večer turecké ministerstvo obrany.

  Mluvčí syrských protureckých povstalců agentuře AFP potvrdil, že pozemní ofenziva začala ve směru na město Tal Abjád, které mají pod kontrolou kurdské milice YPG.

 • Turecká ofenziva poškodila protiteroristické akce USA

  Turecký vpád do Sýrie už měl „škodlivý účinek“ i na akce vedené Spojenými státy proti Islámskému státu. Pro CNN to řekl zástupce americké obrany. Akce musely být kvůli turecké ofenzivě zrušeny.

  Podle zdroje CNN se Turecko zaměřuje na kurdské Syrské demokratické síly (SDF) podporované USA. SDF je tak pro Spojené státy klíčovým spojencem ve válce proti ISIS. Jen několik hodin poté, co Turecko zahájilo ofenzivu, SDF prohlásily, že musely pozastavit veškeré operace proti Islámskému státu, aby se zvládly vypořádat s novou situací v Turecku.

  „Právě sledujeme druhou největší armádu NATO, jak útočí na jednoho z našich nejlepších protiteroristických partnerů,“ uvedl zdroj.

 • Irácká regionální kurdská vláda nedokáže zvládnout vysídlování způsobené tureckou ofenzivou

  Kurdistánská regionální vláda (KRV), která spravuje poloautonomní region v severním Iráku, uvedla, že nemá kapacitu pojmout všechny lidi, u kterých se očekává, že budou vysídleni v důsledku tureckého útoku. „Nejsme schopní to pojmout,“ řekl mluvčí KRV pro CNN a vyzval mezinárodní společenství k podpoře.

  Podle KRV důsledky vojenské eskalace „přesahují hranice Sýrie“. Varovala i před návratem Islámského státu a hromadným vysídlováním.

 • Složky Islámského státu jsou připravené zaútočit na kurdské stráže a osvobodit zajaté

  Ženy a děti v největším detenčním zařízení Islámského státu na území Sýrie kontrolovaném Kurdy očekávají, že po zásahu tureckých složek budou osvobozeny. Radikalizované ženy tvrdí, že už dále neinklinují k ideologii Islámského státu, a věří, že složky IS zaútočí na kurdskou armádu a všechny v následujících dvou dnech osvobodí.

  „Vědí, že turecká kampaň začala,“ sdělila jedna z nich přes WhatsApp. „Po přežívání v těchto hrozných podmínkách po celé měsíce jsou připraveni využít příležitosti k prolomení.“

  Al-Hawl je domovem okolo 60 000 žen a dětí s vazbami na Islámský stát a 10 000 civilistů. Táborem, kde pořádek udržuje jen 400 strážců, často zmítají nepokoje, píše The Guardian.

 • Rada bezpečnosti OSN uspořádá uzavřené zasedání o Sýrii

  Ve čtvrtek ráno se Rada bezpečnosti OSN soukromě sejde a prodiskutuje situaci v Sýrii. Podle informací jednoho z diplomatů pro CNN o setkání požádalo pět evropských zemí, včetně Francie, Německa a Spojeného království.

 • Generální tajemník NATO naléhá na Turecko, aby jednalo zdrženlivě

  Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg vyzval Turecko, které je členem aliance, aby „jednalo zdrženlivě“. Na středeční tiskové konferenci v Římě řekl, že Turecko má „oprávněné bezpečnostní obavy“, utrpělo „hrozné teroristické útoky“ a hostilo „miliony syrských uprchlíků“. Ale také dodal, že počítal s tím, že Turecko „bude jednat zdrženlivě a zajistí, aby jakákoli akce, kterou by podniklo v Sýrii, byla přiměřená“.

 • Předseda europarlamentu vyzývá Turecko k okamžitému ukončení vojenské akce

  David Sassoli na svém Twitteru vyzval Turecko k okamžitému ukončení vojenské akce v Sýrii. Lidé podle něj trpěli dost.

  „Důrazně žádám Turecko, aby okamžitě zastavilo veškerou vojenskou akci na severu Sýrie. Lidé v této oblasti už si vytrpěli dost. Nesmíme dopustit cokoli dalšího, co by jim způsobilo další trápení. Musí to přestat. Takový zásah nikdy není řešením problému.“

 • Trump ofenzivu neschvaluje

  Spojené státy neschvalují tureckou ofenzivu na severu Sýrie a Ankaře jasně řekly, že operaci považují za špatný nápad. V prohlášení to dnes uvedl americký prezident Donald Trump, informovala o tom agentura Reuters. USA podle šéfa Bílého domu hodlají dohlédnout na to, aby Turecko splnilo svůj závazek, že ochrání civilisty a zabrání humanitární krizi.

  „Spojené státy neschvalují tento útok a jasně Turecku řekly, že tato operace je špatný nápad,“ uvedl Trump v prohlášení, které zveřejnil Bílý dům. „Turecko se zavázalo k ochraně civilistů, ochraně náboženských menšin včetně křesťanů a k tomu, že zajistí, aby nenastala humanitární krize, a my na tento závazek dohlédneme,“ dodal americký prezident.

 • Po bombardování domů zůstali dva mrtví civilisté

  Dva civilisté byli zabiti a další dva zraněni při tureckém leteckém bombardování západně od Ras al-Ain. Uvedli to na svém Twitteru kurdsky vedené Syrské demokratické síly (SDF).

  Bombardování zasáhlo také civilní obydlí ve vesnici Sikarkah, píší SDF.

 • Severní Sýrii zachvátil chaos, lidé prchají ze svých domovů

  Lidé žijící poblíž hranic s Tureckem panicky opouštějí své domovy. Do poslední chvíle pro ně existovala naděje, že budou Spojené státy podporovat své kurdské spojence a vpádu Turků zabrání, píše CNN.

  Silnice jsou ucpané stovkami rodin na útěku, na motocyklech odjíždí třeba i pět lidí najednou. Nad městem stoupá černý dým.

Doporučujeme

Další zprávy