Hlavní obsah
Online

Trump zrušil sankce proti Ankaře. Kurdové se stahují ze severu Sýrie pod dohledem Turecka a Ruska

Foto: Profimedia.cz

Protest proti turecké agresi vůči Kurdům (ilustrační foto).

9. 10. 2019 6:30
aktualizováno • 1. 11. 2019 8:00

Konec sankcí americký prezident oznámil v den, kdy se před ženevským sídlem UNHCR zapálil syrský Kurd. Podle mluvčí UNHCR Liz Throssellové je muž naživu a byl převezen do nemocnice. Prezident Miloš Zeman podpořil stanovisko Sněmovny, která před týdnem odsoudila tureckou invazi do Kurdy obývané oblasti Sýrie. Turecko se podle něj dopustilo válečných zločinů.

Článek

Počítáno od středy 23. října mají kurdské milice šest dní na stažení z 30 kilometrů široké zóny u hranic s Tureckem. Splnění tohoto ujednání poté budou kontrolovat společné hlídky tureckých a ruských vojáků. S ruským prezidentem Vladimirem Putinem se na tom v černomořském letovisku Soči domluvil turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.

Syrští kurdští bojovníci v úterý sdělili americké vládě, že se zcela stáhli z oblasti na severu Sýrie, kde Turecko požaduje zřízení bezpečnostní zóny. S odvoláním na nejmenovaného činitele ve Washingtonu o tom informovala agentura AFP. Později stažení kurdských milic potvrdil také kurdský zdroj.

Podle Erdogana se ale Kurdové dostatečně nestáhnuli a před večerním prohlášením o prodlouženém příměří hrozil obnovením ofenzivy. Dřívější příměří, které USA vyjednaly s Tureckem vypršelo v úterý večer. I přes oficiální pětidenní klid zbraní se na severu Sýrie ozývala střelba.

Cílem turecké ofenzivy nazvané Pramen míru je vymýcení „hrozby teroru“, která vychází z kurdských „teroristických organizací“ na severovýchodě Sýrie, a nastolení míru v regionu, napsal turecký prezident Erdogan na Twitteru, jehož prostřednictvím spuštění akce ohlašované několik dní oficiálně oznámil.

Vývoj situace sledujeme online.

 • ABC se omluvila za video ze střelnice, označila ho za turecký útok v Sýrii

  Americká televize ABC News odvysílala video, které označila za turecký útok na kurdské civilisty na severovýchodě Sýrie. Záznam ale podle všeho zachycuje cvičnou palbu na střelnici v americkém státě Kentucky. ABC News dnes video stáhla a za jeho použití, které považuje za chybu, se omluvila.

  „ABC News této chyby lituje,“ napsala televize na Twitteru. Záznam, na kterém je vidět noční palba a silné výbuchy, byl použit v neděli ve večerním pořadu World News Tonight a dnes v pořadu Good Morning America.

  Na videu s doprovodným titulkem Vraždění v Sýrii komentář ABC News uvádí, že televizi se podařilo získat tuto nahrávku, na které je zřejmě turecký útok na syrské město Tal Abjád. Komentář dále poznamenává, že syrští Kurdové, kteří byli spojencem Spojených států v boji proti teroristickému hnutí Islámský stát, nyní čelí útoku turecké armády.

  Televize Fox News poznamenala, že nahrávka se shoduje s videem z roku 2017, které bylo pořízeno na kentucké střelnici Knob Creek Gun Range.

 • Trump ohlásil brzké uvalení sankcí na Turecko za Sýrii

  Americký prezident Donald Trump brzy vydá příkaz k uvalení sankcí na současné i dřívější turecké vládní představitele a další osoby zodpovědné za destabilizační akce na severovýchodě Sýrie. Trump to dnes oznámil na Twitteru s tím, že Spojené státy rovněž opět uvalí až 50% clo na dovoz turecké oceli a okamžitě zastaví jednání s Ankarou o obchodní dohodě.

 • Turecká lira je říjnovou nejslabší světovou měnou

  Propad turecké liry nastal v důsledku tureckého vojenského postupu do Sýrie, politických nejistot a hrozeb uvalení sankcí ze strany Spojených států.

  Donald Trump v neděli varoval, že chystá na Turecko uvalit velké sankce v případě, že útok Ankary na kurdské síly v Sýrii zajde příliš daleko. Sankce mají být v takovém rozsahu, že mohou tureckou ekonomiku „vyhladit“.

 • „Ať si říká, kdo chce, co chce.“ Turecko ofenzivu neukončí, dokud nedosáhne „konečného vítězství“

  Turecko neustoupí z ofenzivy proti kurdským bojovníkům v severovýchodní Sýrii „bez ohledu na to, kdo co říká“, řekl v pondělí prezident Erdogan.

  „Jsme rozhodnutí pokračovat v ofenzivě až do konce, aniž bychom věnovali pozornost hrozbám. Dokončíme práci, kterou jsme začali. Naše bitva bude pokračovat, dokud nebude dosaženo konečného vítězství,“ řekl Erdogan během projevu v Baku.

  Odsoudil i Evropskou unii a Arabskou ligu za jejich kritiku vůči turecké akci a požádal o mezinárodní finanční prostředky na plány Ankary v „bezpečné zóně“ v severovýchodní Sýrii.

 • ANHA: Další mrtví, o život přišli turečtí žoldáci

  Rozbroje mezi silami syrské koalice v Manbidži a žoldáky turecké armády ve vesnici Džat mají na svědomí čtyři mrtvé. Podle informací zpravodajů agentury ANHA přišli o život turečtí žoldáci. Jedno auto patřící manbidžskému armádnímu koncilu bylo zničeno.

  Momentálně je podle informací agentury v oblasti klid.

 • Armádní velitelé Ruska a USA spolu hovořili o situaci v Sýrii

  Náčelníci generálních štábů Ruska a Spojených států dnes spolu telefonicky hovořili „o otázkách zajímajících obě strany“. Bez dalších podrobností to oznámila agentura TASS. Gennadij Gerasimov a Mark Milley spolu hovořili nedlouho po začátku turecké invaze na sever Sýrie, odkud americká armáda začala stahovat své jednotky. Gerasimov dnes rovněž hovořil se svým tureckým partnerem.

  Občasné kontakty náčelníků generálních štábů mají podle amerických i ruských zdrojů zabránit nedorozuměním a podpořit transparentnost. Ruské jednotky, které v Sýrii podporují režim Bašára Asada, jsou podle ruských médií s americkým velením v pravidelném kontaktu, aby se vyvarovaly nežádoucích konfliktů.

 • Havlíček: Přerušujeme dodávky zbraní, vyčkáme, jak se bude vyvíjet stav v následujících dnech

  Ministr obchodu a průmyslu Karel Havlíček pro Seznam Zprávy okomentoval rozhodnutí České republiky přerušit dodávky zbraní do Turecka.

  „Rozjednaná licenční řízení se přerušují, nová se nebudou schvalovat a vyčkáme, jak se bude vyvíjet stav v následujících dnech. Potom se budeme rozhodovat opětovně v návaznosti na to, jak se bude vyvíjet situace v Turecku a jak se bude vyvíjet situace s představiteli NATO a Evropské unie.“

 • Česká republika s okamžitou platností pozastavuje vývoz zboží obranného průmyslu do Turecka

  Česká republika s okamžitou platností pozastavuje vývoz zboží obranného průmyslu do Turecka. Pro Seznam Zprávy to řekli ministři Karel Havlíček a Jan Hamáček. Opatření bude platit do odvolání.

 • Zaorálek: Chování Evropy je cesta do pekel

  Ministr kultury a bývalý ministr zahraničí Lubomír Zaorálek tvrdě odsoudil Turecko, ale i reakci Evropy. Podle něj se evropské státy nechávají Tureckem vydírat. „Na Rusko jsme reagovali ekonomickým embargem a tady se necháme vydírat. To je postupná cesta Evropy do pekel,” rozčílil se Zaorálek. Je podle něj nepřijatelné, aby Německo říkalo, že zastaví vývoz zbraní, ale zároveň plánovalo přesunutí výroby Škody Superb do Turecka.

  Vyjádření Lubomíra Zaorálka (ČSSD). (Video: Seznam.cz)

 • Rusko v Sýrii nechce zvažovat možnost střetu s Tureckem

  Moskva nechce zvažovat možnost, že by se ruští vojáci v Sýrii dostali do střetu s tureckou armádou. Podle agentury Reuters to dnes řekl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Zdůraznil, že Rusko je s Tureckem v úzkém kontaktu.

 • EU vyzvala všechny členské státy, aby zastavily prodej zbraní Turecku

  Ministři zahraničí evropských států se dnes v Lucemburku jednomyslně shodli na odsouzení turecké ofenzivy v Sýrii. Agenturu AP o tom informoval španělský ministr zahraničí Josep Borrell. Všechny členské státy EU by podle závěrů schůzky rovněž měly skončit s dodávkami jakýchkoliv zbraní do Turecka.

 • Kurdové: Dohodu s Asadem zprostředkovalo Rusko

  Dohodu, na jejímž základě Bašár Asad poslal vládní jednotky na sever Sýrie, aby zastavily tureckou ofenzívu, podle kurdských politických lidrů zprostředkovalo Rusko. Podle nejnovějších zpráv zatím nedošlo k přímému střetu tureckých vojsk s Asadovými vojáky.

 • Petříček vyzval Turecko k zastavení vojenské akce v Sýrii

  Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) dnes zopakoval tureckému velvyslanci, že prioritou Evropské unie je diplomatické řešení situace v Sýrii. Vyzval Turecko k zastavení vojenské akce. Uvedl to v komentáři, který ČTK poskytl tiskový odbor Ministerstva zahraničních věcí. S velvyslancem Petříček mluvil také o tom, že se nedaří omezit vojenské akce pouze na kurdské bojovníky, ale umírají i civilisté.

 • Turecko chystá útok na město Manbidž

  Prezident Erdogan oznámil, že Turecko je bezprostředně připraveno zaútočit na syrsko-kurdské město Manbidž. Záměrem Turecka je podle něj vrátit město do rukou arabské populace, která je jeho právoplatným vlastníkem. Manbidž leží asi 60 kilometrů jižně od města Kobane.

  Mapa k turecké ofenzivě na hranicích se Sýrií.

 • Státy EU jednají o zastavení vývozu zbraní do Turecka

  Země Evropské unie by se dnes měly shodnout na zastavení vývozu zbraní do Turecka, a to kvůli jeho vojenským operacím v Sýrii. Před jednáním ministrů zahraničí to novinářům řekl finský ministr Pekka Haavisto, jehož země Radě EU nyní předsedá. Podle šéfky unijní diplomacie Federiky Mogheriniové bude na stole řada možností společné reakce EU a probírat se bude i to, jak by evropský blok mohl pomoci při očekávaném zhoršení humanitární situace v zemi.

 • Syrská armáda pronikla do města u hranice s Tureckem

  Syrská vládní vojska po dohodě se syrskými Kurdy pronikla do města Tall Tamir, které se nachází na severovýchodě Sýrie v blízkosti hranice s Tureckem a u strategicky významné dálnice. Informovala o tom dnes syrská státní agentura SANA. Obyvatelé města Tall Tamir podle agentury SANA syrskou armádu přivítali. Město, které se nachází zhruba 20 kilometrů od hranice s Tureckem, se nachází v blízkosti strategicky významné dálnice M4, jež spojuje východní a západní Sýrii. Turecká vojska v neděli oznámila, že dostala dálnici pod svou kontrolu.

 • Ministři zahraničí EU budou jednat o situaci v Sýrii

  Zahájení tureckých vojenských operací v Sýrii bude zásadním tématem pondělního jednání ministrů zahraničí států Evropské unie v Lucemburku. Unijní země dávají najevo rozhořčení a některé hovoří o možném zavedení sankcí vůči Ankaře.

  Očekává se, že tvrdý přístup bude prosazovat zejména Francie, která by chtěla o zavedení sankcí přesvědčit další státy na unijním summitu, jenž začíná ve čtvrtek.

 • Francie chce chránit své vojáky

  Francie v noci na pondělí ohlásila, že podnikne kroky s cílem zajistit bezpečí francouzským vojákům a civilním pracovníkům, kteří se aktuálně nachází na severovýchodě Sýrie. Paříž svá opatření avizovala po mimořádné schůzi Rady obrany a národní bezpečnosti.

  Francouzské jednotky patřily do mezinárodní koalice vedené USA, která v Sýrii a Iráku bojovala proti samozvanému Islámskému státu (IS). Francie poskytovala bojová letadla a také speciální jednotky, které podporovaly pozemní operace kurdských a arabských sil.

 • 14 mrtvých po útoku tureckých sil

  Sýrie sčítá mrtvé po útoku tureckého letectva u města Ras al Ain. Podle agentury Reuters zemřelo 14 lidí, včetně pěti civilistů. Dalších 10 lidí bylo zraněno. S odkazem na francouzskou reportérku z televize France 2 upozorňuje, že v konvoji byli kromě civilistů také zahraniční novináři.

  Ředitel SOHR Rami Abdulrahman uvedl, že terčem útoku byli civilisté, kteří přišli z města Kámišlí podpořit oblast ohrožovanou Turky.

  „Sýrie. Byli jsme v konvoji, na který se zaměřili turecké síly a jejich spojenci v Ras al Ain,“ napsala Stephanie Perezová z France 2 na Twitteru. „Náš tým je v pořádku, ale někteří kolegové jsou mrtví,“ uvedla novinářka.

  Zatím není jasné, o jaké novináře se jedná.