Hlavní obsah
Online

Moderna hlásí 100% účinnost vakcíny proti těžkému průběhu covidu-19

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační snímek.

Reklama

30. 11. 2020 6:40
aktualizováno • 30. 11. 2020 22:44

Vývoj dění ve světě v souvislosti s koronavirem sledujeme online.

Článek

Co byste měli vědět?

- Vakcína farmaceutické firmy Moderna podle dnešního prohlášení společnosti chrání před těžkým průběhem nemoci covid-19 se stoprocentní účinností. Kromě toho Moderna oznámila, že od poloviny listopadu, kdy zveřejnila první výsledky z třetí fáze, nezaznamenala žádné komplikace a ještě dnes požádá o nouzové povolení vakcíny v USA i EU. Podle úplných výsledků třetí fáze je celková účinnost vakcíny 94 %.

- Expert Bílého domu pro boj s koronavirem Anthony Fauci pro stanici NBC uvedl, že Spojené státy mají očekávat pokračující nárůst počtu denních případů ještě v následujících dvou až třech týdnech po Dnu díkůvzdání. V pátek počet nových případů poprvé přesáhl 200 tisíc, za posledních 24 hodin přibylo 143 tisíc potvrzených případů.

- Japonsko hlásí rekordní počet pacientů s vážnými příznaky onemocnění covid-19. Celkem jich země eviduje 462, za poslední den přibylo 22 takových pacientů. Podle ministerstva zdravotnictví se země potýká s třetí vlnou nákazy, v sobotu úřady zaznamenaly rekordních 2684 případů, zemřelo 14 lidí.

 • Slováci nejsou příliš nakloněni očkování proti covidu-19

  Na Slovensku se chce nechat očkovat proti covidu-19 jen zhruba čtvrtina obyvatel, vyplynulo z výsledků průzkumu Slovenské akademie věd (SAV). První dodávku vakcín očekává Bratislava ještě letos, nejprve by měly být očkovány vybrané profese a koronavirem nejvíce ohrožené skupiny lidí.

  Na přelomu října a listopadu by se podle sondáže nechalo očkovat 26,8 procenta obyvatel Slovenska, více než dvě pětiny dotazovaných takovou možnost odmítly. Podíl zastánců očkování zůstal sice nízký, ochota nechat se očkovat je v zemi ale nejvyšší od jara.

 • V Johnsonově straně roste napětí kvůli koronavirovým opatřením

  V britské Konzervativní straně roste napětí kvůli opatřením, která zavádí v boji s šířením koronaviru kabinet premiéra Borise Johnsona. Ministr životního prostředí George Eustice dnes stanici BBC řekl, že se systém, který by měl začít platit od středy, nelíbí až stovce vládních poslanců.

  Dolní sněmovna britského parlamentu by měla v úterý hlasovat o zavedení třístupňového systému regionálních opatření, který má v Anglii od středy nahradit nynější plošná omezení.

 • Studenti úmyslně šířili koronavirus

  Policie ve švédském Östersundu sepsala zprávu, podle níž studenti jedné ze středních škol úmyslně šířili koronavirus. Policie si všimla, že studenti aktivně vyhledávají lidi s nemocí covid-19, aby se sami nakazili a posléze mohli nemoc šířit dál. Autoři zprávy předali své poznatky vyšetřovatelům, kteří budou na případu tento týden pracovat, napsal server SVT Nyheter. Spekuluje se o tom, že cílem studentů bylo prodloužit období pandemie, v němž zůstávají na distanční výuce a nemusejí chodit do školy.

 • O nouzové povolení požádá dnes Moderna i v EU

  O schválení mimořádného nasazení vakcíny Moderna požádá kromě USA i regulační úřady v EU.

 • Moderna: Před těžkým průběhem naše vakcína chrání na 100 %

  Vakcína farmaceutické firmy Moderna podle dnešního prohlášení společnosti chrání před těžkým průběhem nemoci covid-19 se stoprocentní účinností. Kromě toho Moderna oznámila, že od poloviny listopadu, kdy zveřejnila první výsledky z třetí fáze, nezaznamenala žádné komplikace a ještě dnes požádá o nouzové povolení vakcíny v USA.

 • Moderna nezjistila žádné další komplikace s vakcínou, dnes požádá o povolení v USA

  Společnost Moderna od 16. listopadu, kdy oznámila první výsledky z třetí fáze testování vakcíny proti covidu-19, nezaznamenala žádné další komplikace. Ještě dnes má proto podat žádost o nouzové povolení vakcíny ve Spojených státech amerických, vyplývá to z prohlášení firmy, které citují světová média.

 • Italský ministr zdravotnictví chce omezení vycházení i o Vánocích

  Italská vláda zvažuje ponechání nočního zákazu vycházení i dalších opatření proti šíření koronaviru i o Vánocích. Informovala o tom dnes agentura ANSA s odvoláním na ministra zdravotnictví Roberta Speranzu. Příslušný dekret má vláda vydat během několika dnů, ve čtvrtek vyprší platnost dosavadních opatření, vyhlášených začátkem měsíce.

  „Nebudou to Vánoce jako ty v dřívějších letech, musíme si říci pravdu, jsme uprostřed velmi nebezpečné epidemie,“ řekl v televizi italský ministr zdravotnictví. Dodal, že očekává prodloužení platnosti zákazu vycházení, který nyní platí od 22:00 do šesti ráno, i pro vánoční svátky. Na dotaz, zda bude zákaz platit i pro věřící, kteří jdou na půlnoční mše, uvedl: „Zákaz vycházení je zákaz vycházení.“

 • Britská policie vyšetřuje nelegální večírek 200 vysokoškoláků

  Britská policie na studentských kolejích Nottinghamské univerzity rozehnala večírek s dvěma stovkami účastníků. Policie v noci ze soboty na neděli zasahovala ze stejného důvodu ještě na několika dalších místech, píše dnes agentura DPA. Za shromažďování v době koronaviru dostala dvacítka účastníků večírků pokutu 200 liber (5 800 korun).

  „Poslední věcí, kterou jako policisté chceme dělat, je trestat lidi za to, že se scházejí a baví. Současná národní omezení však platí, aby chránila širší veřejnost, a budeme je prosazovat tak dlouho, jak to bude nutné. Jsem zklamaný, že tolik lidí potřebovalo tak nákladnou připomínku toho, že pravidla platí stejně pro všechny,“ uvedl policista Andrew Gowan v rozhovoru se serverem BBC News.

 • Denní přírůstek nakažených klesl v Rakousku opět pod hranici 3 000

  V Rakousku klesl denní počet potvrzených případů nákazy koronavirem opět pod hranici 3 000. Podle ministra zdravotnictví Rudolfa Anschobera klesá počet případů „lehce“ už několik dní, nově infikovaných je ale stále příliš mnoho. Informovala o tom dnes agentura APA.

  Od 17. listopadu v Rakousku platí znovu velmi přísná opatření proti šíření koronaviru. Zavřené jsou restaurace, hospody, kulturní zařízení a většina obchodů. Lidé mohou vycházet z domova jen v určitých případech. Žáci základních a středních škol i vysokoškolští studenti se učí na dálku.

 • Německým slovem roku je výraz pro pandemii koronaviru

  Německým slovem roku se podle předpokladů stalo spojení Corona-Pandemie, tedy pandemie koronaviru. Dnes to oznámila Společnost pro německý jazyk (GfdS), která každoročně sestavuje žebříček výrazů, které nejvíce ovlivnily podobu němčiny. Loni bylo vítězným výrazem spojení Respektrente, tedy důstojný důchod.

 • USA hlásí rekordní počet hospitalizovaných s covidem-19

  Ve Spojených státech je aktuálně hospitalizováno 93 238 pacientů nakažených covidem-19, uvádí stanice ABC News.

 • Rusko hlásí mírný pokles počtu nových případů, počet obětí se ale blíží 40 000

  Rusko dnes oznámilo 26 338 nově prokázaných infekcí koronavirem SARS-CoV-2, to je o něco méně než o den dříve, kdy operativní štáb ohlásil 26 683 nakažených.

  Ruský operativní štáb dnes kromě nově potvrzených případů koronaviru ohlásil také dalších 368 zemřelých s covidem-19 za posledních 24 hodin. Celkem se v Rusku, které má přibližně 146 milionů obyvatel, od vypuknutí pandemie prokazatelně infikovalo skoro 2,3 milionu osob, z nichž skoro 40 000 v souvislosti s koronavirem zemřelo. Celkem se zotavilo skoro 1,8 milionu obyvatel země.

 • Denní přírůstek nákaz na Ukrajině klesl pod 10 000

  Ukrajina po víkendu hlásí 9 946 nově potvrzených případů koronaviru. Je to poprvé za dva týdny, co je denní přírůstek nižší než 10 000, píše server RBK-Ukrajina. Na Ukrajině přibližně se 42 miliony obyvatel se od vypuknutí pandemie infikovalo 732 625 osob, z nichž 12 327 s nemocí covid-19 zemřelo. Za poslední den registruje země 114 úmrtí v souvislosti s koronavirem. Uzdravilo se celkem 345 149 lidí, oznámil dnes ukrajinský ministr zdravotnictví Maksym Stepanov.

 • Thajsko trasuje až 200 lidí, kteří se mohli nakazit covidem-19

  Thajsko usiluje o vytrasování dvou stovek lidí v severní provincii země. Chce tak zabránit šíření nákazy koronavirem, do země totiž nelegálně vstoupili tři občané Myanmaru, u kterých se zjistila nákaza covidem-19. Tři ženy se v úterý a v pátek vyhnuly hraničním kontrolám a překročily přírodní hranici mezi oběma zeměmi, vyhnuly se tak povinné karanténě pro příchozí do země. Nákaze se podle úřadů mohlo vystavit až 356 lidí.

 • Aktivita v čínských továrnách rostla nejrychleji za tři roky

  Aktivita v čínských továrnách rostla v listopadu nejrychleji za tři roky a také růst v sektoru služeb se dostal na nejvyšší hodnotu za několik let. Pozitivní data, která dnes zveřejnil čínský statistický úřad, naznačují, že druhá největší ekonomika světa je na cestě, aby se stala první zemí, které se podaří setřást negativní dopad koronavirové pandemie, když nedávné údaje o výrobě ukázaly, že zpracovatelský sektor je již na úrovni před pandemií.

  Oficiální index nákupních manažerů (PMI) pro zpracovatelský sektor, který je považován za barometr zdraví firem, stoupl v listopadu na 52,1 bodu z říjnových 51,4 bodu. Ocitl se tak nejvýše od září 2017 a zůstal nad úrovní 50 bodů, která odděluje růst aktivity od poklesu.

 • NBC: Do USA míří první dávky vakcíny Pfizer

  První dávky vakcíny Pfizer na covid-19 jsou na cestě do USA, uvádí NBC s odkazem na svůj zdroj. Společnost Pfizer podle americké stanice již požádala o povolení k nouzovému použití a její vakcína bude distribuována po federálním schválení. podle deníku The Wall Street Journal dorazily dávky vakcíny z Belgie. Podle NBC bylo použito k uchování potřebné teploty během přepravy až 7,5 tuny suchého ledu, což je pětinásobek běžně povoleného množství.

 • WHO: Malárie si v subsaharské Africe vyžádá více obětí než covid-19

  Malárie si letos v subsaharské Africe vyžádá více obětí, než kolik lidí v této oblasti zemřelo v souvislosti s covidem-19. Boj s tímto onemocněním šířeným komáry narušila právě koronavirová krize, varovala dnes Světová zdravotnická organizace (WHO). Informovala o tom agentura Reuters.

  „V závislosti na tom, jak moc byla (kvůli covidu-19) narušena pomoc, přibude podle našich odhadů v subsaharské Africe 20 000 až 100 000 úmrtí na malárii, většina obětí budou malé děti,“ uvedl Pedro Alonso, ředitel programu WHO pro boj s malárií. Malárií se v roce 2019 nakazilo 229 milionů lidí, z nichž 409 000 zemřelo; oběťmi byly převážně malé děti v chudých částech Afriky.

 • Frankfurtské letiště se připravuje na distribuci vakcíny

  Frankfurtské letiště a jeho zaměstnanci se připravují na jednu z největších logistických výzev historie, a to na přepravu milionů dávek vakcíny proti covidu-19 do celého světa, uvádí AFP.

 • Začíná hromadné testování druhé ruské vakcíny

  V Rusku dnes začne testování místní druhé vakcíny proti covidu-19 nazvané EpiVacCorona. Testování se zúčastní tři tisíce lidí v Moskvě, Ťumeni, Kaliningradu, Kazani a dalších regionech, uvádí zpravodaj BBC v Rusku Will Vernon.

Sdílejte článek

Další články